Obce plánují využít majetek po armádě, poslouží k bydlení i podnikání

  8:51aktualizováno  8:51
Jako šanci na další rozvoj vidí města a obce v Karlovarském kraji pozemky a stavby, které za totality sloužily vojákům. Řadě z nich se to i daří. Zejména menší obce však často majetek po armádě vnímají jako danajský dar.

Bývalá kasárna na Zlatém vrchu v Chebu musela jít k zemi, zůstala po nich jen brána. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Kasárny v Klimentově zabírají možná čtvrtinu obce. Je to obrovský kolos na ploše téměř padesát tisíc metrů čtverečních se spoustou budov, z nichž některé se už rozpadají,“ popsala současnou situaci starostka Velké Hleďsebe Jaroslava Brožová Lampertová.

Podle jejích slov by jen likvidace domů, které jsou ve špatném technickém stavu, přišla na desítky možná stovky milionů korun. A na to obec nemá peníze. Nadějí je program Restart.

„Nechci se spoléhat na dotace. Nicméně když nám to stát takto dal, tak očekávám, že se k tomu nějak postaví, že nám pomůže. Pro nás je to obtížně řešitelný problém, a to říkám velmi kulantně,“ uvedla starostka.

Dodala, že jakmile bude mít obec v ruce nový územní plán, na který čekala pět let, chtěla by za pomoci dotací v kasárnách vybudovat malou průmyslovou zónu, kde by bylo možné bydlet i podnikat, a část pozemků vyčlenit pro stavbu rodinných domů.

S vojenskými objekty mají zkušenost i Ašští. Například bývalá kasárna Kelner dnes slouží k bydlení, z kasáren ve Východní je ubytovna. Další areály už takové štěstí neměly, dnes už nestojí.

„Perličkou jsou Horní Paseky, kde byly dva paneláky a několik finských domů pro sovětské vojáky. Když odešli, město domy upravilo na byty a do oblasti obnovilo pravidelnou autobusovou dopravu. Nedávno jsme tam modernizovali vytápění a úpravnu pitné vody,“ konstatoval mluvčí města Aš Milan Vrbata.

Také na území obce Lipová stávalo několik vojenských objektů. K prosperitě měla nejvíc nakročeno bývalá rota Mýtina, z níž měl vyrůst domov pro seniory ze zahraničí.

„Za projektem stála česko-holandská společnost. Jenže takřka před otevřením český vlastník firmy zemřel a celý záměr padl. Dům postupně rozebrali nenechavci. Další vojenský objekt na Dyleni posloužil soukromému majiteli jako zástava za úvěr. Dnes je to ruina, navíc s ekologickou zátěží. Uvnitř jsou kotle a nádrže na mazut, je to časovaná bomba,“ vyjádřil obavy starosta Lipové Vladimír Duda.

Areál na Zlatém vrchu zchátral, musel jít k zemi

Bývalý armádní areál na Zlatém vrchu v Chebu získalo město do vlastnictví v roce 2002. Jenže jej deset let nesmělo komerčně využít. Teprve po uplynutí lhůty mohli Chebští začít připravovat využití kasáren. V té době už byly domy zchátralé, staly se rejdištěm bezdomovců a tak šly před dvěma lety k zemi (podrobněji v článku Kasárna Zlatý vrch v Chebu jdou k zemi. Nahradí je rodinné domky).

Areál, který leží na jihovýchodním svahu s výhledem na historické centrum, chce město využít jako rozvojovou oblast pro vznik bytových a rodinných domů. Lokalitu bude nutné zasíťovat a postavit páteřní komunikace. K tomu město hledá vhodného developera.

Další šancí na rozvoj je areál bývalého kláštera milosrdných sester, který za totality sloužil jako kasárna. Dnes už rozlehlý objekt ani kostel nestojí, pozemky jsou v soukromých rukou.

V bývalých kasárnách v Sokolově mají v současnosti své provozovny podnikatelé. Některé plochy v místě bývalých kasáren prodalo město Sokolov na výstavbu rodinných domů a podle místostarosty Sokolova Jana Picky bude možné v této lokalitě v budoucnu nabídnout další parcely.

Na území větší části kasáren v okolí Husitské a Vítězné ulice vznikla již v předchozích letech nová čtvrť rodinných domů a podnikatelské inkubátory, určené pro menší výrobní firmy. Celkově město do lokality s pomocí dotací investovalo přes 130 milionů korun, prodejem pozemků se vložené náklady vrátily.

V Karlových Varech už bývalé kasárny ve Dvorech zcela zmizely. Vzniklo zde centrum krajských institucí. Část budov byla přestavěná na krajský úřad a krajskou knihovnu, zázemí tu mají záchranná služba nebo krajské ředitelství policie. Kraj zde plánuje také stavbu společného operačního střediska integrovaného záchranného systému.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Kilometry oplocení podél D6 přinesly výsledky, ubylo srážek se zvěří

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Oplocení, které od loňského roku chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu, přináší výsledky. Díky plotu ubylo...

Nevidomí si nakrájí cibuli i přišijí knoflík. Projdou slepeckou maturitou

Emil Miklóš předvádí, že i nevidomí si mohou zahrát Člověče, nezlob se nebo...

Lidé s poruchami zraku zábavnou formou porovnají svoje dovednosti a zdokonalí se v nejrůznějších činnostech. Zdraví...

Chebští chtějí pátrat v archivech, kdo žil v domech s unikátními krovy

Marcela Brabačová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu na chebské...

V celé Evropě je málo měst, jež mají na svém území tak jedinečný historický unikát, kterým jsou krovy měšťanských domů...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz