VIDEO: Vary se zlobí na ŘSD, zbourání doubského mostu město nečekalo

  15:07aktualizováno  15:07
Most v karlovarské části Doubí na silnici číslo I/20 se opravovat nebude. Zjistilo se, že je v havarijním stavu, musí se proto strhnout a postavit nový. Na dokončení se bude čekat rok.

Dlouho připravovaná rekonstrukce jednoho z nejdůležitějších karlovarských mostů začala po několika odkladech letos v dubnu a skončit měla v listopadu.

Začátkem léta si ale Karlovaráci stěžovali, že se na mostě nic neděje. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které rekonstrukci zajišťuje, ale všechny uklidňovalo, že se jedná o technologickou přestávku a opravu mostu stačí dokončit v termínu.

Na dnešní tiskové konferenci ministra dopravy Dana Ťoka ale přišlo překvapení.

„Doubský most v Karlových Varech je v horším stavu, než se čekalo. Problém byl odhalen při rekonstrukci mostu. Místo opravy tak musí být zbourán a postaven zcela nový. V tomto případě zafungoval kontrolní mechanismus ŘSD. Podobné mosty z šedesátých až osmdesátých let nechá ŘSD a Správa železniční dopravní cesty v následujících měsících mimořádně zkontrolovat,“ oznámil ministr.

Vzhledem k tomu, že se po odkrytí povrchu zjistilo, že most je v havarijním stavu, ŘSD rozhodlo o tom, že bude snesen a nahrazen novou konstrukcí. To znamená, že komplikovaná objížďka se nejméně o jeden rok prodlouží.

Šok pro Karlovy Vary

Velké komplikace to znamená pro město Karlovy Vary. Ty původně počítaly s tím, že v příštím roce opraví Dvorský most, přes který v současné době vede objízdná trasa. Primátor Karlových Varů neskrývá své rozhořčení.

Fotogalerie

„Nyní se dozvídám, že uzavírka mostu neskončí v listopadu 2018, ale bude uzavřen ještě další rok. A to je situace pro mě nevysvětlitelná a neobhajitelná. Připravit rekonstrukci zásadní dopravní spojnice ve 21. století tak, že po čtyřech měsících uzavírky přijdu na to, že je most třeba snést a postavit nový, je z mého pohledu naprosto neomluvitelné a někdo, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstvo dopravy či projektant, v celém procesu zcela zásadně pochybil,“ napsal primátor Petr Kulhánek ministrovi dopravy.

Navíc bude město muset odložit opravu Dvorského mostu, který není podle Kulhánka v dobrém stavu. „Stav jeho konstrukce potřebuje urgentní rekonstrukci,“ poznamenal primátor.

Ten dokonce vyzval ŘSD, aby ho informovalo, jak k takovému pochybení došlo, kdo je za něj odpovědný a kdo ponese důsledky.

Požadavky města

Pro život v Karlových Varech je ovšem roční prodloužení termínu oprav Doubského mostu zatěžující. „Nemůžeme nechat rok oddělené Doubí a Tašovice. S ministrem Ťokem jsem se proto domluvil na prověření možnosti otevřít most alespoň pro pěší. Zároveň ministr přislíbil, že mě bude informovat o všech požadavcích města, které jsem v dopise nastínil,“ řekl primátor Kulhánek.

Město kvůli tomu muselo totiž zřídit náhradní autobusovou dopravu mezi oběma břehy s dlouhou objízdnou trasou.

Most byl projektován v roce 1964 a dokončen o pět let později. Je dlouhý 76,5 metru a široký 11 metrů, zajímavým detailem konstrukce je pilíř ve tvaru V.

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

VIDEO: Sněžení a silný vítr odřízly krušnohorský Boží Dar od světa

V závějích zapadlo na Božím Daru několik aut

Sněžení a silný vítr odřízly od dopravního spojení krušnohorský Boží Dar. Policie ráno uzavřela silnici I/25 z...

Na silnici z Plzně na Vary se srazila dvě auta, zranění jsou tři lidé

Nehoda dvou osobních vozidel zkomplikovala dopravu za Plzní směrem na Karlovy...

Vážná dopravní nehoda zkomplikovala ráno dopravu na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary. Srazila se zde osobní vozidla...

Další z rubriky

Cesta z Lubů do Německa namrzá a solit se nesmí. Řidiči musejí oklikou

Hraniční přechod Luby - Wernitzgrün.

Mráz a sníh komplikují v Lubech na Chebsku cestu přes hranice. Na tamní komunikaci totiž nesmějí silničáři sypat sůl. V...

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Prameny prodaly zbývající pozemky, po deseti letech se obci odblokují účty

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Zadlužené Prameny na Chebsku rozhodly, že prodají zbývající pozemky ruskému věřiteli za 10 milionů korun. Díky tomu by...

Najdete na iDNES.cz