Vary připraví památky pro seznam UNESCO, střežit je bude plán ochrany

  14:23aktualizováno  14:23
Na tisícovku objektů v Karlových Varech začne od podzimu dohlížet nový dokument. Radnice nechala zpracovat plán ochrany památek, který usnadní administrativu majitelům domů i památkářům.

Pohled na lázeňské území Karlových Varů s dominantou hotelu Imperial. Společnost Transfer Europe Information by kromě výstavby pěti parkovacích domů vybudovala i systém automatických závor, které měly už v roce 2011 ohlídat vjezd řidičů do vnitřního lázeňského území. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Takzvaný plán ochrany městské památkové zóny má pojistit centru města vstup do UNESCO. Dohlížet bude na stavební úpravy, jako jsou výměny oken, opravy střech či fasády. Karlovarská radnice už nechala plán zpracovat a zaplatila za něj kolem milionu korun. Vzhledem k počtu objektů, kterých se dokument týká, dostala množstevní slevu.

"Jde zhruba o tisícovku objektů, a to nejen budov, ale i dalších, které se v městské památkové zóně vyskytují. Například nádvorní stavby, kůlny nebo garáže," uvedl náměstek karlovarského primátora Jiří Klsák.

Dokument vznikal řadu měsíců a o objektech říká vše, co bylo možné zjistit. Pokud bude chtít majitel například lázeňského domu vyměňovat okna, památkáři nahlédnou do plánu ochrany. Okamžitě zjistí, zda rozhodují o budově, která má cennější interiér nebo exteriér. A podle toho okna schválí.

"Plán směřuje k tomu, aby zvýšil předvídatelnost rozhodování orgánů památkové péče. Vlastníkům jednotlivých nemovitostí přinese snížení administrativy. Sami přitom budou moci do plánu nahlédnout a zjistit, pro co vlastně potřebují vyjádření památkářů," vysvětlil náměstek.

Všechny průzkumy budou v jednom dokumentu

Jedním z příkladů odbourání administrativy bude třeba to, že památkáři nebudou muset před opravami objektů v centru města nařizovat stavebně historický průzkum. Jednoduše si ho najdou v novém dokumentu. Výjimkou by však mohla být barva fasády.

"Plán ochrany nemohl být proveden hloubkově ve smyslu sond do fasád, jestliže v minulosti už byl znám nějaký průzkum objektu, je tam zanesen. Pokud nebyl, samozřejmě památkáři budou chtít nechat sondu provést," upozornil Jiří Klsák.

Karlovarští radní už v minulosti uvažovali, že by památkovou zónu ve městě ještě rozšířili, poté by celé území povýšili na městskou památkovou rezervaci. Plány vedení magistrátu souvisejí se zápisem města na seznam světového kulturního dědictví.

Evropské lázně bojují o zápis

Touží po něm čtvery české lázně. Kromě lídra skupiny, kterým jsou Karlovy Vary, jde také o Františkovy a Mariánské Lázně a Luhačovice. Spolu s nimi jsou v sériové nominaci zapojeny německé lázně Baden-Baden, Wiesbaden, Bad Kissingen, francouzské lázně Vichy či italské Montecatini Terme.

Aby plány karlovarských radních klaply, centrum města úzkostlivě chrání před nepatřičnými stavbami. Ne všude se jich však bojí. Třeba starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík je v tomto ohledu zcela klidný.

"V zásadě máme pozici zjednodušenou. Celé městské centrum je bez volných parcel a tudíž bez možnosti výstavby," řekl. Snahu karlovarských radních však chápe, a to kvůli případným tlakům investorů, kteří by se mohli pokusit výstavbu ovlivňovat.

Evropské lázně, které chtějí vstoupit do UNESCO, mají za sebou další důležité jednání. Konalo se minulý týden na ministerstvu kultury. Garanti se dohodli na podání speciálního formuláře, který poputuje nejpozději koncem května do centrály světového kulturního dědictví v Paříži.

"Jedná se o základní přihlášku, kterou musejí připomínkovat a schválit všechny zúčastněné státy," uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek. V sériové nominaci je nyní 16 evropských lázní ze sedmi států. Pokud některé z měst nedodrží harmonogram a nebude na vstup připraveno, skupinu opustí. Pokud vše vyjde, UNESCO lázně přivítá nejpozději na začátku roku 2016.

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Téměř jako před sto lety. Hornický dům v Sokolově získává původní podobu

Městský dům kultury v Sokolově, někdejší Hornický dům, se vrací k původní podobě, kterou měl v době svého dokončení v...

Vědci v bývalém dole na Sokolovsku zkoumají, co se děje s vodou v krajině

Zjistit co možná nejpřesněji, jak v krajině koluje voda a živiny i plyny v půdě, zjišťují na přibližně hektarovém...

Centrem karlovarských vánočních trhů bude nově Mlýnská kolonáda

Zcela novou podobu vánočních trhů připravuje vedení karlovarské radnice. Tentokrát se budou rozprostírat od hotelu...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz