Z loketské průmyslovky se má stát konzervatoř, jediná v regionu

  11:36aktualizováno  11:36
Hudbu, tanec, případně dramatické umění by mohla v budoucnu vyučovat jediná krajská konzervatoř, která by fungovala v Lokti. Zázemí by našla v tamní průmyslové škole, která po sloučení se sokolovskou integrovanou školou zanedlouho skončí.

Střední průmyslová škola v Lokti. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Záměrem pověřili krajští poslanci zastupitele a bývalého loketského místostarostu Petra Zahradníčka.

„Záměr spočívá v tom, že při různých úpravách oborové struktury školství jsem si uvědomil, že v kraji vůbec nemáme umělecky zaměřenou střední školu. Nikoli výtvarně, tato oblast je zastoupena na keramické škole, ale hudebně, tanečně, případně dramaticky,“ vysvětlil.

Zároveň doplnil, že budovu pro střední školu Loket má a stojí za to zjistit všechny informace. Petr Zahradníček se vypravil do Českých Budějovic, kde funguje šestiletá hudební konzervatoř.

Ta by připadala v úvahu i v Karlovarském kraji, ovšem nejspíš s tím, že by měla smíšené třídy a nabízela by nejen hudební, ale i taneční, případně dramatické obory.

Udržet talenty v regionu

„V kraji máme dvacet zájmově uměleckých škol. Potenciál tady rozhodně je. Z ankety, kterou jsme si na všech základních a základních uměleckých školách udělali, vychází, že bychom v každém roce mohli naplnit jednu třídu,“ uvedl Petr Zahradníček.

Konzervatoř by podle něj pomohla udržet talenty v regionu. Plán nekonzultuje zastupitel jen v Českých Budějovicích, ale také v Karlovarském kraji, a to například s ředitelem Karlovarského symfonického orchestru Petrem Polívkou.

„Rozhodně bych to uvítal, byla by nádhera, kdyby tady byla nějaká líheň, zároveň nějaká akademie pro děti, bylo by to krásné,“ řekl. Zároveň ale upozornil, že někteří ředitelé a učitelé uměleckých škol považují plán za nerealistický s tím, že nebudou ani studenti, ani učitelé.

„Já bych byl rád, aby tam naši mohli nějakým způsobem vyučovat, ale mají už svých povinností hodně. Nad záměrem je řada otázek, ale já bych ho podporoval,“ dodal ředitel. Osobně by byl nejraději, pokud by konzervatoř vznikla v Karlových Varech, nicméně Loket považuje za nádherné místo.

Ředitelka Základní umělecké školy Ostrov Irena Konývková upozornila, že státní hudební konzervatoře většinou bojují - stejně jako další střední školy, s nedostatkem studentů. Otázku vidí také v případě pracovních příležitostí absolventů.

Poptávka by ale podle ní mohla být po ostatních oborech. „Kde by se určitě žáci našli, tak v případě taneční nebo dramatické konzervatoře,“ vyzdvihla. Pokud chce například učitel tance získat potřebné vzdělání, musí za ním až do Brna na JAMU, která nabízí pedagogiku.

„Existuje spousta pedagogů, kteří jsou nekvalifikovaní, jsou to výborní pedagogové a nemají kde vzdělání získat. Nabízí ho jen jedna škola,“ podotkla. Velký zájem vidí také v případě hereckých konzervatoří, na které se hlásí desítky zájemců a přijatých je pouze malý zlomek.

Běh na dlouhou trať

Krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč uvedl, že konzervatoř zapadá do systému vzdělávání v regionu, který má dva symfonické orchestry a divadla. Lokti by tato škola podle něj slušela.

„Není jednoduché ji zřídit. Pan zastupitel Zahradníček se zabývá kvalifikovanými kantory, dále se musí škola stavebně či organizačně upravit, takže vzniká jakási studie, kolik by to stálo a tak dále,“ informoval.

Ze studie pak vyjde podklad pro zastupitele, kteří o konzervatoři definitivně rozhodnou. Její vznik podle Jaroslava Bradáče už zástupci kraje trochu předjednávali na ministerstvu školství. Podle něj to bude běh na delší trať.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Další z rubriky

Sokolovští policisté hledají seniorku, rodina ji neviděla dva týdny

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté pátrají po pohřešované 73leté Jaroslavě Graňákové z Horního Slavkova. Zmizení oznámila její...

Studuje umělou inteligenci a láká ji medicína. Obojí chce propojit

Michaela Mrázková, bývalá studentka chebského gymnázia, začala v zahraničí...

Přestože je jí teprve dvacet let, už toho má hodně za sebou. Michaela Mrázková začala studovat na chebském gymnáziu,...

Největším problémem Varů je zanedbaný bazén hotelu Thermal, říká anketa

Bazén hotelu Thermal má šanci opět ožít

Hotel Thermal a jeho vypuštěný bazén se stal opět nejpalčivějším problémem Karlových Varů. Neslavné prvenství mu...

Najdete na iDNES.cz