V Karlových Varech zůstane osm stání pro kočárovou dopravu. Čtyři z nich u hlavní pošty.

V Karlových Varech zůstane osm stání pro kočárovou dopravu. Čtyři z nich u hlavní pošty. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarský Chebský most bude pro kočárovou dopravu i nadále zakázaný

  • 3
Partnera, který bude příští tři roky provozovat kočárovou dopravu, vybírají v současné době na karlovarském magistrátu. Zájemci se mohou hlásit do 5. března. Stejně jako doposud bude poskytovatel muset dodržovat přísná pravidla, třeba na Chebský most nesmějí kočáry vjet vůbec, na jiná místa jen mimo dopravní špičku.

Stávající smlouva s Cechem fiakristů Karlovy Vary vyprší 25. března. Nový poskytovatel této turisty vyhledávané služby bude muset splnit celou řadu podmínek. Tou základní je nabídková cena.

„Minimální cena za pronájem stání pro kočárovou dopravu je 420 tisíc korun ročně bez DPH,“ uvedla Helena Kyselá, mluvčí karlovarské radnice.

Provozování kočárové dopravy se i nadále bude řídit přísnými pravidly. Pro povozy je například i nadále zcela zapovězený Chebský most. I provoz v jiných částech Karlových Varů má ovšem striktně daná pravidla. 

Například po Západní ulici nesmějí povozy jezdit v úseku od křižovatky s ulicí Dr. Engla po kruhovou křižovatku u Dvorského mostu v časech dopravní špičky, tedy mezi půl sedmou a osmou ráno a třetí až šestou odpoledne.

Stání pro fiakry je v Karlových Varech celkem osm. Čtyři na Divadelním náměstí a čtyři na nábřeží Osvobození. „Diskutovali jsme o tom, zda počet míst nesnížit, nakonec jsme se rozhodli zachovat stávající stav,“ konstatoval první náměstek primátorky města Tomáš Trtek.

V loňském roce radní řešili opačný požadavek. Obrátila se na ně společnost Lentur s žádostí o vytvoření nových stání u Grandhotelu Pupp.

Na radnici požadavek zaslala Vladimíra Žeravíková, někdejší vedoucí fiakristického cechu. S tou se ale v té době město soudilo kvůli náhradě škody, která jí údajně vznikla kvůli výběrovému řízení na provozování kočárové dopravy v Karlových Varech. I to byl jeden z důvodů, proč se radní loni v únoru rozhodli její žádosti nevyhovět. 

Důvodem, proč někdejší vedoucí cechu zažalovala město, je zrušené výběrové řízení, kdy Vladimíra Žeravíková nabízela za osm stání pro povozy částku převyšující milion korun. V té době už konkurenční cech nabídl 360 tisíc. Radní ovšem rozhodli výběrové řízení zrušit a pokračovat ve smlouvě s cechem. 

Toto rozhodnutí následně posvětilo i ministerstvo vnitra, na které se obrátil právní zástupce žalobkyně. Podle vyjádření resortu spravedlnosti se město pokračováním v původní smlouvě do rozporu se zákonem nedostalo.

Podle nejaktuálnějších informací proběhl v minulém týdnu odvolací soud. „Potvrdil rozsudek ve prospěch města. Zatím ale nemáme v ruce jeho písemné vyhotovení,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.