VIDEO: Porcelánové holky se vrátily do Klášterce na místo činu

  17:49aktualizováno  17:49
„My jsme holky z porcelánu, máme život těžký!“ Slova písně, která se v roce 1974 stala ústřední melodií filmu Holky z porcelánu, dostala nový rozměr.

V kláštereckém provozu porcelánky Thun 1794 otevřeli expozici inspirovanou právě touto komedií.

Kreativní designéři Boris Klimek a Lenka Damová si dali opravdu záležet. Hlavní část expozice evokuje jednu z nejslavnějších scén filmu, kdy se z vysokozdvižného vozíku řítí přepravka plná talířů.

Odkazů na komedii, v níž svou první filmovou roli ztvárnila Dagmar Havlová, jsou všudypřítomné. Například v podobě dřevěných beden, v nichž v sedmdesátých letech porcelán putoval do celého světa.

Film evokují i fotografie v expozici. Vznikly ale nově. „Použít záběry přímo z filmu bylo kvůli drahým autorským právům mimo naše možnosti,“ vysvětlil autor fotografií Martin Pokladník.

„Holky z porcelánu se z devadesáti procent natáčely právě v klášterecké porcelánce,“ uvedl generální ředitel společnosti Thun 1794 Vlastimil Argman. Využít filmu pro prezentaci porcelánky se proto přímo nabízelo.

Novou expozicí ovšem záměr vedení podniku nekončí. „Do března příštího roku zprovozníme v sousedních prostorách retro kantýnu. Ta bude sloužit jak návštěvníkům, tak zaměstnancům porcelánky,“ prozradil její generální ředitel.

Porcelánová školička

Souběžně s tím, obdobně jako v Nové Roli na Karlovarsku, vznikne v Klášterci také porcelánová školička. „Chceme, aby do ní jezdily děti z celého Ústeckého kraje,“ vysvětlil Argman. Chystá se i návštěvnický okruh, který má do porcelánky přilákat příznivce industriální turistiky.

Projekt bude po dokončení stát kolem tří milionů korun. Významně se na něm podílel jak Ústecký kraj, tak město Klášterec nad Ohří. „Bez jejich finanční pomoci bychom se do toho pustit nemohli,“ podotkl Argman.

Fotogalerie

Na rozdíl od Nové Role se totiž vedení porcelánky rozhodlo nejít cestou státních dotací. „Ty jsou nesmírně složité,“ vysvětlil Argman.

Porcelánka v Klášterci nad Ohří vznikla v roce 1794 jako druhá nejstarší továrna v Čechách. Založil ji hrabě František Josef Thun a J. N. Weber. Potomek rodu Thunů, Josef Maximilan Romedius Graf von Thun - Hohenstein, byl jedním z čestných hostů otevření nové expozice.

Do současných budov se porcelánka přestěhovala v 70. letech minulého století. Dnes zaměstnává na dvě stovky lidí a vzniká v ní převážně užitkový porcelán. Závod má kapacitu přibližně tisíc tun výrobků ročně.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Další z rubriky

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Lidé v Chebu a Sokolově budou moci sami rozhodnout, kam půjdou peníze

Ilustrační snímek

Města Sokolov a Cheb chtějí vtáhnout obyvatele do rozhodování o investicích. A setkávají se se zájmem. Ještě ani nemají...

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz