Chebští zastupitelé si stěžují na přehlížení, hejtmanka je zve k jednání

  12:29aktualizováno  12:29
Chebští zastupitelé poslali na hejtmanství dopis, v němž si stěžují, že zejména v posledním půl roce vedení kraj záležitosti města při německé hranici vyřizuje liknavě a neochotně. To ale hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová odmítá a navrhuje chebským politikům jednání u kulatého stolu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Jsme druhým největším městem regionu. Přesto opakovaně zjišťujeme, že některá důležitá rozhodnutí krajských orgánů či subjektů zřizovaných Karlovarským krajem, ač se Chebu přímo týkají a jejich důsledky komplikují chod města, nejsou s námi předem konzultována a dozvídáme se o nich až z médií či různými neoficiálními cestami,“ uvedli zastupitelé v dopise, který zaslali také radním a zastupitelům kraje.

A předkládají několik případů, které jejich pocity umocňují.

„Nepříjemně nás překvapila v médiích uveřejněná informace, podle které se kraj po krachu jednání s městem Karlovy Vary dohodl s městem Sokolov na vybudování nového domova se zvláštním režimem. Chebu nic takového nabídnuto nebylo, i když právě tuto službu nám krajští úředníci doporučili pro objekt Dragounská. Oklikou jsme se dozvěděli také o plánu odpojit od centrálního vytápění dvě budovy integrované střední školy. To ale může být zásadní pro zčásti městskou společnost Terea, která vytápění zajišťuje,“ napsali chebští zastupitelé.

Připomněli také zdlouhavé jednání o pronájmu pozemku nemocnice či krizovou situaci, která je v chebské části krajské nemocnice. Zmínili i program Restart, kdy se kromě celokrajského projektu zlepšení kvality bydlení žádný projekt Chebu netýká.

„V některých záležitostech spolupráce mezi městem Cheb a některými organizacemi Karlovarského kraje nefunguje tak, jak by měla. Procesy jsou velmi zdlouhavé a zdá se nám, že už je třeba veřejně upozornit na to, že leccos by mohlo jít hladší a rychlejší cestou,“ uvedl starosta Chebu Antonín Jalovec (Volba pro město Cheb).

Hejtmanku dopis, v němž si Cheb stěžuje na opomíjení svých potřeb a zájmů, velmi mrzí.

„Především z toho důvodu, že jsem se starostou města Chebu několikrát v posledních měsících a týdnech komunikovala jak osobně, tak telefonicky i prostřednictvím e-mailu a většinu věcí jsme probrali a ujasnili si je,“ sdělila Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Na každého stejný metr, oponuje hejtmanka

Oponuje také, že se starosty měst a obcí regionu vedení kraje otevřeně komunikuje.

„Pořádáme pravidelně setkání se starosty obcí a měst a to i v rámci projektů Restart. Těch setkání se vy, pane starosto, pravidelně účastníte. Vždy zde dáváme všem prostor pro připomínky a diskuzi, přesto pokaždé na konci zdůrazňuji, že každý starosta bez ohledu na barvu politického trička může zavolat, pokud ho tíží jakýkoliv problém. Všichni mají mé telefonní číslo i spojení na ostatní členy Rady Karlovarského kraje. Jsme plně k dispozici,“ uvedla v odpovědi hejtmanka Mračková Vildumetzová.

Ta podle svých slov pečlivě hlídá, aby kraj ke všem přistupoval stejně a měřil starostům stejným metrem. Podle ní jsou navíc některé stížnosti neodůvodněné, protože město prý nepostupovalo podle dohody. Například v případě pozemků u nemocnice namísto pronájmu chtěli chebští politici pozemky koupit.

„V otevřeném dopisu vedení Chebu píše, že by uvítalo návrh, jenž povede ke zlepšení vzájemné komunikace mezi městem a krajem. Můj návrh je – přestaňte nám psát přes média, zavolejme si, pojďme společně zasednout k jednacímu stolu a řešit věci z očí do očí. Věřte, že starosti Chebu nám leží na srdci stejně, jako by šlo o jakékoli jiné město či obec Karlovarského kraje,“ dodala hejtmanka.

V čele krajské koalice stojí od listopadu 2016 hnutí ANO. Také v Chebu mělo silnou pozici až do loňských komunálních voleb, kdy drtivou většinou zvítězila Volba pro město. Cheb se tak stal jediným okresním městem, v němž ANO ve volbách utrpělo porážku.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

V UNESCO už jsou, obcím ale chybí jazykově vybavení průvodci i ubytování

Hornické památky Krušnohoří jsou od soboty nově na seznamu UNESCO. Turisté si...

Radost i starosti navíc, tak reagují starostové obcí a měst Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge, které jsou nově...

Další z rubriky

Kánoe spadla z vozíku na dálnici, za pár minut ji někdo ukradl

Neznámý zloděj využil situace a z dálnice D6 ukradl kánoe tohoto typu.

Jen pár minut stačilo, aby jedna z karlovarských půjčoven lodí přišla o dvoumístnou kánoe. Zloděj ji bleskově ukradl z...

Kraj koupil unikátní sbírku hudebních nástrojů, vystaví ji v Lubech

Firma Strunal Schönbach v Lubech vlastní unikátní sbírku nejrůznějších...

Vzácné housle, violy, violoncella, jedinečné kontrabasy a kytary, ale také kolekce asijských lidových nástrojů. Tak...

Výstavu vězeňského umění ovládl relikviář vyrobený v Horním Slavkově

Haptický model relikviáře svatého Maura.

První místo v umělecké kategorii si z polského Sztumu, kde se uskutečnila mezinárodní soutěž vězeňského umění, odvezl...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL SALES REPRESENTATIVE JUNIOR Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz