Iniciátorka petice proti zvýšení poplatku za psy v bytech Monika Knirschová

Iniciátorka petice proti zvýšení poplatku za psy v bytech Monika Knirschová upozorňuje na to, že lidé v karlovarských rodinných domech platí za psa ročně 500 korun, zatímco obyvatelé paneláků mají od 1. ledna 2012 platit 1500 korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarští pejskaři uspěli, město kvůli petici změní vyšší poplatky

  • 9
Protest více než tisícovky lidí, kteří podepsali petici proti zdražení místního poplatku ze psů z tisícovky na patnáct set, je úspěšný. Vedení karlovarského magistrátu totiž zpracovává změnu vyhlášky, kterou zastupitelé schválili v prosinci. Novela začne platit od roku 2013.

"Shromáždili jsme veškeré podněty z petice i individuální připomínky občanů. Zohledníme je v nové změněné vyhlášce, která bude obsahovat kompromisní řešení. Zatím jej nechci komentovat, protože si v koalici tříbíme názory o výši a diferenciaci poplatků. Proti lidem ale nepůjdeme," řekl primátor Petr Kulhánek.

Vyhláška nově upraví pohyb psů

Vedení magistrátu má na stole i další vyhlášku, která se týká tisíců karlovarských pejskařů, upravuje volný pohyb zvířat. "Má být provázána s vyhláškou o místním poplatku ze psů," upozornil náměstek primátora Jaroslav Růžička.

V původní vyhlášce z roku 2006 smějí být psi bez vodítka jen na pravém břehu řeky Ohře a v dalších třech částech města. S těmito prostory vymezenými pro volné pobíhání psů počítá i novela.

"Spíše bychom měli vymezit zóny, kde si volné pobíhání psů nepřejeme, a všude jinde to nechat na povinnosti majitelů," myslí si náměstek Růžička. Primátorovi Kulhánkovi zase nepřijde vůbec logické a nutné, aby musel být pes na vodítku na celém území lázeňských lesů.

Přesnější informace slíbilo oznámit ve chvíli, kdy půjde návrh novelizované vyhlášky do rady. Je předpoklad, že na program rady se dostane tento měsíc.

Iniciátorkou petice proti zvýšení místního poplatku ze psů na 1 500 korun je majitelka čivavy Monika Knirschová. V nejbližší dnech dostane na petici odpověď, kterou v úterý schválili radní. V odpovědi primátor ujišťuje, že vedení města hledá spravedlivější řešení než je to dosavadní.

"Jsem ráda, že magistrát není proti většině pejskařů, kterým se nové poplatky nelíbí. Věřila jsem, že náš protest nikdo nezamete pod stůl, i když to někteří lidé při podpisu petice tvrdili," uvedla překvapená Monika Knirschová. Je jen trochu zklamaná, že novelizovaná vyhláška začne platit až v novém roce.

Primátor Petr Kulhánek ale upozornil, že někteří lidé už poplatek ze psa už zaplatili, a další by po změně vyhlášky museli uhradit jinou částku.

Petici mohou lidé i nadále podepisovat v prodejnách potřeb pro zvířata, v supermarketech, psích salonech, v ordinacích veterinárních lékařů a na dalších místech Karlových Varů.

"Když s kamarádkami Olgou a Gabrielou nabízíme podpisové archy, tak nám lidi drží palce. Prý jsme statečné. Proč by ale měla neustálé zvyšování životních nákladů odnést právě němá tvář? Internet je teď plný psů, které chtějí lidé někomu přenechat," uvedla Monika Knirschová.

Vyhláška o poplatcích za psy platí v Karlových Varech přesně dva měsíce. Lidé, kteří chovají jedno zvíře v bytě, platí místo dosavadní tisícikoruny o pět set korun více. Za druhého a dalšího psa to jsou dva tisíce korun. Obyvatelé rodinných domů ušetří za první zvíře pětistovku. Ke konci loňského roku evidoval magistrát 3 694 psů.