VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

  9:09aktualizováno  9:09
Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž varováním pro řidiče a cyklisty. Ohraničují díry na cestě třetí třídy, která je ve správě kraje. Výtluky označili sprejem obyvatelé, kterým už došla trpělivost.

„Stav té silnice je špatný už několik let. Když se v Šindelové opravovala hráz rybníka, slíbili nám, že se udělá nahoru na Krásnou Lípu. Pořád nás ujišťovali, bude to, bude to, až lidem došla trpělivost, protože se tudy už nedá projet,“ řekl Josef Trojan z Krásné Lípy.

Fotogalerie

Právě on s dalšími pěti sousedy proto vzali o víkendu do rukou spreje a díry vyznačili. Podporu našli u většiny obce. Obyvatelům vadí, že na silnici není ani upozorňující značka a jezdit se po ní může povolenou rychlostí.

„Pro řidiče je to nebezpečné hlavně v noci a podívejte se, kolik tudy jezdí cyklistů z Přebuzi, a to velice rychle, vzhledem k tomu, jaký je to kopec,“ upozornil Josef Trojan.

Místní řidiči už silnici podle něj znají a vědí, že musí jet pomalu, ani to ale příliš bezpečné není. „Když jedete, soustředíte se na ty díry, nikoli na provoz. Měl by to tu někdo zavřít, když je silnice v takovém stavu,“ doplnil.

Lidé z Krásné Lípy odhadují, že na rozbitém 1 200 metrů dlouhém úseku vyznačili stejný počet děr, neboť na metr připadá právě jedna díra. Za hodně hluboké považují minimálně stovku z nich.

Rudolf Kovařík ze Šindelové používá silnici skrze Krásnou Lípu pravidelně. Pokud to podmínky dovolí, objede její část po vedlejší louce, od značky Krásná Lípa pak zařadí jedničku.

„I když použijete oba směry, nemáte jinou šanci, aby kolo do díry bezpečně vjelo a zase vyjelo,“ řekl s tím, že nejvhodnější rychlost pro tento úsek je asi tak 20 kilometrů v hodině. „Je to nejhorší způsob, jak prezentovat turistiku v této části Krušný hor,“ kritizuje.

Podotkl také, že právě u rozbité vozovky v Krásné Lípě mají paradoxně stanoviště krajští silničáři.

Podle krajského náměstka pro dopravu Martina Hurajčíka se ale obyvatelé opravené silnice brzy dočkají. Zakázka už prošla soutěží.

„Nyní se uskuteční práce na zmíněném úseku komunikace. Pokud by obyvatelé, případně zástupci obcí vznesli dotaz, informaci o termínu opravy bychom jim rádi dali. Vše by mělo být hotovo do konce tohoto měsíce, tedy do 31. července 2019,“ uvedl.

Zapomenutý region

Obyvatelé obce se sice domnívají, že je měl někdo sám informovat, nicméně díky tomuto ujištění odvolali další víkendovou akci, která měla na špatný stav silnice upozornit.

U některých však vyvolala zpráva o chystané opravě další obavy. Rudolf Kovařík upozornil, že už nyní lidé diskutují, kam až silničáři s rekonstrukcí dojdou.

„Otázkou je, zda ke značce Krásná Lípa, anebo až na náměstí. Kdyby to bylo jen ke značce, tak to bude k ničemu, protože nejhorší úsek je podél hřbitovní zdi a kostela až před bývalý obchod,“ řekl.

Josef Trojan přitom doplnil, že obyvatelé nejsou naštvaní jen kvůli této silnici, ale i dalším cestám vedoucím například ze Šindelové do Nejdku, na Mezihorskou či Horní Rotavu. „Tento náš region, Kraslicko, je prostě zapomenutý,“ povzdechl si.

S nadějí se na slibovanou opravu dívají lidé v sousední Přebuzi, kteří se z obce do větších měst na Sokolovsku a Karlovarsku dostanou buďto přes Krásnou Lípu nebo přes Rudné.

„Můžeme si vybrat mezi hroznou, nebo hroznější silnicí. Vzhledem k tomu, že děti jezdí do Kraslic do školy, tak silnice přes Krásnou Lípu je v našem případě asi využívanější. Za každý opravený metr budeme rádi,“ řekl starosta Přebuzi Martin Bruoth.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

V UNESCO už jsou, obcím ale chybí jazykově vybavení průvodci i ubytování

Hornické památky Krušnohoří jsou od soboty nově na seznamu UNESCO. Turisté si...

Radost i starosti navíc, tak reagují starostové obcí a měst Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge, které jsou nově...

Další z rubriky

Cheb hledá nového dopravce, musí mít moderní klimatizované autobusy

Město Cheb vybírá nového provozovatele městské hromadné dopravy

Moderní a pohodlné autobusy šetrné k životnímu prostředí by mohly už brzy brázdit ulice v Chebu a přepravovat obyvatele...

U horního nádraží v Karlových Varech se nově začne platit za parkování

Úpravy přednádražního prostoru v Karlových Varech se blíží ke konci.

Vrcholící přerod karlovarského horního nádraží v dopravní uzel se standardy 21. století přinese i jednu nepříjemnou...

Americkým dědicům patří jen část mariánskolázeňského domu, míní soud

Město Mariánské Lázně má vrátit rodině Leitnerů činžovní dům v Klíčové ulici.

Město Mariánské Lázně netrpělivě čeká na další soudní verdikt v kauze, v níž jde o vrácení domu a pozemků v samotném...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz