Ruiny chebských kasáren čeká demolice, na jejich místě se má bydlet

  8:56aktualizováno  8:56
Poté, co majitel poslal k zemi klášter milosrdných sester a ukončil tak spor o to, zda je možné poničený objekt považovat za památku, začaly i poslední dny existence bývalé roty v kasárnách na Zlatém vrchu. Ostudné ruiny na severním vstupu do Chebu by měly do čtrnácti dnů začít rozebírat stroje.

Chebská kasárna na Zlatém vrchu se budou bourat. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Výběrové řízení na likvidaci bývalé roty vyhrála firma Algon. V rozpočtu máme na akci připravených pět milionů korun. Protože se však podařilo díky výběru snížit cenu bouracích prací, k zemi pravděpodobně půjdou i další části kasáren. A to zřejmě ještě letos. Předpokládáme, že by to mohly být další domy, které leží směrem k dopravní tepně Ašská,“ uvedl starosta Chebu Petr Navrátil.

Začátek demolice se tak stává předzvěstí konce areálu, který dnes obývají hlavně bezdomovci. Postupně by z něj měly zmizet všechny budovy kromě noclehárny Betlém a několika garáží, které Betlém využívá.

Místo pro domky a obchůdky

Na jejich místě by v budoucnu mohly vyrůst rodinné domky, bytové domy, možná i stavby občanské vybavenosti, jako jsou obchůdky či restaurace. Jižní stráň, navíc v příjemné vzdálenosti od historického centra a v dosahu sportovní a oddechové lokality pod chebským hradem, si o využití k bydlení přímo říká.

Prostor kasáren je navíc vstupní branou pro využití dalších pozemků západním směrem od města. Město dokonce před dvěma lety vypsalo architektonickou soutěž, která měla řešit budoucí využití areálu. Stav všech objektů se ale rychle zhoršuje a částky na záchranu zchátralých domů by se vyšplhaly do závratných výšek.

Zastupitelé proto rozhodli, že lepší bude ruiny zbourat a pozemek nabídnout k prodeji čistý. Tak, aby případný investor mohl začít stavět na „zelené louce“.

Už nyní je jasné, že zabydlit takovou lokalitu nebude jednoduché. Celé území, které architekti řešili, zasahuje až k přehradě Skalka. Nejprve se musí vybudovat nezbytné inženýrské sítě a komunikace. A to bude stát peníze.

Město proto hledá strategického partnera. Vzhledem k bouřlivě se rozvíjející průmyslové zóně je na místě předpokládat, že zájem o parcely v Chebu poroste.

Zmizí část historie

Ačkoli plán poslat kasárna k zemi nevzbudil tak bouřlivou reakci jako likvidace kláštera milosrdných sester, některým lidem přesto bourání vadí.

„Považuji to za selhání státu i města. Nedokázali jsme se postarat o majetek, který nám tu zanechali předkové. Je obrovská škoda, že jsme jej neuměli využít. Zbouráním areálu zmizí část naší historie,“ posteskl si například Rosťa Kováč.

Kasárna u Mostní brány, sevřené Havlíčkovou a Komorní ulicí, začalo město stavět už v roce 1912. Po jejich dokončení v roce 1914 se stal komplex sídlem 73. regimentu. Po roce 1918 zde byl umístěn 5. prapor hraničních myslivců.

Areál pojmenovaný později Kasárna Julia Fučíka byl k vojenským účelům využíván i po válce, kdy zde našli zázemí tankisté.

Armáda kasárna opustila po roce 1990. Následovala dvanáctiletá správa vojenské ubytovací služby a následně v roce 2002 převod budov a pozemků na město Cheb.

A tady někde je možné vysledovat začátek konce historického areálu. Podle smlouvy o bezúplatném převodu totiž město nesmělo kasárna dalších deset let komerčně využívat. Domy začaly chátrat, o zbytek se postarali zloději.

Nejčtenější

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Karlovarský region bude muset vrátit stovky milionů z evropských peněz

Ilustrační snímek

Karlovarská aglomerace se snaží uplatnit poslední projekty v Integrovaném plánu rozvoje území. Už teď je ale jasné, že...

Další z rubriky

Mariánskolázeňský festival připomene legendární herečku Audrey Hepburnovou

Audrey Hepburnová ve filmu Snídaně u Tiffanyho

Marienbad Film Festival, který se letos koná v termínu 28. až 31. srpna, už odtajnil program i hosty. Perlami letošní...

V zámeckém sklepení lidé uvidí zlatý poklad, potkají tu i Drákulu

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund v podzemí zámku. Na snímku jsou vidět...

V sokolovském zámku finišují práce na zpřístupnění jeho sklepení. Lidé tam uvidí jak archeologické unikáty, tak zlatý...

Kvůli platům už mi není hanba podívat se hráčům do očí, říká šéf orchestru

Ředitel Karlovarského symfonického orchestru Petr Polívka

Před téměř čtyřmi lety uspěl ve výběrovém řízení na ředitele Karlovarského symfonického orchestru Petr Polívka. Na...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz