Chebští zastupitelé si stěžují na přehlížení, hejtmanka je zve k jednání

  12:29aktualizováno  12:29
Chebští zastupitelé poslali na hejtmanství dopis, v němž si stěžují, že zejména v posledním půl roce vedení kraj záležitosti města při německé hranici vyřizuje liknavě a neochotně. To ale hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová odmítá a navrhuje chebským politikům jednání u kulatého stolu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Jsme druhým největším městem regionu. Přesto opakovaně zjišťujeme, že některá důležitá rozhodnutí krajských orgánů či subjektů zřizovaných Karlovarským krajem, ač se Chebu přímo týkají a jejich důsledky komplikují chod města, nejsou s námi předem konzultována a dozvídáme se o nich až z médií či různými neoficiálními cestami,“ uvedli zastupitelé v dopise, který zaslali také radním a zastupitelům kraje.

A předkládají několik případů, které jejich pocity umocňují.

„Nepříjemně nás překvapila v médiích uveřejněná informace, podle které se kraj po krachu jednání s městem Karlovy Vary dohodl s městem Sokolov na vybudování nového domova se zvláštním režimem. Chebu nic takového nabídnuto nebylo, i když právě tuto službu nám krajští úředníci doporučili pro objekt Dragounská. Oklikou jsme se dozvěděli také o plánu odpojit od centrálního vytápění dvě budovy integrované střední školy. To ale může být zásadní pro zčásti městskou společnost Terea, která vytápění zajišťuje,“ napsali chebští zastupitelé.

Připomněli také zdlouhavé jednání o pronájmu pozemku nemocnice či krizovou situaci, která je v chebské části krajské nemocnice. Zmínili i program Restart, kdy se kromě celokrajského projektu zlepšení kvality bydlení žádný projekt Chebu netýká.

„V některých záležitostech spolupráce mezi městem Cheb a některými organizacemi Karlovarského kraje nefunguje tak, jak by měla. Procesy jsou velmi zdlouhavé a zdá se nám, že už je třeba veřejně upozornit na to, že leccos by mohlo jít hladší a rychlejší cestou,“ uvedl starosta Chebu Antonín Jalovec (Volba pro město Cheb).

Hejtmanku dopis, v němž si Cheb stěžuje na opomíjení svých potřeb a zájmů, velmi mrzí.

„Především z toho důvodu, že jsem se starostou města Chebu několikrát v posledních měsících a týdnech komunikovala jak osobně, tak telefonicky i prostřednictvím e-mailu a většinu věcí jsme probrali a ujasnili si je,“ sdělila Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Na každého stejný metr, oponuje hejtmanka

Oponuje také, že se starosty měst a obcí regionu vedení kraje otevřeně komunikuje.

„Pořádáme pravidelně setkání se starosty obcí a měst a to i v rámci projektů Restart. Těch setkání se vy, pane starosto, pravidelně účastníte. Vždy zde dáváme všem prostor pro připomínky a diskuzi, přesto pokaždé na konci zdůrazňuji, že každý starosta bez ohledu na barvu politického trička může zavolat, pokud ho tíží jakýkoliv problém. Všichni mají mé telefonní číslo i spojení na ostatní členy Rady Karlovarského kraje. Jsme plně k dispozici,“ uvedla v odpovědi hejtmanka Mračková Vildumetzová.

Ta podle svých slov pečlivě hlídá, aby kraj ke všem přistupoval stejně a měřil starostům stejným metrem. Podle ní jsou navíc některé stížnosti neodůvodněné, protože město prý nepostupovalo podle dohody. Například v případě pozemků u nemocnice namísto pronájmu chtěli chebští politici pozemky koupit.

„V otevřeném dopisu vedení Chebu píše, že by uvítalo návrh, jenž povede ke zlepšení vzájemné komunikace mezi městem a krajem. Můj návrh je – přestaňte nám psát přes média, zavolejme si, pojďme společně zasednout k jednacímu stolu a řešit věci z očí do očí. Věřte, že starosti Chebu nám leží na srdci stejně, jako by šlo o jakékoli jiné město či obec Karlovarského kraje,“ dodala hejtmanka.

V čele krajské koalice stojí od listopadu 2016 hnutí ANO. Také v Chebu mělo silnou pozici až do loňských komunálních voleb, kdy drtivou většinou zvítězila Volba pro město. Cheb se tak stal jediným okresním městem, v němž ANO ve volbách utrpělo porážku.

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Z kostela v bývalém vojenském újezdu bude připomínka zaniklých obcí

V bývalém vojenském újezdu Hradiště začala obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jde o jednu ze dvou posledních...

Vědci v bývalém dole na Sokolovsku zkoumají, co se děje s vodou v krajině

Zjistit co možná nejpřesněji, jak v krajině koluje voda a živiny i plyny v půdě, zjišťují na přibližně hektarovém...

Téměř jako před sto lety. Hornický dům v Sokolově získává původní podobu

Městský dům kultury v Sokolově, někdejší Hornický dům, se vrací k původní podobě, kterou měl v době svého dokončení v...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz