Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Město Přísečnice bylo proslavené hudbou, skončilo pod hladinou přehrady

  10:20
Zcela určitě jediné město v Čechách, které je jmenovitě zmíněné v knihách Karla Maye, je Přísečnice. Uvedeno je jako rodné místo harfenistky a zpěvačky, která okouzlila autorovo alter ego Kara ben Nemsího (v Americe známého jako Old Shatterhand) na jeho cestě „Z Bagdadu do Stambulu“ při zastávce v Damašku.
Krušnohorské městečko Přísečnice muselo v 70. letech 20. století ustoupit...

Krušnohorské městečko Přísečnice muselo v 70. letech 20. století ustoupit stavbě přehrady. Na snímku vlevo je kostel Nanebevzetí Panny Marie těsně před zbořením. | foto: Veronika Kupková

Na otázku „V jaké řeči zpíváte? “ odvětila „Zpívám německy,“ a na otázku, kde je její rodné město, pak prozradila „Jmenuje se Přísečnice v severních Čechách“ (v originále „sie heißt Presnitz, welches in Nord-Böhmen liegt“).

Dějiny města Přísečnice sahají hluboko před rok 1335, ze kterého pochází první písemná zmínka o ní. Počátky zdejšího osídlení se kladou do doby kolem roku 1200 a dobře polovina sedmisetleté historie města je úzce spojena s těžbou a zpracováním stříbra. První nálezy vzácného kovu byly učiněny v roce 1340 na nedalekém vrchu Kremsiger, skutečná „stříbrná horečka“ zde pak propukla po roce 1533, kdy oblast přešla do majetku hrabat Šliků.

V roce 1546 byla Přísečnice povýšena na „královské horní město“ a v roce 1617 se stala „svobodným horním městem“. Jenomže tři roky potom vypukla třicetiletá válka, během které bylo město vícekrát vyrabováno, a všeobecný úpadek nezastavilo ani částečné oživení těžby stříbra na počátku 18. století.

Harfenistky z Přísečnice

Nová kapitola v dějinách města odstartovala sklonku 18. století, kdy začala ve větší míře z Přísečnice „do světa“ vyrážet hudebně nadaná děvčata jako harfenistky. Zpočátku jen kousek za hranice, ale postupně se jejich akční rádius rozšířil do celého tehdy známého světa.

Na seznamu míst, kde s úspěchem účinkovaly přísečnické dívčí kapely, nechybí ani tak exotická místa, jako jsou (nebo tenkrát byly) Konstantinopol, Alexandrie, Bombaj, Hongkong, Dar es Salaam v Tanzánii, Nižnij Novgorod, Moskva nebo Vladivostok.

Na počátku 20. století měla Přísečnice více než čtyři tisícovky obyvatel, od roku 1906 byla sídlem okresu a okresním městem zůstala i po celou dobu první Československé republiky.

Po druhé světové válce byla v roce 1949 jako celý tehdejší okres Kadaň začleněna pod Karlovarský kraj a po územní reorganizaci v roce 1960 se stala městem okresu Chomutov. To už však byly její dny sečteny, rozsudkem smrti bylo rozhodnutí vybudovat na říčce Přísečnici nádrž na pitnou vodu.

Sedm století historie pod vodou

Stavba padesát metrů vysoké přehradní hráze začala v roce 1970, v letech 1973 a 74 byly všechny domy v Přísečnici odstřeleny a to, co bylo po sedm století městem, zatopila voda.

Ke dni 30. červnu 1974 bylo město Přísečnice úředně zrušeno a celé jeho území včetně osad Dolina, Kotlina, Mezilesí a Rusová bylo přičleněno k obci Kryštofovy Hamry, která se tak stala jednou z nejrozlehlejších obcí v celých Krušných horách. Na ploše 68 kilometrů čtverečných zde žije pouhopouhých 160 trvale hlášených obyvatel.

Jen pro srovnání – v Karlových Varech v současnosti podle údajů Českého statistického úřadu žije 49 553 obyvatel, kteří se musí spokojit s plochou 59,08 km2.

Památky nikdo nenahradí

Soudě podle vzpomínek pamětníků a dobových fotografií byla Přísečnice krásným městem plným historických památek, které už nikdy nikdo ničím nenahradí.

Zbořeny a zatopeny tu byly dva původně gotické kostely, Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše, barokní zámek na náměstí, pozdně barokní fara z druhé poloviny 18. století i empírová radnice z doby po roce 1826. Zachránit se podařilo jen několik drobnějších památek, z nichž nejméně tři si zaslouží naši pozornost.

Socha Panny Marie Svatohorské

Nejblíže místu, kde se kdysi rozkládalo „město hudby“, stojí při silnici II/223 z Měděnce do Výsluní krásná socha Panny Marie Svatohorské. Světice v podživotní velikosti, držící na levé ruce sedícího nahého Ježíška, stojí na hranolovém podstavci s několikařádkovým německým nápisem na čelní straně a se zdobnými reliéfy svaté Anny a svatého Josefa po stranách.

Socha, která původně stávala u přísečnického hřbitova, byla vytvořená v roce 1753 na náklady Adama Haana z Přísečnice a od roku 1958 je státem chráněná jako „umělecky kvalitní ukázka regionálního barokního sochařství“. V roce 1996 byla hrubě poškozená a přišla o hlavu, její restaurování akademickým sochařem Ivanem Hamáčkem financoval spolek německých rodáků z Přísečnice.

Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice

Poškození se nevyhnul ani sloup se sousoším Nejsvětější Trojice, který stál původně u kostela Panny Marie v Přísečnici. Nejsvětější Trojice je zde zobrazená ve formě tzv. Trůnu milosti, kde Bůh Otec s vousatou hlavou sedící na oblacích s okřídlenými hlavičkami andílků drží před tělem oběma rukama horizontální břevno kříže, na kterém visí postava ukřižovaného, jehož klín zakrývá holubice Ducha Svatého s rozpřaženými křídly.

Plastika datovaná rokem 1719 prošla roku 1972 restaurátorským zásahem akad. sochařů Michaela Bílka a Bohumila Zemánka a v roce 1988 byla postavená v parčíku u kostela Všech svatých ve Vejprtech. Podle německého nápisu na zadní straně podstavce byl jejím donátorem řezník Christoph S.

Svatý Florián

Ke kostelu Všech svatých ve Vejprtech byla ve stejné době přemístěna socha svatého Floriána, která původně stávala u přísečnického zámku. Světec stojící na hranolovém soklu je ztvárněný v klasické podobě římského vojáka s výrazným knírem stojícího s vědrem v ruce nad hořícím domem, ze kterého šlehají plameny.

Svatý Florián, kterého podle údajů na soklu nechali 4. května 1724 zhotovit přísečničtí měšťané Jan (Iohann) Gruss a František (Franciscus) Roller, byl pak jako patron hasičů přemístěný od kostela do areálu místní hasičské zbrojnice.

Autor:
  • Nejčtenější

Ve Vlaku svobody emigrovalo 34 lidí. Útěk na Západ tehdy zaujal celý svět

Premium

Toužili po svobodě a v tehdy budované železné oponě objevili skulinku - omezeně fungující železniční spojení Aše a Selbu pro nákladní dopravu. Věřili, že tudy by se při troše štěstí mohli dostat za...

11. září 2024  15:43

Svítící plankton v obýváku? Stačí ho občas přikrmit, pozor však na sladkou vodu

Premium

Na první pohled vypadá baňka z laboratorního skla docela obyčejně. Když se ale setmí, její obsah se při sebemenším pohybu rozzáří. Podivuhodný plankton si teď díky projektu chemika Jana Šugara bude...

10. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie v Štítarech pátrala po osmiletém chlapci, našla ho v Podhradí

Chebští kriminalisté v neděli večer pátrali po osmiletém chlapci. Ztratil se v okrese Chebu a naposledy byl viděn ve stájích v obci Štítary. Asi o hodinu později po zveřejnění pátrání policie...

15. září 2024  21:55,  aktualizováno  22:55

Hasiče na Karlovarsku zaměstnal vítr, vyjížděli i k vážným nehodám

Ačkoli se na Karlovarsku neočekává vzestup řek, hasiči bez práce nejsou. Zaměstnává je silný vítr, který láme stromy. Spadlé kmeny uzavřely například železniční trať mezi Františkovými Lázněmi a...

14. září 2024  14:12

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici v Ostrově paralyzoval kybernetický útok, hackeři chtějí výkupné

S následky rozsáhlého kybernetického útoku, který zásadně paralyzoval chod úřadu, se potýká radnice v Ostrově na Karlovarsku. Ten je obcí s rozšířenou působností a druhým největším městem...

12. září 2024  9:34

Autonomní vozy, bezpilotní systémy. Kraj má našlápnuto do budoucnosti

Vedle vývojového a testovacího centra pro autonomní vozy německého koncernu BMW, které už funguje na Sokolovsku, má v Karlovarském kraji do budoucna vzniknout i testovací centrum pro bezpilotní...

17. září 2024  15:42

Vildumetzová: Mám radost, když dokážu lidem pomoct. Chci za ně bojovat

Zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, jednání krajského zastupitelstva, do toho ještě předvolební kampaň. Lídryně kandidátky hnutí ANO v Karlovarském kraji Jana Mračková Vildumetzová je v...

17. září 2024  12:23

Je to obrovská pohroma, překvapily povodně karlovarské hasiče. Pomáhají i s dronem

Hasiči z Karlovarského kraje pomáhají při záplavách na Moravě. „Z pohledu zasažených lidí jsou tyto povodně skutečně obrovská pohroma,“ komentoval situaci na místě Vojtěch Čermák, velitel...

17. září 2024  10:15

Někteří voliči dostali nekompletní sady lístků. Asi vadná šarže, míní kraj

Někteří voliči v Karlovarském kraji obdrželi do schránek nekompletní sady hlasovacích lístků. Podle dostupných informací tam chybí kandidátky šesti politických subjektů a některé jiné jsou zase v...

16. září 2024  16:41

Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!
Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!

Redaktorky otestovaly dětskou výživu Lambini, privátní značku Rohlíku, která slibuje zdravé, chutné a kvalitní produkty pro ty nejmenší. Při...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...