K pecím nebo za brusiči? Výlety do fabrik lákají ročně tisíce turistů

  9:41aktualizováno  9:41
Industriální turistika je v regionu fenoménem posledních let. Zájem turistů je mnohdy tak velký, že vedení podniků zvažuje omezení počtu návštěvníků. Tak je tomu například v Thunu.

Vstupní branou do porcelánky Thun 1794 je nová vzorkovna. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Tisíce turistů směřuje každoročně do významných průmyslových podniků v regionu. Zájem je ale mnohdy tak velký, že je to skoro až neúnosné. Jenom novorolskou porcelánku Thun 1794, respektive její výrobní linky, letos navštíví podle odhadu 12,5 tisíce lidí.

„A to už je na pováženou,“ uvedl generální ředitel porcelánky Vlastimil Argman. Na nezájem turistů si rozhodně nestěžují ani v karlovarské sklárně Moser. Tu loni navštívilo 50 tisíc lidí.

Návštěvníků novorolské porcelánky rok od roku přibývá. „Máme náznaky, že příští rok by se počet návštěvníků mohl dostat někam ke 13 tisícovkám lidí. Rozhodně nechceme nikomu bránit v prohlídkách našeho podniku, ale takový počet už je vážně strop,“ uvedl ředitel porcelánky.

Podnik vychází návštěvníkům vstříc zvláštními úpravami. Důkazem toho je i letošní kompletní rekonstrukce firemní vzorkovny. „Původní vznikla v 90. letech a v současné době už nesplňovala bezpečnostní požadavky na pohyb velkých skupin návštěvníků,“ vysvětlil zásadní důvod pro modernizaci vzorkovny Argman.

Autory podoby nové galerie jsou pražští designéři Boris Klimek a Lenka Damová. Design staví na tmavých barvách, kovových materiálech a kvalitním osvětlení.

„Návštěvníkům umožňuje popustit uzdu fantazie. V někom může galerie evokovat vesmírnou loď, v jiném zase průmyslový provoz či návštěvu z budoucnosti. Stala se moderní vstupní branou do návštěvnického centra,“ přiblížil novou podobu vzorkovny Vlastimil Argman.

Novorolská porcelánka má ale ještě jedno specifikum: porcelánovou školičku. V ní mají děti šanci vyzkoušet si, jak se zdobí porcelán. A to jsou další lidé navíc. „Tady by ale ještě kapacita byla, pokud bychom od školičky oddělili prohlídkový okruh,“ naznačil Vlastimil Argman.

V této atrakci, kterou za loňský rok navštívilo 5,5 tisíce dětí, vidí generální ředitel porcelánky v době, kdy je boj o nové pracovní síly nekonečný, přidanou hodnotu. „Podobná návštěva může u dětí ovlivnit budoucí profesní směřování. Není tak vyloučeno, že děti, které se dnes učí lepit na hrnečky obtisky, se k nám jako dospělé vrátí,“ dodal Vlastimil Argman.

Fotogalerie

Návštěvnické centrum karlovarské sklárny Moser si vede stále lépe. Před nedávnem to konstatovala někdejší mluvčí sklárny Jitka Svobodová. O zájmu svědčí čísla návštěvnosti za loňský rok, kdy si k pecím našlo cestu na 50 tisíc návštěvníků. Pro letošek ve sklárně počítají s obdobným, spíš ale vyšším číslem. Možná i proto, že prohlídkový okruh prodloužili o VIP část.

„Návštěvníci se tak dostanou nejen ke sklářským pecím, ale i do dílen kuličů, malířů skla či rytců,“ vypočetla Jitka Svobodová.

O vzácné návštěvy není a nebyla nouze, o čemž svědčí například i jména zapsaná v takzvaném Klubu obřích číší. Jeho členy jsou například hudebník Louis Armstrong, spisovatel Erich von Däniken anebo herečky Claudia Cardinalová či Whoopi Goldbergová.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Další z rubriky

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Lázeňský trojúhelník představuje skutečný altánkový ráj, říká fotograf

Fotograf, zakladatel a praporečník rekreačního realismu Ladislav Šolc se dvěma...

Fotograf, tvůrce kalendářů, někdejší dlouholetý šéfredaktor zubařského časopisu. Ale i autor dvou obrazově-textových...

Řidič autobusu na mokré silnici narazil do středu kruhového objezdu

Řidič autobusu narazil u Sokolova do kruhového objezdu.

Do vyvýšené středové části kruhového objezdu narazil ráno poblíž Sokolova linkový autobus. Při nehodě, která se stala...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz