Geologové hledají na Chebsku zdroje podzemního tepla

  16:20aktualizováno  16:20
Na Chebsku vědci hledají lokality s podložím vhodným pro geotermální vrty. Mohly by sloužit pro osazení tepelných čerpadel, která dokážou energií ze země levně vytápět například rodinné domky. V rámci České republiky se jedná o pilotní průzkum.

V oblastech minerálních pramenů se vrtat nebude. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Výstupy poslouží veřejnosti, ale i úřadům či institucím. Za projektem stojí lidé z České geologické služby. Ti pracují v rámci mezinárodního programu Interreg Central Europe, který běží v šesti středoevropských zemích. V Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku a Slovinsku.

Díky tomu tak v Česku poprvé v historii vznikne souhrnný materiál o možnostech využívání geotermální energie, a to včetně právních předpisů, správných postupů a doporučení. Cílem je zjednodušit a usnadnit plánování a využívání šetrného zdroje všude, kde to přírodní podmínky dovolí. Souběžně s Chebskem projekt běží i na Broumovsku.

„Konkrétně Chebsko jsme vybrali proto, že sousedí s oblastí Vogtland v Německu, kde se na projektu pracuje také. A protože geotermální energie nezná hranice, s německými kolegy na výzkumu úzce spolupracujeme,“ uvedla Zita Bukovská z České geologické služby.

Podle jejích slov by výsledkem spolupráce měla být mimo jiné i mapa, která by v lokalitě zahrnující oblast Ašska, Chebska, Plesenska a Lubska znázornila nejvhodnější oblasti pro vrty, aby využití energie prostřednictvím tepelného čerpadla bylo optimální.

Na stránkách projektu portal.geoplasma-ce.eu najdou po dokončení výzkumu zájemci o využívání energie nebo úředníci státní správy odpovědi na legislativní otázky ohledně tepelných čerpadel a rady pro vytápění, nebo naopak chlazení domků, škol či institucí.

V lázních pozor na prameny

„Mapy, na kterých v této chvíli pracujeme, budou mít několik úrovní a po dokončení ukážou i problémové lokality. Například není možné vrtat nad zásobami podzemních vod, na poddolovaném území nebo v oblasti minerálních zdrojů. Místem s maximální ochranou jsou třeba Františkovy Lázně, kde by mohlo dojít k poškození pramenů,“ vysvětlila Bukovská.

V rámci projektu se v oblasti uskutečnil i podrobný hydrogeologický monitoring, kdy vědecké týmy ve většině pramenů napříč celým územím měřily vydatnost zdrojů a vlastnosti vody, jako jsou teplota, kyselost či mineralizace.

„V terénu jsme také sbírali vzorky hornin. Poté jsme sestavili vizualizaci toho, jak to pod povrchem země v daném území vypadá. Následovaly série testů, při kterých se zjišťovaly například tepelné vlastnosti hornin. Do zkoumání jsme zahrnuli i data z měření teplot v hlubinných vrtech, která jsme získali z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, jehož odborníci v této oblasti zkoumají zemětřesné roje. Z měření vyplývá, že například 20 metrů pod povrchem je konstantní teplota 8 stupňů. S hloubkou pak teplota stoupá,“ popsala Zita Bukovská podrobnosti průzkumu.

Vědci chtějí výsledky svého zkoumání představit na veřejných informačních seminářích. Ty by se měly v pilotních oblastech uskutečnit někdy v období května nebo června letošního roku.

Nenarušuje krajinný ráz

Krajský radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a energetiky Karel Jakobec si myslí, že jedna z nejšetrnějších energií by měla dostat v České republice zelenou.

„Určitě bych dal přednost podpoře využívání geotermální energie před podporou slunečních a větrných elektráren. Proč? Na rozdíl od fotovoltaik a větrníků nenarušuje krajinný ráz, nezabírá zemědělskou půdu, nepředstavuje nebezpečí pro zvířata. Pokud to geologické podmínky umožní, jsem pro. Samozřejmě v oblasti lázeňských pramenů bude využití asi složitější, ale to by měl zmapovat právě ten výzkum,“ dodal Jakobec.

Autor:

Nejčtenější

Projím tolik peněz jako čtyřčlenná rodina, které chutná, říká kulturista

Šestadvacetiletý kulturista z Karlových Varů Marek Kovářík

Když dnes šestadvacetiletý Marek Kovářík před jedenácti lety poprvé přišel do posilovny, bylo o jeho další sportovní...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Nepovedená privatizace poničila Národní dům víc než obě světové války

Porevoluční léta přinesla Národnímu domu nepovedenou privatizaci.

V srdci Karlových Varů stojí luxusní secesní Grandhotel Ambassador. Nechybělo však mnoho a cenná historická budova by...

Filmový festival bude bez klubu Aeroport. To už nebudou Vary, zní od fandů

Návštěvníci karlovarského festivalu

Fanoušci festivalového klubu Aeroport musejí letos jeho fungování oželet. Organizátoři jim na Facebooku oznámili, že ho...

Další z rubriky

VIDEO: Švihák lázeňský provede návštěvníky nejslavnější érou Kyselky

Autorka výstavy Švihák lázeňský Veronika Kudláčková Psotková při instalaci v...

Už třetí tematická výstava v Mattoni Muzeu v Kyselce mapuje počátky slavné firmy a jejího zakladatele Heinricha...

Právníci obžalovaných v kauze větrníků u Aše napadali analýzu odposlechů

Ašský radní Jiří Červenka.

Aféru kolem stavby větrných elektráren na Ašsku znovu začal rozplétat Okresní soud v Chebu. Před senátem stanuli ašský...

S leteckou školou F Air Vary nic nezmůžou, chtějí ji aspoň kontrolovat

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Nový postoj vůči škole pro piloty civilních letadel F Air, která v červnu zahájila první fázi výcviku, zaujalo...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz