ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pořadatele tradičních akcí sužuje nejistota, ohrožené je i Kulturní léto

  • 2
Zrušeno, odkládá se, akce přesunuta na náhradní termín. Nabídka kulturního vyžití v Karlovarském kraji je i v době uvolňování opatření přijatých v souvislosti s epidemií koronaviru prakticky nulová. Navíc se může stát, že stát opatření opět zpřísní. To organizátorům na jistotě nepřidá. V ohrožení je tak i tradiční Kulturní léto.

Řadu tradičních akcí si pro letošní rok může veřejnost z kalendářů škrtnout. Exemplárním případem je karlovarský filmový festival.

Opatření i přes postupné rozvolňování zasáhnou i organizátory nesrovnatelně menších akcí. „Úplně nejhorší je nejistota,“ posteskl si Vladimír Suchan z agentury Vlny.

Koronavirus v Česku

Slavnostní naražení prvního sudu po koronavirové pauze v restauraci U Pinkasů....
V rámci uvolňování vládních nařízení se v pondělí otevřel obchodní dům IKEA na...
Kadeřnice Gabriela Běhalová pečuje o svojí první zákaznici v Salonu Gabriela po...

Jeden ze zdrojů této nejistoty vidí ve skutečnosti, že zatím není jasné, kolik lidí bude moct chodit na venkovní akce. „Teď je to stovka, ale kolik to bude v červnu? Kolik v červenci,“ vysvětlil Suchan. 

Na ministerstvo kultury proto odeslal vlastní návrh toho, jak pokračovat v rozvolňování opatření. „Od 25. května akce pro 200 lidí, od 15. června pro 500 lidí a od 1. července pro tři tisíce návštěvníků,“ navrhl promotér.

Vláda rozhodla, že od 25. května bude možné pořádat akce pro až 500 lidí. Jenže vláda bude moct na základě doporučení odborníků praktiky kdykoliv znovu opatření zpřísnit.

Tomu také odpovídají varianty, jak bude letos vypadat tradiční Kulturní léto v regionu. Nejoptimističtější verzí je, že se série koncertů a dalších akcí pod širým nebem rozjede 26. června. Dalším možným termínem je 1. červenec. Krizovou možností je pak posunout kompletní Kulturní léto až na příští rok.

Dalším aspektem ovšem je samotný zájem veřejnosti o kulturní akce. „Dejme tomu, že na ně chodí polovina lidí. Z té poloviny bude mít několik procent strach z nákazy a deset procent lidí na kulturu letos prostě nebude mít,“ naznačil další z možných problémů Vladimír Suchan.

Pro skalní příznivce má ovšem jeho agentura nabídku komorních koncertů na ostrůvku koupaliště Rolava. Série šesti akcí pro maximálně stovku lidí začíná 15. května.

Kulturní ostrůvek Rolava

  • 15. května Petr nebo Pavel
  • 16. května Vanua2
  • 17. května M.K. Collective
  • 22. května Cajk
  • 23. května Trio Prokop - Andršt - Hrubý
  • 24. května Yvonne Sanchez

Epidemie se ovšem podepsala i na menších, takřka klubových akcích, jako je například mezinárodní sympozium v Ostrově. Jeho čtvrtý ročník na téma Zámecká zahrada v proměnách času a významná výročí majitelů ostrovského panství, se měl uskutečnit 18. a 19. září.

„Kvůli koronavirové pandemii nemůžeme tuto akci realizovat v původním termínu,“ uvedl místostarosta Ostrova Marek Poledníček. „Sympozium se proto přesouvá na duben příštího roku,“ doplnila odborná garantka sympozia Miluše Kobesová.