Karlovy Vary obtěžují darované akcie, jsou spojené s dluhem

  9:10aktualizováno  9:10
Prodat, koupit nebo zaplatit část úvěru? Karlovarští zastupitelé musí vyřešit, jak se postaví k daru, který město získalo v roce 1999 od soukromé společnosti.

Zámecká kolonáda, v pozadí Zámecká věž. | foto: MAFRA

Co s deseti procenty akcií společnosti Zámecká kolonáda? Takovou otázku zodpovídali karlovarští radní. Firma spadá do skupiny Eden Group, která zahrnuje několik karlovarských lázeňských resortů. Na sklonku tisíciletí jí vedení Karlových Varů pronajalo Zámecké lázně na 49 let.

„Nyní řešíme dopis od Zámecké kolonády, a.s., od které má město od roku 1999 darováno deset procent akcií. Společnost se na nás obrátila s tím, že vzhledem k tomu, že má v současnosti splatný zbytek úvěru na Zámecké lázně, žádá město, aby se postavilo ke svým deseti procentům,“ informoval primátor Petr Kulhánek.

Několik variant řešení

Radní navrhli tři varianty. Buďto mohou Karlovy Vary svých deset procent akcií prodat zpět Zámecké kolonádě, či odkoupit zbylých devadesát procent společnosti, nebo na základě svých deseti procent zaplatit odpovídající podíl na úvěru. To znamená 5,5 milionu korun.

Městská rada respektovala doporučení finančního výboru. Ten řekl, že město nemá vynakládat žádné peníze. Stejně tak dala na doporučení odboru financí, aby Karlovy Vary neodkupovaly devadesát procent akcií.

„Proto jsme se přihlásili k té variantě, že prodáme deset procent Zámecké kolonádě, a to za 25 tisíc korun,“ zdůvodnil primátor.

Rozhodnou zastupitelé

Zároveň zmínil, že akcie dnes v podstatě nemají velkou hodnotu, a to vzhledem k tomu, že je společnost zadlužená.

„To ale nijak nevstupuje do nájemního vztahu mezi městem a společností týkajícího se 49letého provozování Zámeckých lázní,“ upozornil Petr Kulhánek. Městská kasa za pronájem dostává ročně 640 tisíc korun.

Zda Karlovy Vary svých deset procent akcií skutečně prodají, rozhodne příští úterý městské zastupitelstvo. Od radních dostane doporučení pouze na jedinou variantu, přičemž 25 tisíc korun za prodej bude minimální částkou. Pokud ji zastupitelé schválí, radnice znaleckým posudkem ověří cenu v místě a čase obvyklou.

„Hospodaření společnosti bylo zejména v prvních letech přebytkové. V souvislosti s krizí v cestovním ruchu a lázeňstvím šla společnost v podstatě dolů s tím, že se držela plus minus na nule. Poslední léta už ale negenerovala prostředky na splácení úvěru, proto došlo k této situaci,“ shrnul Petr Kulhánek.

Slavná budova

Původní stavba Zámecké kolonády obklopila Zámecký pramen v letech 1910 až 1912. Secesní budova vyrostla podle návrhu slavného vídeňského architekta Johanna Friedricha Ohmanna.

O rok později v ní vzniklo secesní ztvárnění reliéfu Ducha pramenů od vídeňského sochaře Wenzela Hejdy. V letech 2000 až 2001 byl zchátralý objekt Zámecké kolonády přebudovaný podle projektu karlovarského architekta Alexandera Mikoláše.

Z kolonády se stalo léčebné zařízení nazvané Zámecké lázně. Přístupné je v současnosti pouze klientům lázní.

Ostatní mohou pouze do altánu s vývěrem horního Zámeckého pramene. Dolní Zámecký pramen je svedený do prostoru Tržní kolonády.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Muž se zákazem řízení nechal auto na policejním parkovišti, hlídce pak lhal

Řidič zaparkoval na policejním parkovišti přímo pod značkou zákaz vjezdu.

Na mimořádně drzého řidiče narazili policisté v Karlových Varech. Nejen že řídil, přestože to měl soudem zakázané, ale...

VIDEO: Zlodějka ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou

Žena okradla turistku v karlovarské drogerii, z účtu jí pak stihla vybrat...

Policie pátrá po zlodějce, která v karlovarské drogerii ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou. Stihla jí...

Kilometry oplocení podél D6 přinesly výsledky, ubylo srážek se zvěří

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Oplocení, které od loňského roku chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu, přináší výsledky. Díky plotu ubylo...

Najdete na iDNES.cz