VIDEO: Vary se zlobí na ŘSD, zbourání doubského mostu město nečekalo

  15:07aktualizováno  15:07
Most v karlovarské části Doubí na silnici číslo I/20 se opravovat nebude. Zjistilo se, že je v havarijním stavu, musí se proto strhnout a postavit nový. Na dokončení se bude čekat rok.

Dlouho připravovaná rekonstrukce jednoho z nejdůležitějších karlovarských mostů začala po několika odkladech letos v dubnu a skončit měla v listopadu.

Začátkem léta si ale Karlovaráci stěžovali, že se na mostě nic neděje. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které rekonstrukci zajišťuje, ale všechny uklidňovalo, že se jedná o technologickou přestávku a opravu mostu stačí dokončit v termínu.

Na dnešní tiskové konferenci ministra dopravy Dana Ťoka ale přišlo překvapení.

„Doubský most v Karlových Varech je v horším stavu, než se čekalo. Problém byl odhalen při rekonstrukci mostu. Místo opravy tak musí být zbourán a postaven zcela nový. V tomto případě zafungoval kontrolní mechanismus ŘSD. Podobné mosty z šedesátých až osmdesátých let nechá ŘSD a Správa železniční dopravní cesty v následujících měsících mimořádně zkontrolovat,“ oznámil ministr.

Vzhledem k tomu, že se po odkrytí povrchu zjistilo, že most je v havarijním stavu, ŘSD rozhodlo o tom, že bude snesen a nahrazen novou konstrukcí. To znamená, že komplikovaná objížďka se nejméně o jeden rok prodlouží.

Šok pro Karlovy Vary

Velké komplikace to znamená pro město Karlovy Vary. Ty původně počítaly s tím, že v příštím roce opraví Dvorský most, přes který v současné době vede objízdná trasa. Primátor Karlových Varů neskrývá své rozhořčení.

Fotogalerie

„Nyní se dozvídám, že uzavírka mostu neskončí v listopadu 2018, ale bude uzavřen ještě další rok. A to je situace pro mě nevysvětlitelná a neobhajitelná. Připravit rekonstrukci zásadní dopravní spojnice ve 21. století tak, že po čtyřech měsících uzavírky přijdu na to, že je most třeba snést a postavit nový, je z mého pohledu naprosto neomluvitelné a někdo, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstvo dopravy či projektant, v celém procesu zcela zásadně pochybil,“ napsal primátor Petr Kulhánek ministrovi dopravy.

Navíc bude město muset odložit opravu Dvorského mostu, který není podle Kulhánka v dobrém stavu. „Stav jeho konstrukce potřebuje urgentní rekonstrukci,“ poznamenal primátor.

Ten dokonce vyzval ŘSD, aby ho informovalo, jak k takovému pochybení došlo, kdo je za něj odpovědný a kdo ponese důsledky.

Požadavky města

Pro život v Karlových Varech je ovšem roční prodloužení termínu oprav Doubského mostu zatěžující. „Nemůžeme nechat rok oddělené Doubí a Tašovice. S ministrem Ťokem jsem se proto domluvil na prověření možnosti otevřít most alespoň pro pěší. Zároveň ministr přislíbil, že mě bude informovat o všech požadavcích města, které jsem v dopise nastínil,“ řekl primátor Kulhánek.

Město kvůli tomu muselo totiž zřídit náhradní autobusovou dopravu mezi oběma břehy s dlouhou objízdnou trasou.

Most byl projektován v roce 1964 a dokončen o pět let později. Je dlouhý 76,5 metru a široký 11 metrů, zajímavým detailem konstrukce je pilíř ve tvaru V.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Areál letního kina dostane šanci, s promítáním se ale nepočítá

Magistrátem města pořádaná veřejná inspekce technického stavu karlovarského...

Areál karlovarského letního kina dostává další šanci. Iniciativy se nově chopili autoři zatím poslední petice za jeho...

Chebští chtějí pátrat v archivech, kdo žil v domech s unikátními krovy

Marcela Brabačová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu na chebské...

V celé Evropě je málo měst, jež mají na svém území tak jedinečný historický unikát, kterým jsou krovy měšťanských domů...

VIDEO: Zlodějka ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou

Žena okradla turistku v karlovarské drogerii, z účtu jí pak stihla vybrat...

Policie pátrá po zlodějce, která v karlovarské drogerii ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou. Stihla jí...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz