Dařilo se volejbalistům i hokejistům, kdysi slavná porcelánka skončila

  11:35aktualizováno  11:35
Končící rok 2018 znamenal pro mnohé zklamání, pro jiné zase radost. Mezi zklamanými mohou být někteří politici, radost sobě i svým fanouškům dělali hokejisté i volejbalisté. Důvod k úsměvu měli i motoristé, kteří poprvé mohli na dálnici mezi Karlovými Vary a Chebem vyrazit bez dálniční známky.

Uzavřený most přes Ohři v Doubí komplikuje karlovarskou dopravu už od letošního jara. | foto: iDNES.cziDNES.cz

Vítězové

HC Energie, VK ČEZ Karlovarsko
Dva týmy, které svým fanouškům udělaly radost. Hokejistům HC Energie se po ročním účinkování v nižší 1. národní lize podařil návrat do Extraligy ledního hokeje. V aktuální sezoně zaznamenali i doposud nejdelší sérii vítězných zápasů v řadě. Plný počet bodů získali celkem šestkrát po sobě.

Volejbalistům VK ČEZ Karlovarsko se podařilo zvítězit v extraligové sezoně 2017/2018. Tento úspěch na domácí scéně jim poprvé v historii klubu dopomohl k účasti v prestižní evropské Lize mistrů.

BMW a Sokolovsko
Vývojové středisko pro autonomní vozy na někdejší Velké krušnohorské výsypce. To je důvod k radosti na Sokolovsku. Mnichovská automobilka BMW si lokalitu vybrala mezi 82 uchazeči z mnoha zemí Evropy. Projekt za stovky milionů eur je největší jednorázovou investicí do výzkumu a vývoje a rozsahem využitých ploch největší investicí v České republice vůbec. Zkušební polygon vyroste mezi obcemi Dolní Nivy, Lomnice a Vintířov.

Motoristé na dálnici
Proč platit za dálnici, která není hotová? Taková byla nejčastější kritika motoristů kvůli nutnosti platit si za dálniční známku v úseku D6 mezi Karlovými Vary a Chebem. Ministerstvo dopravy tento argument nakonec přesvědčil a „krajská“ dálnice se dostala na seznam úseků, na kterých není dálniční známka povinná.

Kynžvartská daguerrotypie
Karlovarský kraj má po letošním roce první zápis na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na seznam Paměť světa byla v dubnu zapsána unikátní daguerrotypie, pocházející ze sbírek zámku Kynžvart. Patří k nejvzácnějším na světě. Na první pohled nenápadný obrázek je předchůdcem klasické fotografie. Kynžvartská daguerrotypie byla už před zapsáním na seznam UNESCO národní kulturní památkou.

Vedle toho pak v letošním roce pokračoval proces, po jehož ukončení se na seznamu UNESCO objeví i celosvětově vyhlášený lázeňský trojúhelník – Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Šanci na zápis na seznam UNESCO ovšem mají i krušnohorské hornické památky. Součástí nominovaného českoněmeckého Hornického regionu Erzgebirge – Krušnohoří je celkem dvaadvacet lokalit na obou stranách hranice.

Antonín Jalovec
Jedním z nejpřesvědčivějších vítězů letošních komunálních voleb byl lídr chebské VPM Antonín Jalovec. Někdejší starosta, za něhož se na chebském náměstí po odvolání z funkce postavily stovky lidí, v podzimních komunálních volbách uspěl. Volba pro město Cheb získala 45,22 procenta hlasů všech voličů a Antonín Jalovec mohl hlásit triumfální návrat do čela chebské radnice. V zastupitelstvu má „jeho“ uskupení 17 mandátů.

Poražení

KOA a Petr Kulhánek
Stejné komunální volby, které zajistily Antonínu Jalovcovi návrat na výsluní, znamenaly konec jedné éry na karlovarském magistrátu. Po dvou volebních obdobích skončilo ve vedení města uskupení Karlovarská občanská alternativa, v jehož čele stojí Petr Kulhánek. Ten byl také v posledních osmi letech primátorem Karlových Varů. Jen malou náplastí mu mohl být fakt, že se KOA ve volbách dostala „na bednu“. Skončila třetí za vítězným hnutím ANO a druhými Karlovaráky. Karlovarská občanská alternativa tak skončila v opozici.

Česká strana sociálně demokratická
Sociální demokraty čekalo po komunálních volbách tvrdé vystřízlivění. Jejich zástupci budou poprvé od devadesátých let chybět nejen v zastupitelstvu Chebu, ale také v Karlových Varech, kde po část posledního volebního období dokonce zasedali ve vedení města. Ve vládě zůstali pouze v Sokolově, ani tam se jim ale nepodařilo obhájit post starosty, který do té doby měli. Část členské základny po volebním debaklu volá po změnách v krajské struktuře strany a po její modernizaci.

Fotogalerie

Nastávající maminky
V červu 2018 se po dlouhých letech uzavřely dveře porodnice ostrovské nemocnice. I když maminky v petici, kterou požadovaly zachování tohoto oddělení, sebraly na dva tisíce podpisů, ekonomická situace donutila vedení nemocnice nepopulární krok uskutečnit. Důvodem byl neustále se snižující počet porodů i nedostatek personálu. Ten, který v Ostrově zbyl, posílil kolegy v Sokolově.

Motoristé v Karlových Varech
Most přes Ohři v karlovarské části Doubí bude ještě dlouho zlým snem karlovarských motoristů. Kvůli jeho havarijnímu technickému stavu totiž správce mostu, Ředitelství silnic a dálnic, rozhodl o jeho demolici. A to po čtyřech měsících, kdy byl most uzavřený s tím, že se bude opravovat. Rozhodnutí o demolici přišlo v srpnu. Pokud půjde vše podle nejlepšího možného scénáře, začne demolice v prvním čtvrtletí roku 2019.

Moritz Zdekauer
Kdysi slavné jméno na trhu s porcelánem je zřejmě už definitivně minulostí. Porcelánka v Karlových Varech Staré Roli skončila. Vaz jí s největší pravděpodobností zlomila jednostranná orientace na ruský trh. Porcelánovému průmyslu nenahrává ani růst minimální mzdy.

Doubský most ve Varech se bude bourat

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

VIDEO: Sněžení a silný vítr odřízly krušnohorský Boží Dar od světa

V závějích zapadlo na Božím Daru několik aut

Sněžení a silný vítr odřízly od dopravního spojení krušnohorský Boží Dar. Policie ráno uzavřela silnici I/25 z...

Na silnici z Plzně na Vary se srazila dvě auta, zranění jsou tři lidé

Nehoda dvou osobních vozidel zkomplikovala dopravu za Plzní směrem na Karlovy...

Vážná dopravní nehoda zkomplikovala ráno dopravu na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary. Srazila se zde osobní vozidla...

Další z rubriky

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Policisté chytili cizince, který chodil onanovat před chebskou školku

Ilustrační snímek

Chebští policisté dopadli Němce, který se několikrát ukájel před jednou z tamních mateřských škol, vždy pozdě večer....

Silnice na Boží Dar je opět otevřená, do města už jezdí autobusy

Silnice vedoucí do Božího Daru pokryl sníh, dopravu ztěžuje i silný vítr....

Silničáři po několika dnech otevřeli silnici I/25 na Boží Dar a dále na státní hranici s Německem. Do krušnohorského...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAMOSTATNÝ ÚČETNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz