Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Na obnovu historických center měst jdou v Karlovarském kraji miliony

  9:11
Historická centra měst v Karlovarském kraji v posledních letech vzkvétají. Napomáhají tomu i dotační programy jednotlivých radnic určené pro soukromé majitele nemovitostí. I když se jim města snaží pomoct, ne vždy se setkávají s očekávanou odezvou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Archiv

Například v Ostrově každoročně z rozpočtu vyčleňují 600 tisíc korun na obnovu domů v lokalitě Starého náměstí. „Je to obdobný projekt, jako máme na bytovou výstavbu či výměnu kotlů,“ uvedl starosta Ostrova Jan Bureš. 

Ale zatímco u bytové výstavby je zájem velký, do obnovy památek s přispěním města se nikdo nehrne. Svědčí o tom fakt, že v letošním roce zbývá na účtě tohoto fondu ještě téměř 560 tisíc korun.

Dotační projekt spustilo město v roce 2016. „Peníze se dají čerpat na obnovu fasád pohledové části objektů,“ vysvětlil Bureš.

Majitelé mohou získat až 1 100 korun na metr čtvereční fasády, maximálně však 40 procent všech nákladů. Zájem o tuto možnost spolufinancování ovšem není velký. „Letos jsme vyřídili dvě žádosti. Aktuálně radní schválili příspěvek ve výši přes 19 tisíc korun,“ doplnil starosta.

Ani v Sokolově nebyl zájem o peníze od města velký. Radnice proto dokonce celý projekt zrušila. „Měli jsme systém bezúročných půjček, nikdo se o ně ale nehlásil,“ vysvětlila starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Od města i od státu

Zato v Karlových Varech, které společně s dalšími českými i evropskými lázeňskými místy usilují o vstup na seznam UNESCO, se v příspěvcích soukromým majitelům historických objektů točí miliony korun. Ať už z rozpočtu města, nebo ministerstva kultury.

Radnice dotace poskytuje dvojím způsobem. „Prvním jsou peníze přímo z rozpočtu města na památkově hodnotné objekty,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu. Domy podle něj tedy nemusí být evidovanou kulturní památkou. 

„Podmínkou je, aby se nacházely na území města. Požadujeme, aby spoluúčast žadatele byla minimálně 20 procent u fyzických osob a spolků a 30 u jiných právnických osob a církví,“ vysvětlil mluvčí magistrátu.

Druhým zdrojem peněz pro majitele historicky cenných objektů je Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón vyhlašovaný ministerstvem kultury. 

Je určen k obnově památek nacházejících se v nejcennějších částech našich historických měst, prohlášených za památkové rezervace a památkové zóny. „Ministerstvo přispívá ve výši 50 procent uznatelných nákladů a město přispívá deseti procenty,“ řekl Kopál.

Město má program i pro domy, které památkami nejsou

Díky oběma těmto zdrojům si majitelé historických objektů v Karlových Varech přišli od roku 2015 na téměř sedm milionů korun. Rekordním byl v tomto ohledu loňský rok, kdy stát a město přispěly na obnovu památek částkou přesahující tři miliony korun.

Až do příštího roku pak v Chebu platí Program regenerace městské památkové rezervace vypracovaný pro roky 2016 až 2020. „V letošním roce počítáme s rozdělením dvou milionů korun z rozpočtu města a 1,746 milionů od státu,“ upřesnila mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Důležité podle ní je, že má město program rozdělený na pomoc památkám i „nepamátkám“. „To mnohá jiná města nemají,“ zdůraznila mluvčí.

Rozsah památkové rezervace v Chebu je podle výnosu ministerstva kultury z roku 1981 vymezen na severní a severozápadní straně levým břehem řeky Ohře.

Na straně východní přechází hranice památkové rezervace přes řeku směrem k Schillerovým sadům a pokračuje Komenského třídou až k ulici Svobody. Na jižní a jihozápadní straně hranice prochází třídou Obrněné brigády k Hradební ulici a na západní straně po vnějším obvodu městského opevnění zpět přes řeku Ohři.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Město, kde chcete hlavně přežít. V Chebu virus zabíjí i mladší ročníky

V uzavřeném okresu Cheb se onemocnění covid-19 šíří neskutečnou rychlostí, navíc má většina onemocnění těžký průběh....

Svádíme nefér bitvu, která zaplňuje márnice, apelovala primářka na lidi

Zdravotníci v Karlovarském kraji dělají co můžou, aby se nakažení pacienti vrátili zpět domů za svými rodinami, covid...

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Smírčí kříž ukrývala omítka, k jeho objevení pomohla kuriózní náhoda

K objevení středověkého smírčího kříže, zazděného z vnější strany do ohradní zdi bývalého hřbitova u farního kostela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Těším se, až budu na svět nové životy spíš přivádět, říká lékařka

Jednou se chci do Karlových Varů natrvalo vrátit, práce v německé nemocnici je však pro mě důležitým bodem v cestě stát...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Lidé mají problém objednat se na test, telefon je obsazený, chybí termíny

Většina testovacích míst v Karlovarském kraji je v posledních dnech velmi často zahlcena. A to i přesto, že v regionu...

První karlovarské velkokapacitní centrum naočkuje až tisíc lidí denně

Nové velkokapacitní očkovací centrum vzniklo ve vestibulu karlovarské KV Areny. Očkovat začne v pondělí. Centrum bude...

Na chebském komíně se objevil samec se samicí. Hned utvořili čapí pár

Hned několik zajímavostí přinesla nedávná pozorování čápa, který se objevil na hnízdě v centru Chebu. Ukázalo se totiž,...

Filmaři přiblíží historii krušnohorských obcí, natáčejí virtuálního průvodce

Natáčení téměř půlhodinového videa, které podpoří projekt Petra Mikšíčka Živé hory, začalo pod jeho režisérskou...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...