Hraběnka unikla morové nákaze, na stavbu sloupu věnovala tisíc zlatých

  11:49
Nemoc covid-19, která v posledních měsících ochromila celý civilizovaný svět, vyvolává ze společenské paměti vzpomínky na epidemie, jež lidstvo sužovaly v dávných časech. Jen v Karlovarském kraji lze najít na padesát morových sloupů, které přeživší obyvatelé stavěli jako poděkování Bohu za to, že je během epidemie před nemocí ochránil.
Morový sloup v Karlových Varech.

Morový sloup v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Není pomalu dne, aby se ať už v tištěných médiích nebo na internetu neobjevilo srovnání současné epidemie s některou z „morových ran“ minulosti. 

Nejčastěji zmiňované jsou v této souvislosti poslední morové epidemie na území naší republiky, které v Čechách řádily v letech 1679 až 1680 a 1714 až 1715 a vyžádaly si tady v první vlně asi sto a ve druhé až dvě stě tisíc obětí.

Porovnává se všechno možné: oblasti, odkud k nám infekce přišla (opakovaně „vede“ Čína), projevy nemoci, úmrtnost, přijatá karanténní opatření, disciplína obyvatel v zasažených oblastech i hospodářské důsledky epidemie. Na jedno se přitom ale trochu zapomíná. 

Říká-li stará lidová moudrost, že všechno zlé je pro něco dobré, platí to i pro velké epidemie minulosti. Díky jim totiž naše města dodnes zdobí unikátní umělecká díla, kterými přeživší vzdávali Bohu a morovým patronům díky za to, že je před infekcí ochránili.

Morové sloupy najdeme i ve většině lidských sídel na Karlovarsku. Dochovalo se jich tady do dnešních dnů kolem padesáti. Jsou mezi nimi práce anonymních regionálních kameníků i vrcholná umělecká díla srovnatelná s těmi, která ve stejné době vznikala v renomovaných pražských a vídeňských sochařských ateliérech.

Morový sloup v Karlových Varech

Zřejmě nejznámějším a zcela jistě nejfotografovanějším morovým sloupem Karlovarska je ten, který stojí v centru krajského města na úpatí Zámeckého vrchu. 

Jeho spojitost s morovou epidemií v letech 1713 a 1714 je prokázána řadou nezpochybnitelných dokladů, díky kterým dnes známe nejenom jména autorů a zhotovitelů tohoto uměleckého díla, ale víme také, odkud pochází kámen a ostatní materiál na jeho stavbu, kolik to všechno stálo peněz a také kdo je zaplatil.

Podnět ke stavbě karlovarského morového sloupu dala hraběnka Marie Františka z Vrtby, která se „roku 1713 za velkého moru uchýlila z Prahy do Karlových Varů a bydlela tu až do konce moru“ a jako díky za to, že „zůstala uchráněna nemoci“ darovala na výstavbu sloupu tisíc zlatých. 

Zbytek nákladů ve výši 700 zlatých pak poskytly „ze svých důchodů“ město Karlovy Vary a řád křižovníků s červenou hvězdou. Celková kompozice a sochařská výzdoba sloupu jsou dílem nejvýznamnějšího západočeského sochaře té doby Oswalda Josefa Wendy ze Žlutic, zřetelně to dokládá i „podpis“ na soklu, kde je vytesáno ERECT 1716 J. WENDA.

Karlovarský morový sloup je zajímavý i značně netradiční sestavou svatých patronů a dalších ikonografických prvků, kterými je osazen. Zde se projevil zejména vliv křižovníků, kteří tou dobou měli ve správě kostel sv. Máří Magdaleny a měli ve městě velký vliv. 

Právě oni navrhli nekonvenční spojení Nejsvětější Trojice na vrcholu sloupu se scénou korunování Panny Marie, prosadili na sloup sochu svatého Augustina, jehož řeholemi se řád křižovníků řídí, a navrhli originální osvětlení sloupu lucernami ve tvaru mariánských hvězd, které však spousta obyvatel a návštěvníků vřídelního města mylně považuje za hvězdy židovské.

Trojičný sloup ve Žluticích

Dílem Oswalda Josefa Wendy, a nutno říct, že dílem mistrovským, je i sloup se sousoším Nejsvětější Trojice na náměstí ve Žluticích. Mezi morové sloupy ho dnes řadíme i přes to, že mezi ním a morovými epidemiemi není žádná přímá souvislost. 

Rozhodnutí postavit na náměstí „sloup ke cti Nejsvětější Trojice“ přijala totiž žlutická městská rada na jaře roku 1701, tedy v období „morového klidu“, kdy od poslední epidemie uplynulo právě dvacet let a příští měla přijít až za dalších patnáct. Smlouvu na zhotovení díla uzavřely Žlutice s Wendou, jenž se přitom zavázal, že sloup vytvoří „podle svého umění, jak se mu vyučil, co nejlépe a nejtrvanlivěji bez jakékoli chyby či nedostatku“. 

Celková kompozice sloupu vychází z návrhu, připisovanému malíři Petru Brandlovi, který se přitom nechal inspirovat řešením jednoho z nejslavnějších morových sloupů rakouské monarchie, vídeňským trojičním sloupem Am Graben.

Sloup, který Wenda podle jeho nákresu vytvořil, přitom není žádnou otrockou kopií slavné předlohy, nýbrž svébytným uměleckým dílem, vynikajícím kvalitou sochařské práce a slohovou vytříbeností, jež je právem považováno za jedno z nejvýznamnějších děl vrcholného baroka na Karlovarsku.

Morový sloup v Lokti

Bezprostřední souvislost s morovou epidemií má sloup se sousoším Nejsvětější Trojice, postavený na náměstí v Lokti v roce 1719. Naznačuje ji už sestava světců na horní římse, kde jsou sochy archandělů Michaela, Gabriela a Rafaela, kteří platili za významné protimorové patrony. 

Nezpochybnitelný důkaz pak najdeme na spodní římse sousoší, kde kolem dokola stojí v kameni vyvedení Panna Maria Immaculata a svatí Václav, Florián, Jan Křtitel, Jan Nepomucký a další z významných ochránců před „černou smrtí“ svatý Šebestián a s nápisem, který v českém překladu zní „Bůh ať zbaví moru všechny loketské občany“. 

Trojboký vrcholně barokní sloup se sousoším Nejsvětější Trojice byl v Lokti vystavěn v letech 1718-1719 podle návrhu chebského sochaře Johanna Karla Stülpa a přišel město na více než 100 tisíc zlatých, což byly v té době ohromné peníze. Za stejný obnos koupil Loket například celý lenní statek Lipnici.

Samotnou stavbu provedli loketští kameníci Martin a Šebestián Lambecherovi (otec se synem), na sochařské výzdobě se kromě samotného Stülpa podílel i jáchymovský sochař Johann Georg Grobisch, který vytvořil sousoší Nejsvětější Trojice na vrcholu sloupu.

Nejčtenější

Za smrt kvůli banálnímu sporu 12 let. Senior probodl muži srdce dýkou v holi

Krajský soud v Plzni potrestal pětasedmdesátiletého Jiřího Chmelarčíka z Chebu za vraždu 12letým vězením. Podle závěru soudu důchodce probodl o 18 let mladšímu muži hrudník dýkou, kterou měl ukrytou...

Zámek Lažanských se proměnil ve Strašperk, filmaři tam natáčejí vánoční pohádku

Ve strašidelný se proměnil zámek Chyše na Karlovarsku, v jehož kulisách se dnes posledním dnem natáčí další vánoční pohádka České televize. Jde o jednu z lokací, kde se tajemný, ale i veselý příběh...

Archeologické žně. Rekonstrukce ulice odkryla sedm staletí staré opevnění

Jako v otevřené knize mohli číst archeologové, když nahlédli do výkopu u kostela sv. Bartoloměje v Chebu, kde má v souvislosti s opravami Kamenné ulice vzniknout nádrž na dešťovou vodu. Na místě,...

Po bouřlivé diskuzi v Chebu pokračuje příprava kontroverzního podnikatelského parku

Cheb pokračuje v přípravách Strategického podnikatelského parku na severovýchodním okraji města. Zastupitelé ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání podpořili záměr založit se Státní investiční a...

V Novém Sedle hořela v noci střecha sklárny, hasiči s ohněm bojovali do rána

Hasiči likvidovali v noci na středu požár střechy ve sklárně společnosti OI v Novém Sedle na Sokolovsku. Ještě před jejich příjezdem se z objektu evakuovalo 22 lidí. Co bylo příčinou se vyšetřuje.

Křehká nádhera. Unikátní šaty z korálků zdobí Českou knihu rekordů

Takřka dva roky práce, více než dvě stovky nadšených korálkářek ve věku od sedmi do osmdesáti let a k tomu půl milionu různobarevných korálků. Výsledkem tohoto spojení jsou jedinečné šaty, zapsané v...

23. června 2025  13:37

Cheb začne opravovat knihovnu poškozenou požárem, potrvá to zhruba rok

Město Cheb začne brzy opravovat městskou knihovnu, kterou v roce 2022 poškodil požár. Vybralo už dodavatele rekonstrukce, která přijde zhruba na 18 milionů korun. Vedle toho bude muset radnice...

23. června 2025  10:22

Tak jako kdysi. Zastavení křížové cesty opraví podle historických postupů

Ve Starém Hrozňatově začnou opravy dvou zastavení historické křížové cesty u poutního místa Maria Loreto. Za projektem stojí Nadační fond Historický Cheb, který se stará o ochranu a obnovu památek na...

22. června 2025  9:35

Dovolená v Česku je trendy. Ale raději se vším komfortem

Když se řekne dovolená, ještě nedávno si většina Čechů představila slunce, žhnoucí písek a šplouchání mořského příboje. To už nějaký čas neplatí. Stále víc lidí plánuje strávit dovolenou v tuzemsku....

21. června 2025  8:50

Filmový festival bez hostelů. Kde ve Varech letos sehnat levné ubytování?

Karlovy Vary se začínají připravovat na letošní 59. Mezinárodní filmový festival. Hotel Thermal se proměňuje ve festivalové centrum, vedle něj vzniká KVIFF Park, festival připomínají i billboardy....

20. června 2025  12:13

Po bouřlivé diskuzi v Chebu pokračuje příprava kontroverzního podnikatelského parku

Cheb pokračuje v přípravách Strategického podnikatelského parku na severovýchodním okraji města. Zastupitelé ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání podpořili záměr založit se Státní investiční a...

20. června 2025  10:57

Doktor na dálku zvyšuje komfort, ordinuje i v pobytových sociálních zařízeních

Zájem o poskytování zdravotní péče na dálku roste. V Karlovarském kraji, kde začala v březnu fungovat plošně online pohotovost, nyní přichází společnost Penta Hospitals s dalším projektem vzdálené...

20. června 2025  9:45

Zámek Lažanských se proměnil ve Strašperk, filmaři tam natáčejí vánoční pohádku

Ve strašidelný se proměnil zámek Chyše na Karlovarsku, v jehož kulisách se dnes posledním dnem natáčí další vánoční pohádka České televize. Jde o jednu z lokací, kde se tajemný, ale i veselý příběh...

19. června 2025  13:26

Nadšenci drží při životě řemeslo dávných uhlířů. Jejich milíř hoří týden

Nad milířem stoupá dým. Hromada pečlivě vyskládaného dříví utěsněná hlínou a travními drny pomalu prohořívá. Materiál uvnitř se pomalu mění na dřevěné uhlí. Ve Vernéřově na Ašsku díky několika...

19. června 2025  8:58

Omezená nabídka. Česká pošta vydává známku s motivem Karlových Varů

Ve středu 18. června vydává Česká pošta známku s motivem Karlových Varů. Autorkou námětu, kterému dominuje Mlýnská kolonáda a dnes už neexistující venkovní vývěr Vřídla, je výtvarnice Lenka Vojtová....

18. června 2025  13:04

Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?
Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?

Máte pocit, že během dne nemáte čas se ani nadechnout, natož si pořádně umýt ruce nebo osvěžit obličej? My to známe. Vlhčené ubrousky Babydream na...

Za smrt kvůli banálnímu sporu 12 let. Senior probodl muži srdce dýkou v holi

Krajský soud v Plzni potrestal pětasedmdesátiletého Jiřího Chmelarčíka z Chebu za vraždu 12letým vězením. Podle závěru soudu důchodce probodl o 18 let mladšímu muži hrudník dýkou, kterou měl ukrytou...

18. června 2025  9:44

V Novém Sedle hořela v noci střecha sklárny, hasiči s ohněm bojovali do rána

Hasiči likvidovali v noci na středu požár střechy ve sklárně společnosti OI v Novém Sedle na Sokolovsku. Ještě před jejich příjezdem se z objektu evakuovalo 22 lidí. Co bylo příčinou se vyšetřuje.

18. června 2025  9:21
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.