Hodně důležitá je psychická pohoda, říká žena s roztroušenou sklerózou

  11:57aktualizováno  11:57
Když oslavila Kristovy roky, lékaři jí diagnostikovali roztroušenou sklerózu. V té době byla Michaela Valentová z Karlovarska šťastnou maminkou dvou dětí a všechno měla před sebou. Přes nepřízeň osudu se ale nevzdala. Dnes pomáhá ostatním a dokazuje, že stačí málo, aby bylo člověku lépe.

Michaela Valentová, pořadatelka AVON pochodu v Ostrově a také tradičního každoročního Běhu s čelovkou v Ostrově. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejprve začala Michaela Valentová podporovat ostatní nemocné Během s čelovkou, který je od počátku zaměřený právě na pacienty se stejnou diagnózou, jakou má i ona.

„Lidé s roztroušenou sklerózou si mě nacházejí na Facebooku a oslovují mě. To je důvod, proč to všechno dělám. A nikdy nepřestanu,“ slibuje Valentová.

Vážná nemoc dala jejímu životu nový směr a ona našla sílu všechno zvládnout. „K pořádání benefičních akcí mě vedla právě má diagnóza. Rozhodla jsem se, že začnu pomáhat i druhým, aby věděli, že na to nejsou sami,“ vysvětlila Valentová.

Běh s čelovkou

Akce zaměřená na běhání se zrodila v roce 2013. „Když člověk onemocní roztroušenou sklerózou, tak jde jeho život dál. Někdy je to těžší, ale kdo to má v životě jednoduché. A tak se už pět let scházejí pacienti právě na ‚čelovce‘, aby viděli, že nejsou jediní a mají vedle sebe někoho, kdo je na tom stejně,“ podotkla.

Michaela Valentová

  • V roce 2017 získala cenu Žena regionu. A letos krajskou cenu Ď.
  • Od roku 2013 pořádá v Ostrově Běh s čelovkou zaměřený na podporu lidí, kterým byla diagnostikována roztroušená skleróza.
  • Každý rok se vybírá konkrétní pacient, kterému je běh určen.
  • Letos 15. prosince se uskuteční už druhý ročník.

Podle Valentové je všechno o tom, jak si celou situaci nemocný srovná v hlavě. Jestli to vzdá, nebo se rozhodne bojovat.

„Ve chvíli, kdy se pacient vzdá, tak to s ním jde rychle z kopce. Moje kamarádka je takový případ. Dnes už je na vozíku. Psychická pohoda dělá u této nemoci hodně. A navíc, když vidíte, že na nemoc nejste sami a stejnou chorobou trpí i někdo další, tak to člověka jen posílí,“ myslí si Valentová.

Ta se postupem doby rozhodla rozšířit svou působnost i do oblasti prevence rakoviny prsu. A tak už druhým rokem pořádá pochod městem Ostrov, který má na tuto nemoc upozornit. I k tomu ji vedla téměř osobní zkušenost.

„Moje dvě nejbližší kamarádky onemocněly rakovinou prsu a já si říkala, že to nejjednodušší, co můžeme udělat, je vzít si tričko a podpořit prevenci,“ popsala počátek svého dalšího velkého projektu.

Rakovina prsu

„Letos budeme mít druhý ročník, na který se moc těším a jsem zároveň velmi nervózní. Doufám, že se vyvede stejně jako ten první,“ svěřila se Valentová.

Průvod projde Ostrovem už tuto neděli. V 16 hodin vyrazí účastníci, nadšenci a podporovatelé ze zámeckého parku na dvoukilometrový pochod. Zájemci si na speciální figuríně vyzkoušejí, jak správně provádět samovyšetření prsu.

Michaela Valentová byla za svou obětavost v loňském roce oceněna, získala titul Žena regionu. „Myslím si, že mě ocenili za všeobecnou charitativní činnost, ale to slovo nemám moc ráda. Nedělám nic navíc. Každý máme tu možnost pomoci druhému. Beru to tak, že když někdo potřebuje, tak mu pomůžu,“ řekla Valentová.

Důležité je naslouchat

Díky této ceně navíc zjistila, že na to není sama.

„Co se týče ankety Žena regionu, tak ta mi ukázala, že je nás opravdu hodně. V Karlovarském kraji pomáhá každý tak, jak je v jeho silách. Lidé potřebují vědět, na koho se obrátit, když budou mít problém nebo se dostanou do tíživé situace,“ vysvětlila s tím, že to není jen o finanční pomoci, ale i o tom, že si člověk potřebuje s někým popovídat, aby věděl, že mu někdo naslouchá.

„V moci každého z nás je jen naslouchat. Když je třeba, tak jsem vrba. Ono to často stačí, když lidé vidí, že jim někdo naslouchá a nejsou na to sami. Na mě se obrací spousta pacientů, kterým byla diagnostikována třeba právě roztroušená skleróza. Převážně se jedná o mladé lidi z Karlovarského kraje a je jich hodně,“ dodala Valentová.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Policie našla muže obviněného ze znásilnění, zadržela ho nedaleko Prahy

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali padesátiletého muže z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Pět dní od vyhlášení...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Nový plán na opravu Vřídla se obejde bez stěhování, tvrdí ve Varech

Nejteplejší karlovarský pramen Vřídlo opět tryská na novém místě před kolonádou.

Zcela nový pohled na opravu Vřídelní kolonády zaujalo nové vedení karlovarské radnice. Ruší zakázky na stěhování...

Pravoslavní očistili svou duši mrazivou koupelí u Svatošských skal

Pravoslavní věřící oslavili svátek Zjevení Páně očistnou koupelí v ledové vodě...

Ve sváteční náladě dorazilo během soboty několik desítek pravoslavných věřících do výletní restaurace Jan Svatoš ve...

V Citicích otevřeli továrnu na mýdlo, vyvážet chce hlavně do Německa

Nová hala na výrobu mýdel společnosti Soap Sokolov v areálu Přátelství v...

Sto dvacet milionů stogramových mýdlech ročně chce zatím vyrábět továrna nově vzniklé společnosti Soap Sokolov. Jediný...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Operátor lisovny - Karlovy Vary, až 28 000 Kč, benefity

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Karlovarský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz