Močový měchýř nahradili střevem. Radikální operace ženu zachránila

  8:43aktualizováno  8:43
Radikální šestihodinovou operací zachránili urologové v Nemocnici v Karlových Varech život Jiřině Olmrové z Kryr. Spolu s velkým rakovinovým nádorem na močovém měchýři odstranili pacientce i samotný měchýř a jeho funkci nahradili tenkým střevem.

Primář karlovarské urologie Jan Pokorný a pacientka Jiřina Olmrová. | foto: Martin Stolař, MAFRA

 "Pacientka je vyléčená a směřuje k domovu," konstatoval primář urologického oddělení Jan Pokorný ve čtvrtek - desátý den po náročné operaci.

Zákrok se tak zařadí na běžný seznam výkonů. Díky této novince už karlovarští urologové provádí všechny druhy zákroků jako ve velkých fakultních nemocnicích. Oproti dřívějšku tedy nemusí část pacientů posílat do Prahy nebo Plzně.

Kromě močového měchýře odstranili lékaři šedesátileté pacientce také vaječníky a dělohu. Vyhnuli se komplikacím, které obvykle představuje masivnější krvácení. Z tenkého střeva si pak "půjčili" jeho osmnáct centimetrů dlouhou část a tu potom díky jemné a přesné práci přišili k močovodům.

"Moč odchází po dávkách pětkrát nebo šestkrát denně do jímacího sáčku, který je přilepený na tělo a dá se bez problémů schovat do oděvu nebo i do plavek," vysvětlil primář Pokorný.

Na sále spolu s ním pracovali dva operatéři, dvě sestry, anesteziolog a anesteziologická sestra. Pak se dostal ke slovu personál z intenzivní a ošetřovatelské péče.

"Je možná ještě náročnější pacientku postavit na nohy, udržet výživu v těle, když ještě nefunguje střevo. A zajistit odvod moči, dokud se nezahojí močové cesty," zdůraznil Pokorný. Vyléčenou pacientku v pátek propustí do domácí péče.

"Jsem ráda, že můžu žít dál," řekla ještě trochu slabá Jiřina Olmrová a lékařům poděkovala. Byl to pro ni šok, když se loni v říjnu diagnózu dozvěděla. Doktoři radí, aby lidé nepodceňovali situaci, kdy se v jejich moči objeví krev. Několikaměsíční odkládání návštěvy ordinace může mít i fatální důsledky.

Rizikovým faktorem je kouření a obezita

Nádor močového měchýře bývá poměrně rozšířený podobně jako tlustého střeva nebo plic. Postihuje častěji muže. Rizikovým faktorem je kouření a obezita. Statisticky se v kraji objeví ročně 40 až 50 nových pacientů s rakovinou močového měchýře. Asi patnáct z nich na onemocnění umírá.

Pokud se podaří nádor objevit v raném stadiu, odstraňují ho urologové v karlovarské nemocnici běžně při méně náročné endoskopické operaci. Zhruba ve čtvrtině případů je ale nález velký a je nutné zvolit radikální výkon - odstranění celého měchýře.

"V kraji tuto radikální operaci ročně vyžaduje 10 až 12 pacientů. Tolik bychom jich chtěli uskutečnit. Po týdnu léčení by mělo být vše zahojeno. Když střevo a močové cesty fungují správně, pak víme, že máme vyhráno. Naše nemocnice má veškeré potřebné vybavení a zkušený tým," pochvaluje si primář Jan Pokorný.

Úspěšnost podobných operací se pohybuje kolem 60 procent.

Zákrok je komplikovaný proto, že trvá dlouho a vyžaduje krevní transfuzi. Obvykle pacient ztratí až 4 litry krve. U Jiřiny Olmrové to bylo jen 400 mililitrů.

Nahrazení močového měchýře tenkým střevem je zatím nejlepším dostupným řešením u takových vážných nádorových nemocí.

Primář Zdeněk Kos z oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny v Karlových Varech si pochvaluje týmovou práci.

"Odhodlání a erudice urologů se potkaly s připraveností anesteziologů a intenzivistů." Bez dalších odborníků v záloze by nebylo možné operace tohoto druhu zvládnout, protože nádory často napadají okolní orgány.

Rakovina močového měchýře je podle urologů o něco agresivnější než třeba tlustého střeva. Zákrok stojí 40 až 50 tisíc korun a plně ho hradí pojišťovny. Neexistuje žádné věkové nebo jiné omezení, kdo je pro operaci vhodný a kdo už ne. Rozhoduje zdravotní stav pacienta. Ten musí být ve formě, aby šestihodinovou operaci zvládl.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Další z rubriky

Artové kino v Chebu láká filmové fajnšmekry, píší si i o rezervace

Ladislav Tkaczyszyn obnovil provoz kina ART v Chebu.

Nedostatek kvalitní artové produkce, ale také absence hodnotných filmů českých i světových tvůrců. To byl hlavní důvod,...

Muž hrozil expřítelkyni zveřejněním erotického videa, vzal na ni i šavli

Ilustrační snímek

Chebští kriminalisté stíhají dvacetiletého muže, který vydíral svoji bývalou přítelkyni a později na ni vytáhl i nůž a...

Vary se rozhodují mezi dvěma návrhy, jak naložit s bývalou vodárnou

Projekt revitalizace areálu staré vodárny v Karlových Varech Tuhnicích.

S rozhodnutím, jak naložit se starou vodárnou v Tuhnicích, má radnici v Karlových Varech pomoci pracovní skupina....

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na iDNES.cz