Chceme většinu v krajské vládě a hejtmana, žádají komunisté

  16:20aktualizováno  16:20
Pět z devíti křesel v krajské vládě a post hejtmana. S tímto smělým požadavkem půjdou komunisté jako vítězové voleb v Karlovarském kraji v pátek na koaliční jednání s ČSSD. Strategii si určilo vedení KSČM na úterní dvouhodinové schůzi.

Kdo s koho? Hejtmanem se může stát Jaroslav Borka z KSČM (vlevo) i Josef Novotný z ČSSD. Koláž MF DNES | foto: FotomontážMF DNES

"Pět míst v radě je pro nás rozhodujících. O postu hejtmana budeme s ČSSD jednat," řekl lídr KSČM Jaroslav Borka. Jako by tím komunisté dávali najevo, že funkci hejtmana jsou ochotni poraženým sociálním demokratům přepustit, aby byly spokojeny obě strany.

ČSSD, přestože víkendové krajské volby těsně prohrála, o reprezentativní post hejtmana velmi stojí. A zřejmě se spokojí pouze se čtyřmi křesly v radě, tedy s menšinou.

Když se vedení ČSSD v pondělí večer sešlo, usneslo se právě jen na požadavku získat hejtmanský post. O počtu křesel v radě se v usnesení nezmínilo.

Komunistům naopak víc záleží na silnějším zastoupení v krajské vládě. Chtějí tvrději prosazovat svůj program a být aktivnější než v minulých čtyřech letech.

Programy komunistů a sociálních demokratů se ale podobají. Obě strany chtějí investovat do nemocnic, zavádět stipendia pro středoškoláky a vysokoškoláky, spolupracovat s podnikateli kvůli novým pracovním místům a změnit střední školy, které se vyprazdňují.

KSČM už si také vybrala lidi, které by mohla poslat na posty krajských radních. Kromě lídra Borky přicházejí v úvahu Václav Jakubík (jednatel společnosti Terea Cheb), Oleg Kalaš (předseda KSČM na Sokolovsku a zaměstnanec strany), Věra Bartůňková (asistentka ředitele Lázeňských lesů Karlovy Vary, není členkou KSČM) a možná Eva Valjentová (krajská radní pro kulturu). Takto vidí okruh možných spolupracovníků právě Borka.

Pokud sociální demokraté vyjednají čtyři místa v radě včetně toho nejvyššího postu, stane se hejtmanem znovu Josef Novotný. A o další tři posty radních jistě budou stát dosavadní náměstkové hejtmana Petr Navrátil, Martin Havel, Miloslav Čermák a možná ještě někdo další.

Rande si dají i s dalšími stranami

Komunisté a sociální demokraté tvrdí, že ještě před páteční schůzkou se separátně sejdou s dalšími stranami, které ve volbách skončily na dalších místech.

Oslovují ODS, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst a TOP 09. Do koalice s levicí by ale čistě teoreticky mohlo vstoupit jen Hnutí nezávislých. Jeho členové si udělají jasno ve středu odpoledne.

ODS v úterý ústy svého krajského předsedy Jiřího Vaněčka spolupráci s levicí vyloučila.

"Ke komunistům zajdeme na kávu, popřejeme jim a rozejdeme se. Ze schůzky s ČSSD také nemůže nic vzejít. ČSSD s KSČM se domluví, komunisté nedopustí, aby se jako vítězové voleb dostali do opozice," myslí si šéf ODS Vaněček.

Autor:

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

Pečovatelé lidem v Lubech a Plesné nakoupí i uklidí, zatím jen na zkoušku

Ilustrační snímek

V Lubech a Plesné na Chebsku se rozjíždí pečovatelská služba. Tamní senioři a lidé s postižením mají nově možnost...

Děti si hrají na žalobce i obhájce. Práva se nemusejí bát, říká advokát

Karlovarský advokát Ronald Němec.

Jak funguje právo? Takovou věc přibližuje dětem projekt Advokáti do škol, jehož duchovním otcem je Ronald Němec z...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Najdete na iDNES.cz