Přes sto čtyřicet zemí přislíbilo účast na letošním ročníku EXPO. Svět se tam dozví také o karlovarském regionu, a to díky produktům, které jsou s ním spojené.
Do českého pavilonu zavítá i jedna animovaná filmová legenda, kterou nechal připravit přímo Karlovarský kraj. Je inspirovaná příběhem o tom, jak král Karel IV. našel horké minerální prameny v lesích nedaleko Lokte a na místě nechal založit budoucí Karlovy Vary.
„Téma vody je pro prezentaci kraje jako stvořené. V tomto duchu jsme nechali připravit i krátký animovaný film v délce zhruba sedmi minut, který se vrací do historie založení Karlových Varů a ukazuje, jak významnou roli v ní hrála voda a horké minerální prameny,“ uvedl krajský radní Edmund Janisch.
Film se podle něj stane součástí krajské expozice a bude se promítat opakovaně, aby se s ním mohli seznámit všichni návštěvníci českého pavilonu. Kromě českého a anglického komentáře bude mít i svou italskou verzi.
„Samozřejmě jej i po skončení výstavy využijeme k propagaci kraje, lidé si jej budou moci stáhnout na internetu na stránkách projektu Živý kraj,“ řekl Edmund Janisch.
Návštěvníci českého pavilonu čeká i Ostrov pokladů z dílny karlovarské sklárny Moser. Samotný název instalace, jejímiž autory jsou designer sklárny Tadeáš Podracký a umělecký ředitel Lukáš Jabůrek, může prý v člověku evokovat cosi výjimečného, krásného, cenného a snadnou cestou dosažitelného.
„Instalace představuje nejen umělecká díla dvanácti předních českých sklářských výtvarníků spolupracující se sklárnou Moser, ale především to nejcennější, co vlastníme, a tím je umělecké řemeslo,“ uvedl Lukáš Jabůrek.
Dílo se skládá ze tří desítek křišťálových objektů, které vytvořili jak renomovaní mistři designu, tak mladí talenti. Vedle Jana Čtvrtníčka, Libora Doležala, Lukáše Jabůrka či Jiřího Šuhájka to byl například také Milan Knížák. Skupiny křišťálových objektů budou umístěné na kvalitním mramoru a kovu, tvarem budou připomínat korálové atoly plující v mořských vlnách.
Jedním z partnerů českého pavilonu je společnost Karlovarské minerální vody, která chce na milánské EXPO dodat až 200 tisíc lahví mattonky, kterou stáčí v Kyselce. Návštěvníci si tam navíc posedí na lavičkách z recyklovatelného polyethylentereftalátu - tedy PET. Ty vznikají díky projektu ČVUT.
„Koncept stavební jednotky z PET jsme se rozhodli dlouhodobě podporovat kvůli jeho pokrokovosti. Jsme rádi, že výsledek pilotního projektu bude poprvé veřejně představen v českém pavilonu v Miláně. Symbolicky se tak s Mattoni a novým projektem vracíme do Itálie, kde měl kořeny Heinrich Mattoni,“ řekl Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.
Návštěvníci výstavy, kteří se budou chtít napít něčeho ostřejšího, dostanou příležitost ochutnat karlovarskou Becherovku. Nabízet ji budou všechny tři tamní gastronomické provozy i obchod s dárkovými předměty. Dalšími účastníky z regionu bude společnost Thun, Rudolf Kämpf a designéři Viktor Chalepa a Jiří Hanek.