Krajská stipendia budou od září pouze pro skutečně chytré studenty

  9:11aktualizováno  9:11
Nová pravidla pro středoškolská i vysokoškolská stipendia schválili krajští radní. Systém zjednodušili a zároveň rozšířili seznam oborů, které mají na podporu kraje nárok. Změny platí od září.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Chceme více vzdělaných odborníků v regionu. Kvůli takovému přání začal před několika lety vyplácet Karlovarský kraj stipendia studentům středních i vysokých škol. Radní nyní podmínky stipendijního programu po dlouhých debatách upravili a v případě středoškoláků a učňů podporu sjednotili.

„Původně jsme měli stipendia dvě. Jedno bylo takzvaně motivační a já o něm lidově říkám, že ho studenti dostávali za to, že chodí do školy. To druhé bylo prospěchové. Ve výboru pro vzdělávání a v radě jsme se shodli, že to musíme změnit,“ uvedl krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč.

Zatímco v pololetí vyplatil kraj na prospěchovém stipendiu necelých 270 tisíc korun, v případě motivačního to bylo 1,5 milionu. Studenti a učni na něj nově dosáhnou jen v případě, že jejich průměrný prospěch bude 1,5, a to včetně.

„Na základě zkušenosti z našich středních škol jsme do podmínek doplnili také to, že učni musejí chodit jak do teoretické výuky, tak do té praktické, neboť s tím byl problém,“ podotkl Jaroslav Bradáč.

Stejně jako během minulých let ponechali krajští radní výši stipendia, a to podle ročníku. „V prvním ročníku je to tisíc korun, ve druhém 1500 a ve třetím a čtvrtém 2000 korun,“ doplnila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Kdo má nárok na stipendium

Střední školy:

Pravidla se vztahuji na žáky všech oborů vzdělání středních škol kromě oborů 78-62-C/02 Praktická škola dvouletá, 78-42-M/01 Technické lyceum, 78-42-M/03 Pedagogické lyceum, 78-42-M/04 Zdravotnické lyceum, 79-41-K/41 Gymnázium, 79-41-K/61 Gymnázium, 79-41-K/81 Gymnázium.

Vysoké školy:

Zaměřené zejména na přípravu učitelů základních škol a středních škol a pedagogických pracovníků, školských poradenských zařízení, zubní lékařství, všeobecné lékařství, specializace ve zdravotnictví (fyzioterapie, adiktologie, radiologický asistent, zdravotnický záchranář), ošetřovatelství (všeobecná sestra), porodní asistence, sociální práce, strojírenství a strojní inženýrství, elektrotechnika a informatika, stavební a dopravní inženýrství, studenti zaměření na hornictví, těžbu nerostných surovin a jejich využívání, aplikovanou chemii a materiály, obory zaměřené na zemědělství, zahradnictví, rozvoj venkova, potravinářství.

Seznam podporovaných oborů se rozrostl. Přibyly zemědělské profese, o což kraj požádala Agrární komora. „Kromě gymnázií, lyceí a praktických škol dvouletých může žádat student či učeň jakékoli profese,“ řekl Jaroslav Bradáč.

V případě vysokoškolských stipendií rozšířili radní seznam podporovaných oborů. Jde hlavně o ty lékařské, učitelské, technické a rovněž zemědělské. Radní podle Jaroslava Bradáče vycházeli i z toho, co se v regionu vyrábí, produkuje a z potřeb zaměstnavatelů.

Zároveň si ale nechali otevřená zadní vrátka. „Na radě jasně zaznělo, že se během půl roku může situace změnit a obor, který tam dnes nemáme uvedený, může být velice potřebný. Proto jsme schválili zejména podporované obory a máme prostor k tomu, případné další žádosti ještě schválit,“ vysvětlila Jana Mračková Vildumetzová.

Vedení kraje podle ní předpokládá, že by stipendiem opět podpořilo 25 vysokoškolských studentů, kteří by dostali během akademického roku 24 tisíc korun. Stále platí také to, že po skončení studií by museli v regionu nějaký čas pracovat či podnikat.

„Veškeré informace ohledně středoškolských i vysokoškolských stipendií by do konce tohoto týdne měly být k dispozici na stránkách Školského portálu Karlovarského kraje,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

VIDEO: Po zloději oblečení zbyly v kabince jen obnošené tenisky

Zloděj utekl z obchodu v novém oblečení

Karlovarští policisté pátrají po zloději, který se v jednom z obchodních domů převlékl do nového oblečení za pět tisíc...

Chebští chtějí pátrat v archivech, kdo žil v domech s unikátními krovy

Marcela Brabačová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu na chebské...

V celé Evropě je málo měst, jež mají na svém území tak jedinečný historický unikát, kterým jsou krovy měšťanských domů...

Muž se zákazem řízení nechal auto na policejním parkovišti, hlídce pak lhal

Řidič zaparkoval na policejním parkovišti přímo pod značkou zákaz vjezdu.

Na mimořádně drzého řidiče narazili policisté v Karlových Varech. Nejen že řídil, přestože to měl soudem zakázané, ale...

Najdete na iDNES.cz