Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Nový chebský bazén by měl vzniknout na místě zahrádkářské kolonie

  14:17
Chebská radnice už ví, kde by mohlo vyrůst nové městské bazénové centrum. Vyhledávací studie, kterou si město nechalo zpracovat, ukázala jako nejvhodnější lokalitu zahrádkářské kolonie Mírový sad v ulici Osvobození.

Stávající chebský bazén už přestal vyhovovat potřebám města, radnice proto našla místo, kde by mohl vyrůst nový. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Bude zde prostor i na zimní stadion, který by se k bazénu měl v budoucnu přestěhovat. „Od léta připravujeme první kroky ke stavbě nového bazénového centra. Je to nezbytné. Stávající bazén dosluhuje, náklady na rekonstrukci by byly vysoké,“ objasnil chebský starosta Antonín Jalovec důvod, proč město začalo s hledáním nového místa.

Na novou lokalitu má hned několik požadavků. Místo by mělo být lehce dostupné a přitom tak velké, aby se do sousedství v budoucnu vešel i zimní stadion, případně další sportoviště. 

„Náš zimní stadion ještě řadu let vydrží, ale každý odborník řekne, že je lepší mít tyto dvě sportoviště pospolu, protože se budou skvěle energeticky doplňovat,“ konstatoval starosta a hned vysvětlil, že čím víc bude zimní stadion chladit, tím víc odpadního tepla pro bazén vyrobí. A to znamená úspory.

Vyhledávací studii pro Cheb zpracovala specializovaná externí firma. Ta podle zadaných kritérií posoudila pozemky napříč městem. Odborníci hodnotili celkem šest lokalit. 

„Byl mezi nimi prostor po bývalých kasárnách na Zlatém vrchu, pozemek u Lokomotivy, který v těchto dnech nabýváme od státu, i část parku u nemocnice. Do výběru se dostala také plocha po bývalém klášteře na Spáleništi nebo cvičiště za areálem společnosti Chetes. Z hlediska stanovených kritérií nejlépe vyšla zahrádkářská kolonie Mírový sad u železničního mostu do Hájů v ulici Osvobození. S tím jsme tak trochu počítali,“ řekl starosta.

Zahrádkáři se přesunou.

Důvodů je podle něj hned několik. Především dobrá dopravní dostupnost. Ta je důležitá vzhledem k tomu, že do bazénu budou mířit školní a předškolní třídy na plavecký výcvik. Dalším benefitem je velikost pozemku. Vešlo by se sem bazénové centrum s venkovním koupalištěm a později i zimní stadion. 

„Jsme už delší dobu ve spojení se zahrádkáři a věc s nimi řešíme. Lidem, kteří by museli odejít, bychom přednostně přidělili zahrádky v jiných částech města,“ uvedl starosta už před časem s tím, že pokud by padlo konečné rozhodnutí a začalo se projektovat, mohli by zahrádkáři pozemky obdělávat ještě nejméně dvě sezony. Navíc pro stavbu bazénu by se využila pouze západní část zahrádkářské kolonie.

„Co se týče východní části, ta by byla zálohou pro zimní stadion nebo další sportoviště. Zahrádky by tu mohly fungovat nerušeně ještě řadu let,“ popsal starosta.

Přístup k bazénu by bylo možné vybudovat prodloužením Dragounské ulice, v případě zimního stadionu by se pak nabízel příjezd z ulice Osvobození.

Podle starosty Jalovce je vyhledávací studie jen první krok. K plánu se ještě musí vyjádřit veškeré komise i orgány města. „Je také třeba zajistit pro stavbu širší politickou shodu, protože realizace takového projektu výrazně přesahuje jedno volební období,“ doplnil starosta. 

Podle jeho slov je ale nezbytné se na lokalitě vhodné k výstavbě bazénu shodnout co nejdříve. Už jen proto, aby zahrádkáři měli jistotu a projektanti mohli pokračovat v přípravách. Zda se nakonec nový bazén za více než čtvrt miliardy bude v Chebu stavět, záleží především na penězích. 

„My s bazénem zatím nepočítáme, a to ani v rozpočtovém výhledu. Na projektovou přípravu peníze v rozpočtu samozřejmě jsou, ale zda se začne skutečně stavět záleží na tom, jaké dotační tituly budou vypsány a za jakých podmínek,“ uvedl starosta, který nevyloučil, že by nakonec mohlo město postavit bazén i za své. 

„Například kdybychom získali podporu na dostavbu knihovny, mohli bychom peníze připravené na tento účel přesunout třeba na bazén,“ dodal starosta.

  • Nejčtenější

Památka za cenu pražského bytu. Opuštěné zámky jsou na prodej

V Karlovarském kraji jsou momentálně na prodej hned dvě unikátní zámecké nemovitosti. Jednou z nich je zámek Stružná....

Vyrobil už přes sedm set unikátních nožů, chce udělat i dýku z meteoritu

Když začal Max Netrval coby student gymnázia koketovat s výrobou nožů, svého otce tím příliš nepotěšil. V jeho domácí...

Na Chebsku se dopoledne zachvěla země, otřes dosáhl síly 3

V sobotu dopoledne zasáhlo severovýchod Chebska zemětřesení, jehož nejsilnější otřes byl magnitudo 3. Doprovázely ho...

Hotel Thermal získává podobu z roku 1977, první hosty přivítá v červnu

Zrezivělé konstrukce některých balkonů hotelové částí, případně vrstvy betonu silnější, než je uvedené v plánech. I to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na plánované operace si lidé počkají, nemocnice se potřebují nadechnout

Přestože nových případů onemocnění covid-19 v Karlovarském kraji ubývá, situace v nemocnicích se nelepší. Přestože se...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Na plánované operace si lidé počkají, nemocnice se potřebují nadechnout

Přestože nových případů onemocnění covid-19 v Karlovarském kraji ubývá, situace v nemocnicích se nelepší. Přestože se...

Na běžkaře v Krušných horách čeká 60 kilometrů upravených stop

Společnost První Krušnohorská, která se v západním Krušnohoří stará o údržbu lyžařských tras, hlásí navzdory datu v...

Stavba lávky v Chebu jde podle plánu, město má ale potíže s dokumentací

V Chebu pokračuje stavba lávky přes areál nádraží na Švédský vrch. Podle chebského místostarosty Ladislava Hrubého...

Na Chebsku se dopoledne zachvěla země, otřes dosáhl síly 3

V sobotu dopoledne zasáhlo severovýchod Chebska zemětřesení, jehož nejsilnější otřes byl magnitudo 3. Doprovázely ho...

Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi
Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi

Na 2. dubna připadl Světový den porozumění autismu. Jeho cílem je poukázat na potřebu větší tolerance vůči rodinám vychovávajícím autistické dítě....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...