Pondělí 6. července 2020, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. července 2020 Státní svátek.

Autor detektivek Antonín Mazáč zůstává svým dílem věrný Karlovým Varům

  10:25aktualizováno  10:25
Nejšťastnější bych byl, kdybych jednou viděl své hrdiny procházet se po televizní obrazovce. To říká Antonín Mazáč, karlovarský spisovatel, který se cítí jako doma v žánru detektivek.

Spisovatel Antonín Mazáč se svým novým detektivním románem Nezbytná opatření. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vydal již několik povídkových knih, před třemi lety poté světlo světa spatřil i jeho první detektivní román Letargie.

Nyní se v regálech znovuotevřených knihkupectví objeví i jeho druhý román s názvem Nezbytná opatření. Spisovatel prozrazuje, kde bere inspiraci při psaní, proč lidé rádi detektivky čtou a jak náročné je živit se psaním v časech koronaviru.

Váš první román se odehrává přímo v Karlových Varech. Kam jste umístil děj Nezbytných opatření?
Zůstávám věrný Karlovým Varům, jen jsem tentokrát trochu expandoval a zatáhl do příběhu i bližší okolí. Jsou dva hlavní hrdinové, každý z nich má vlastní prostředí, ale Vary samozřejmě pořád vedou, v tomhle směru jsem trochu tvrdohlavý.

Kolem čeho se bude točit děj druhého románu?
Základními osami příběhu jsou dvě linie. Na jednom místě se snaží postřelený právník přijít na to, kdo ho ohrožuje, na tom druhém forenzní fonetik zkoumá nahrávku z místa činu, kde se udála dvojitá vražda. Obě linie se pochopitelně protnou, to snad neprozrazuji příliš, takže je jen otázkou, kdy a za jakých okolností.

S hrdiny Letargie se tedy rozloučíme?
Ale to vůbec ne, na to mi moc přirostli k srdci. A myslím, že to je znát právě v téhle knize, kde se jedna z postav z Letargie mihne. Nový příběh se Sašou Krausem dokončuju, líbí se mi, kam se posunul po konci knihy, ale momentálně žiju hlavně Nezbytnými opatřeními a světem forenzní fonetiky.

Kde berete inspiraci při popisu vnitřního fungování policie či zločineckého podsvětí? Musíte své knihy s někým například konzultovat?
Mám kamaráda policistu. Nejchytřejšího chlapa na světě, je to chodící policejní lexikon. Kdykoli mu zavolám a zeptám se ho na nějaký problém nebo téma, zasype mě informacemi. Knížky s nikým konzultovat nemusím, ale samozřejmě chci. Přece bych nevypustil do světa něco, u čeho by si lidi klepali na čelo. Bohužel nejsem bývalý policista jako Martin Goffa, takže několikrát měřím a jednou řežu.

Máte přehled o tom, kolika lidem se nakonec Letargie dostala do rukou?
Myslím si, že to nemá žádný autor a ani se po tom nepídím. Píšu a svoje myšlenky a zápletky předávám čtenářům, oni je pak sdílí mezi sebou, a kam až je vítr zavane, se můžu jen dohadovat. Já jsem rád za každý ohlas, recenzi nebo kritiku, ale podle nich si zářezy nedělám.

Kam se Antonín Mazáč od doby vydání svého prvního románu posunul?
Antonín Mazáč se trochu zabydlel v literárním a nakladatelském světě a je mu tam dobře. Stal se šéfredaktorem povídkového časopisu Sententias, pravidelně porotcuje v Ceně Jiřího Marka o nejlepší detektivní knihu roku, poznal spoustu skvělých lidí a spousta skvělých lidí poznala jeho. Snaží se užívat si v detektivním světě, už tolik nebojuje o své místo, chňape po věcech tak, jak mu přicházejí pod ruku. A je mu dobře.

Stihl jste v mezidobí napsat a vydat i třeba nějaké drobnější povídky nebo si odskočit i do jiného žánru?
Loni jsem se trochu odklonil a vydal horor. Ale jen elektronicky, snažím se tyhle svoje vedlejší choutky držet na jiné větvi. Jsou to takové samorosty, momentální nápady. Budu rád, když si najdou fanoušky, ale jsem detektivkář srdcem i duší a zatím na tom nehodlám nic měnit.

Jak dlouho jste na Nezbytných opatřeních pracoval?
Pracoval jsem na nich čtyři měsíce. Plus minus půl roku, když vezmu nápad, který mi klíčil v hlavě, a já ho tam nechal převalovat, a práci mé dvorní betačtenářky, díky níž jsem toho musel hodně předělávat. Ale to jsou radosti, to k tomu patří.

Proč je detektivní žánr u čtenářů tak oblíbený?
Přece proto, že je tak úžasný a fantastický. Platí to i u hororů. Lidi ví, že to je strašidelné a v některých případech i třeba nechutné. Ale oni se rádi bojí, nemůžou si pomoct. Nějak ten adrenalin musí vyplavovat a u žehličky nebo vaření to jde hodně pomalu. Detektivní žánr je zavede do světa, který neznají – a nejspíš ani poznat nechtějí – protáhne je jím, trochu namočí, ale neporušené vyvede ven. Je vzrušující se o někoho smyšleného bát a fandit mu. Já to tak vždycky měl. Když nemůžete jít spát, protože prostě musíte zjistit, kdo vraždí, tak víte, že jste ve správném žánru. A dobře napsaném.

Co musí správný spisovatel detektivního žánru vlastně všechno ovládat?
Český jazyk, umění přirozené konverzace, policejní práci, musí mít fantazii a plastickou představivost pro tvorbu zápletek. A musí psát a psát a psát. Bez tréninku jde všechno hůř a bez pravidelného publikování čtenáři rychle zapomínají.

Jak moc jste byl jakožto spisovatel zasažen koronavirovou krizí?
Koronavirus mi dal víc času na psaní, ale taky nejistotu, jestli budou nakladatelství schopna vydávat. Finance teď budou chybět všude, málokdo bude chtít riskovat. Ale tyhle dopady, pokud přijdou, pocítíme později. V tuhle chvíli je to spíš jen spousta času, se kterým se snažím nějak produktivně naložit.

Antonín Mazáč

Pochází ze západočeského Chodova. Tam začaly i jeho první spisovatelské krůčky, se kterými přišla i láska k americké drsné detektivní škole. 

První literární zkušeností byly účasti v regionálních soutěžích, ale také spoluúčast na povídkové knize Hledá se autor bestselleru – povídky 2011 pod záštitou nadace Centrum Paraple. 

V současné době se věnuje především psaní románů, má pod záštitou literární soutěž Česká lupa a úzce spolupracuje s AIEPem, českou sekcí autorů detektivní a dobrodružné literatury.

V roce 2014 autorovi vyšel v nakladatelství Beletris triptych detektivních novel Noční tep, následovala kniha Křest ohněm a po ní detektivní román Letargie (2017, Plus).

V roce 2019 žánrově odbočil hororem Tři kříže. Letos se vrací do detektivních vod thrillerem Nezbytná opatření.

Posouval se nějak termín vydání Nezbytných opatření?
Posun oproti původnímu termínu vydání nebyl nijak drastický, nakonec jsme se opozdili o nějaké tři týdny. Mrzutosti jsou spíš s doprovodnými akcemi a detaily ohledně prezentace. Člověk neví, jestli má připravovat plakáty, protože netuší, kdy budou otevřená knihkupectví a knihovny, ruší se křest a různá čtení nebo se posouvají jejich termíny... Zkrátka celá ta atmosféra nejistoty je nepříjemná. Ale tak to máme všichni. Prodavač nebo spisovatel. Těch několik týdnů jsme si protrpěli všichni, tak teď jen nezbývá doufat, že bude návrat do normálu co nejkratší.

Myslíte si, že prodej knihy bude krizí ovlivněn?
Prodej knih už je ovlivněn. Bude ovlivněno především vydávání nových knih. Jde o to, jak bude které nakladatelství zasaženo. Ono je sice krásné, že je internet, alespoň díky němu můžou nakladatelé okamžitě reagovat a apelovat na čtenáře. Objednat se dneska dá cokoli, ale pořád jsou tu dvě početné skupiny lidí. Jedna si ráda knihy ohmatá a prohlídne, a to jim internet neumožní. A ta druhá internet nemá nebo ho dostatečně neovládá.

Kdysi jsem se ptal táty, proč chodí do sázkové kanceláře, když si může natipovat tiket z pohodlí domova s papučemi na nohou. A on mi řekl, že je stará škola, že chce mít v ruce lístek a tužku a probrat s kamarády osobně výsledky a všechno okolo toho. S knihami je to stejné, staré školy jsou všude.

Jaké další cíle si ve spisovatelské dráze kladete?
Já o svých cílech nerad mluvím. Mám v hlavě nějakou vizi – koneckonců jsem nezačal publikovat proto, abych se spokojil s jednou knihou a oháněl se tím, že jsem spisovatel, ale připadám si pak nabubřele. Jenže spisovatelské povolání je jako každé druhé. Když vás má živit, musíte se mu věnovat naplno a musíte to dělat dobře. A na vysoké úrovni. Pro mě je tou úrovní televize, rád bych viděl jednou svoje hrdiny pobíhat po obrazovce. Ale k tomu vede dlouhá cesta a Antonín Mazáč je jen jeden z autorů v dlouhé frontě.

Jestli na mě někdy přijde řada, budu mít úsměv od ucha k uchu a pokorně šoupat nohama, protože budu vědět, že se opravdu sny můžou splnit, když má člověk – při snění paradoxně – doširoka otevřené oči. Do té doby budu osobně děkovat každému čtenáři, že drží českou detektivní školu nad vodou.

Autor:
  • Nejčtenější

Biskup uvolnil z funkcí loketského faráře a poslal na něj policii

Ze všech funkcí uvolnil plzeňský biskup Tomáš Holub faráře Jiřího Majkova z Lokte na Sokolovsku. Jako důvod uvedl...

Překvapení na karlovarském letišti. S boeingem tam trénoval thajský král

Když ve středu proletělo na Karlovými Vary dopravní letadlo, naprostá většina lidí jen mávla rukou. Další dopravák na...

Tady Vary. Bartoška s Ebenem zahájí z prázdného sálu náhradní festival

Přestože byl karlovarský festival letos zrušen, jeho náhradní putovní program, přehlídka Tady Vary ve vašem kině, se v...

Biskupství dostalo udání, že se farář nevhodně choval k nezletilým

Loketský farář Jiří Majkov, kterého plzeňský biskup Tomáš Holub uvolnil ze všech funkcí, je podezřelý ze zneužívání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při rvačce před obchoďákem letěl vzduchem dopravní kužel i lahev alkoholu

Dva muži se porvali na parkovišti před obchodním domem v Karlových Varech. Jeden po druhém hodil dopravní kužel, ten mu...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Vandal poničil výstavu v Rudé věži smrti. Rozbil vitrínu a povalil panely

Rozbitá vitrína s modelem, povalené výstavní panely, otevřené zásuvky. Takový pohled se v sobotu dopoledne naskytl...

V Bečově bude největší vodní zahrada, vzniká z bývalých rybích sádek

V Bečově na Karlovarsku začíná růst jedna z největších vodních zahrad v republice. Rozšíří areál tamní botanické...

Biskupství dostalo udání, že se farář nevhodně choval k nezletilým

Loketský farář Jiří Majkov, kterého plzeňský biskup Tomáš Holub uvolnil ze všech funkcí, je podezřelý ze zneužívání...

Cyklovýlety se stávají hitem, půjčovny drah nakoupí nová kola

Stále více zájemců mají cyklopůjčovny Českých drah v Karlovarském kraji. Letos nakoupí nová kola a očekávají, že...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Influencerka propaguje reálná ženská těla s celulitidou

Danae Mercerová je další z influencerek, která chce ukázat světu, že je Instagram jen klam. Podle novinářky stačí dobrá...