Nejdecký Rehos bude útulnější, starou budovu komplexu čeká modernizace

  12:05aktualizováno  12:05
Starší budovu Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče v Nejdku čeká potřebná modernizace. Jde o jediné zařízení tohoto typu v regionu, jehož součástí je také zdejší první kamenný hospic.

Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče v Nejdku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Starší budova Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče (Rehos) v Nejdku pochází z roku 1932. Kraj ji chce v budoucích letech zmodernizovat, což bude stát odhadem okolo 65 milionů korun. 

Cenu ale může změnit výběrové řízení. „V loňském roce jsme v areálu dostavěli hospic za 80 milionů korun a nyní je potřeba podívat se na hlavní budovu. Ta odpovídá době svého vzniku i tomu, jaké v ní byly tehdy poskytované zdravotnické služby,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Starší budova podle něj nabízí například pětilůžkové pokoje, které často nemají ani vlastní sociální zařízení. Podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové bude nyní kraj kvůli modernizaci pracovat na takzvané studii proveditelnosti a věcech, které se týkají projektu. 

Zařadit ho chce mezi krajské strategické projekty do programu Restart. Ten je určený na pomoc slabým regionům, mezi které patří právě i ten karlovarský.

„Dnes jej tam zařazený nemáme a myslím si, že v první řadě, než využijeme prostředky z rozpočtu kraje, bychom se měli pokusit získat prostředky z Evropské unie,“ řekla. 

Kraj by chtěl s opravou tohoto pavilonu začít už v příštím roce. Na řadu by měla přijít rekonstrukce elektroinstalace, nové výtahy a podobně. Tyto práce by měly pokrýt jak ušetřené peníze Rehosu, tak příspěvek kraje.

Peníze budou příští rok

„Počítáme s tím v návrhu rozpočtu na příští rok. Další kroky máme naplánované, ale jsme připraveni posouvat je v čase, pokud by se objevila nějaká vhodná dotace,“ přiblížil Jan Bureš. 

Modernizace podle něj omezí provoz zařízení a ve finále se promítne i na kapacitě. Ta by měla být nižší, než tomu bylo doposud. Pokoje budou jedno a dvojlůžkové.

„Počet lůžek se zde sníží z devadesáti na 79. Na druhou stranu to zase bude zdravotnické zařízení odpovídající jednadvacátému století a předpokládáme, že tam budeme moci případně i vybírat poplatky za nadstandardní pokoje. O ně je mimochodem také velký zájem ze strany klientů,“ doplnil Jan Bureš.

Ve straší budově Rehosu podle něj funguje zařízení, které je úspěšné. „Návratnost klientů do běžného života činí 75 procent. Pracují tam s nimi, rehabilitují. Není to odkladiště, ale zdravotnické zařízení, které má výsledky a 75 procent je super číslo,“ uvedl radní.

Kamenný hospic v areálu Rehosu dokončil kraj v květnu 2018. Projekt připravilo už jeho bývalé vedení, to současné jej dotáhlo. Karlovarský kraj byl do té doby jedním ze dvou regionů v republice, kterému toto zařízení chybělo.

Nejdecký hospic nabízí klientům dvoulůžkové i jednolůžkové pokoje, kam za nimi mohou rodiny chodit na návštěvu, dále též návštěvní místnost, kapli, prostor pro občerstvení i venkovní posezení.

Obnovy se má dočkat i Matyáš

Kromě Rehosu chystá kraj obnovu také dalšího nejdeckého zařízení. Tím je domov se zvláštním režimem Matyáš. „Tato věc běží. Upravujeme projektovou dokumentaci a předpoklad je takový, že by kraj hradil rekonstrukci z úvěru. Je to ale o diskusi,“ informoval krajský náměstek pro sociální oblast Petr Kubis.

Zatímco původní plány mluvily o tom, že by modernizace vyšla na 170 milionů, nyní už je to 220 milionů korun. „V čase se zvedly ceny,“ vysvětlil náměstek. Získat na obnovu zařízení tohoto typu větší dotace je podle něj velice problematické.

  • Nejčtenější

Pes bránil ženu před útočníkem, ten zvířeti zasadil smrtelné rány nožem

Smrtí psa skončil incident, který se odehrál v pátek večer v Kraslicích na Sokolovsku. Zvíře totiž bránilo ženu před...

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Fotbalisté Pardubic poprvé prohráli, v derby je udolal Hradec Králové

Až v 11. kole druhé nejvyšší fotbalové soutěže vyšli poprvé bodově naprázdno hráči Pardubic. Z východočeského derby v...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

Premium

Při útěku na Západ mu pes pokousal genitálie. Teď muže rehabilitoval soud

Téměř čtyři desetiletí čekal Jürgen Seifert na spravedlnost. Nyní se dnes osmašedesátiletý Němec dočkal. Okresní soud v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Oprava Císařských lázní se prodraží, řešením je další dotace nebo úvěr

Oprava Císařských lázních v Karlových Varech bude pravděpodobně dražší, než původně předpokládaných 550 milionů korun....

Doubský most bude hotový do poloviny prosince, ještě je na něm dost práce

Polovina prosince je termín, který netrpělivě očekávají motoristé i lidé z Tašovic či Jenišova. V předvánočním čase...

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Najdete na iDNES.cz