Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový chebský bazén by měl vzniknout na místě zahrádkářské kolonie

  14:17
Chebská radnice už ví, kde by mohlo vyrůst nové městské bazénové centrum. Vyhledávací studie, kterou si město nechalo zpracovat, ukázala jako nejvhodnější lokalitu zahrádkářské kolonie Mírový sad v ulici Osvobození.

Stávající chebský bazén už přestal vyhovovat potřebám města, radnice proto našla místo, kde by mohl vyrůst nový. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Bude zde prostor i na zimní stadion, který by se k bazénu měl v budoucnu přestěhovat. „Od léta připravujeme první kroky ke stavbě nového bazénového centra. Je to nezbytné. Stávající bazén dosluhuje, náklady na rekonstrukci by byly vysoké,“ objasnil chebský starosta Antonín Jalovec důvod, proč město začalo s hledáním nového místa.

Na novou lokalitu má hned několik požadavků. Místo by mělo být lehce dostupné a přitom tak velké, aby se do sousedství v budoucnu vešel i zimní stadion, případně další sportoviště. 

„Náš zimní stadion ještě řadu let vydrží, ale každý odborník řekne, že je lepší mít tyto dvě sportoviště pospolu, protože se budou skvěle energeticky doplňovat,“ konstatoval starosta a hned vysvětlil, že čím víc bude zimní stadion chladit, tím víc odpadního tepla pro bazén vyrobí. A to znamená úspory.

Vyhledávací studii pro Cheb zpracovala specializovaná externí firma. Ta podle zadaných kritérií posoudila pozemky napříč městem. Odborníci hodnotili celkem šest lokalit. 

„Byl mezi nimi prostor po bývalých kasárnách na Zlatém vrchu, pozemek u Lokomotivy, který v těchto dnech nabýváme od státu, i část parku u nemocnice. Do výběru se dostala také plocha po bývalém klášteře na Spáleništi nebo cvičiště za areálem společnosti Chetes. Z hlediska stanovených kritérií nejlépe vyšla zahrádkářská kolonie Mírový sad u železničního mostu do Hájů v ulici Osvobození. S tím jsme tak trochu počítali,“ řekl starosta.

Zahrádkáři se přesunou.

Důvodů je podle něj hned několik. Především dobrá dopravní dostupnost. Ta je důležitá vzhledem k tomu, že do bazénu budou mířit školní a předškolní třídy na plavecký výcvik. Dalším benefitem je velikost pozemku. Vešlo by se sem bazénové centrum s venkovním koupalištěm a později i zimní stadion. 

„Jsme už delší dobu ve spojení se zahrádkáři a věc s nimi řešíme. Lidem, kteří by museli odejít, bychom přednostně přidělili zahrádky v jiných částech města,“ uvedl starosta už před časem s tím, že pokud by padlo konečné rozhodnutí a začalo se projektovat, mohli by zahrádkáři pozemky obdělávat ještě nejméně dvě sezony. Navíc pro stavbu bazénu by se využila pouze západní část zahrádkářské kolonie.

„Co se týče východní části, ta by byla zálohou pro zimní stadion nebo další sportoviště. Zahrádky by tu mohly fungovat nerušeně ještě řadu let,“ popsal starosta.

Přístup k bazénu by bylo možné vybudovat prodloužením Dragounské ulice, v případě zimního stadionu by se pak nabízel příjezd z ulice Osvobození.

Podle starosty Jalovce je vyhledávací studie jen první krok. K plánu se ještě musí vyjádřit veškeré komise i orgány města. „Je také třeba zajistit pro stavbu širší politickou shodu, protože realizace takového projektu výrazně přesahuje jedno volební období,“ doplnil starosta. 

Podle jeho slov je ale nezbytné se na lokalitě vhodné k výstavbě bazénu shodnout co nejdříve. Už jen proto, aby zahrádkáři měli jistotu a projektanti mohli pokračovat v přípravách. Zda se nakonec nový bazén za více než čtvrt miliardy bude v Chebu stavět, záleží především na penězích. 

„My s bazénem zatím nepočítáme, a to ani v rozpočtovém výhledu. Na projektovou přípravu peníze v rozpočtu samozřejmě jsou, ale zda se začne skutečně stavět záleží na tom, jaké dotační tituly budou vypsány a za jakých podmínek,“ uvedl starosta, který nevyloučil, že by nakonec mohlo město postavit bazén i za své. 

„Například kdybychom získali podporu na dostavbu knihovny, mohli bychom peníze připravené na tento účel přesunout třeba na bazén,“ dodal starosta.

  • Nejčtenější

Plánovaný tunel na stavbě cyklostezky nejde prorazit. Kraj řeší, co s tím

18. června 2024  14:47

Jeden z technicky a finančně nejnáročnějších úseků páteřní cyklostezky Ohře v současné době vzniká...

Předvedly se na Den větru. Dokážou za hodinu vyrobit energii pro celou rodinu

15. června 2024  18:47

Osmi gigawatthodinami elektřiny přispěly v loňském roce do české energetické soustavy dvě větrné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V nové hale Witte najde práci až 350 lidí, šanci dostanou i starší 55 let

13. června 2024  15:04

Výroba zámkových systémů pro klíčového zákazníka, německou automobilku BMW, bude první, která oživí...

Na nádraží v Chebu už zbourali historickou rotundu. Nahradí ji nová hala

18. června 2024  16:31

Historická severní rotunda na nádraží v Chebu, která sloužila pro opravy vlaků, je již minulostí....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Narovnávání serpentin u Bečova se protáhne, komplikace stavbu prodraží

12. června 2024  15:56

Možná až o dva měsíce oproti původně plánovanému konci července se prodlouží termín dokončení...

Císařské lázně uspěly v soutěži Stavba roku, přibude nový prohlídkový okruh

19. června 2024  17:04

Už rok jsou přístupné Císařské lázně v Karlových Varech po generální rekonstrukci. Za tu dobu...

V Karlovarském kraji chybí policisté. Přidejte jim, píší starostové Rakušanovi

19. června 2024  12:54,  aktualizováno  13:49

Nedostatečné platové ohodnocení, náročnost práce i konkurence z nedalekého Německa jsou podle...

Z deseti glóbů se povede šest. Festivalové ceny z Moseru jsou letos menší

19. června 2024  11:08

O 7,5 centimetru menší budou od letošního roku Křišťálové glóby, hlavní ceny Mezinárodního...

Odložené lince z Tel Avivu do Varů dává naději nasazení menšího letadla

19. června 2024  8:36

Přímé letecké spojení mezi Karlovými Vary a izraelským Tel Avivem bude nakonec zajišťovat letadlo s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...