„Jsem prostě soutěživý typ,“ tvrdí mariánskolázeňská modelářka

  8:38aktualizováno  8:38
Mezi plastikovými modeláři se mnoho žen nenajde. Jednou z výjimek je Kamila Chmelařová, členka Klubu plastikových modelářů Mariánské Lázně. Před několika dny se vrátila z modelářského mistrovství světa v anglickém Telfordu.

Větší část výpravy mariánskolázeňských modelářů v Telfordu. | foto: KPM Mariánské Lázně

Její modelářská kariéra přitom začala nenápadně před několika roky, když se u ní doma zastavil místopředseda modelářů Martin Němec.

„Tehdy jsem se mu pochlubila svým prvním a tehdy i posledním plastikovým modelem. Martin mne za něj docela pochválil a řekl, že to by šlo,“ vzpomíná dodnes Kamila Chmelařová.

Navíc se zmínil o tom, že mariánskolázeňští modeláři jezdí pravidelně na nejrůznější soutěže, a nikdy se nevracejí s prázdnou. Ať už se jedná o okresní klání nebo mistrovství světa. „A protože jsem soutěživý typ, tak jsem se k plastikové modelařině znovu vrátila,“ poznamenala. Začala znovu stavět a objíždět nejrůznější soutěže.

Klid a pohoda

„Na jaře jsem dostala k svátku model legendární stíhačky P-51 D Mustang a bylo rozhodnuto. S ním pojedu do Anglie,“ dodala.

A tak se z fyzioterapeutky, matky dvou dcer a manželky stala ještě vášnivá modelářka. A to všechno zvládla i s krasobruslením a běháním půlmaratonů.

„Modelařina mi dává klid a pohodu. Stavěla jsem po večerech, kdy doma zavládl klid. K modelu jsem si sedla třeba v devět večer a skončila klidně i po půlnoci,“ vylíčila svůj život.

Modelářský kroužek pro seniory

Tak jednoduché to ale nebylo. „Vždy, když o tom někomu říkám, tak tvrdím, že jsem vedl modelářský kroužek pro seniory po Facebooku,“ vylíčil modelářské znovuzrození Kamily Chmelařové její guru Martin Němec.

Fotogalerie

„Hodně mi na začátku radil. Vždycky jsem něco udělala, občas špatně, vyfotila a poslala přes Facebook. Martin mi pak vysvětloval, jak celou situaci napravit nebo udělat lépe. Někdy byl na nervy z toho, jaké jsem používala termíny,“ vysvětlila Chmelařová.

Jejich společné úsilí bylo nakonec korunováno úspěchem. Na mistrovské klání si Kamila Chmelařová vezla hned dva modely. Ve své kategorii se tak stala jedinou soutěžící ženou. Soutěž nakonec Kamilu Chmelařovou i její další kolegy z klubu naprosto ohromila.

Hrdí Angličané

„Telford na mě udělal parádní dojem. Poznala jsem tam spoustu nových lidí zapálených do toho, co dělají. Poznala jsem nezištnou sounáležitost mezi modeláři,“ popsala své zkušenosti z velké mezinárodní akce. A protože na programu akce byla i návštěva několika leteckých muzeí, nechyběla na žádné z prohlídek.

„Angličané jsou na svou historii hrdí. Bylo to vidět všude, kam jsme zavítali. Při Dni veteránů každý hrdě nosil na klopě vlčí máky, do muzeí chodily celé rodiny i s dětmi a bylo vidět, že je to baví. Navíc všechny expozice byly nádherně udělané,“ shrnula Chmelařové své dojmy z Anglie.

Devět cen desetičlenné výpravy

Na cestu do anglického Telfordu, kde se mistrovství konalo, vyrazilo letos, díky podpoře radnice, hned deset členů mariánskolázeňského klubu. Jejich cesta byla opět úspěšná. Přivezli hned devět ocenění.

Kamila Chmelařová cenu nezískala. „Nevadí, příště to určitě vyjde,“ prohlásila. Stejně jako ona, byl nováčkem soutěže Rudolf Šperlich a junior Filip Dykas. Oba si ze svého prvního mezinárodního klání odvezli ocenění Commended.

Šéf výpravy, Martin Němec, získal hned čtyři ceny. Zlatou medaili v kategorii dopravních letadel v měřítku 1:144 za model dopravního letounu Iljušin Il-18, stříbro za model stíhačky Corsair II a dvě ocenění Commended za modely letadel Vought Kingfisher a F-15. „Efpatnáctky“ si všimli i izraelští modeláři, kteří model ocenili zvláštní cenou.

Petr Němec (syn Martina Němce), který studuje mariánskolázeňské gymnázium si z letošního modelářského klání přivezl stříbro za model legendárního českého vozítka Velorex v měřítku 1:72 a ocenění Commended za dioráma Box.

Bronz na model prototypové stíhačky MiG I-225 vybojoval předseda klubu Michael Kaplan.

Mistrovské modely, které se líbily porotě v anglickém Telfordu uvidí také návštěvníci tradiční soutěže mariánskolázeňských modelářů O pohár starosty města Mariánské Lázně, která se bude konat v sobotu 4. března 2017.

Autor:
  • Nejčtenější

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Graňák o svém odchodu z Hradce: Neloučil jsem se lehce

Na jaře obránce Dominik Graňák zvažoval, zda v Hradci Králové prodloužit smlouvu, nakonec se rozhodl pro odchod. S...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Stavba lávky pro cyklisty ve Svatošských skalách má začít ještě letos

Řeku Ohři překlene ve Svatošských skalách nová lávka, která se stane součástí krajské páteřní cyklostezky. Stavba by...

Alžbětiny lázně jsou v krizi, nemají na výplaty. Město jim pošle peníze

Do ekonomické krize se dostala akciová společnost Alžbětiny lázně, které jsou posledním lázeňským městským zařízením v...

Centrem karlovarských vánočních trhů bude nově Mlýnská kolonáda

Zcela novou podobu vánočních trhů připravuje vedení karlovarské radnice. Tentokrát se budou rozprostírat od hotelu...

Kdo nabídne víc, bydlí. Sokolov přidělí byty seniorům obálkovou metodou

Více než tři stovky sociálních malometrážních bytů pro seniory a nově i 17 nadstandardních jednotek v objektu bývalých...

Najdete na iDNES.cz