Dařilo se volejbalistům i hokejistům, kdysi slavná porcelánka skončila

  11:35aktualizováno  11:35
Končící rok 2018 znamenal pro mnohé zklamání, pro jiné zase radost. Mezi zklamanými mohou být někteří politici, radost sobě i svým fanouškům dělali hokejisté i volejbalisté. Důvod k úsměvu měli i motoristé, kteří poprvé mohli na dálnici mezi Karlovými Vary a Chebem vyrazit bez dálniční známky.

Uzavřený most přes Ohři v Doubí komplikuje karlovarskou dopravu už od letošního jara. | foto: iDNES.cziDNES.cz

Vítězové

HC Energie, VK ČEZ Karlovarsko
Dva týmy, které svým fanouškům udělaly radost. Hokejistům HC Energie se po ročním účinkování v nižší 1. národní lize podařil návrat do Extraligy ledního hokeje. V aktuální sezoně zaznamenali i doposud nejdelší sérii vítězných zápasů v řadě. Plný počet bodů získali celkem šestkrát po sobě.

Volejbalistům VK ČEZ Karlovarsko se podařilo zvítězit v extraligové sezoně 2017/2018. Tento úspěch na domácí scéně jim poprvé v historii klubu dopomohl k účasti v prestižní evropské Lize mistrů.

BMW a Sokolovsko
Vývojové středisko pro autonomní vozy na někdejší Velké krušnohorské výsypce. To je důvod k radosti na Sokolovsku. Mnichovská automobilka BMW si lokalitu vybrala mezi 82 uchazeči z mnoha zemí Evropy. Projekt za stovky milionů eur je největší jednorázovou investicí do výzkumu a vývoje a rozsahem využitých ploch největší investicí v České republice vůbec. Zkušební polygon vyroste mezi obcemi Dolní Nivy, Lomnice a Vintířov.

Motoristé na dálnici
Proč platit za dálnici, která není hotová? Taková byla nejčastější kritika motoristů kvůli nutnosti platit si za dálniční známku v úseku D6 mezi Karlovými Vary a Chebem. Ministerstvo dopravy tento argument nakonec přesvědčil a „krajská“ dálnice se dostala na seznam úseků, na kterých není dálniční známka povinná.

Kynžvartská daguerrotypie
Karlovarský kraj má po letošním roce první zápis na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na seznam Paměť světa byla v dubnu zapsána unikátní daguerrotypie, pocházející ze sbírek zámku Kynžvart. Patří k nejvzácnějším na světě. Na první pohled nenápadný obrázek je předchůdcem klasické fotografie. Kynžvartská daguerrotypie byla už před zapsáním na seznam UNESCO národní kulturní památkou.

Vedle toho pak v letošním roce pokračoval proces, po jehož ukončení se na seznamu UNESCO objeví i celosvětově vyhlášený lázeňský trojúhelník – Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Šanci na zápis na seznam UNESCO ovšem mají i krušnohorské hornické památky. Součástí nominovaného českoněmeckého Hornického regionu Erzgebirge – Krušnohoří je celkem dvaadvacet lokalit na obou stranách hranice.

Antonín Jalovec
Jedním z nejpřesvědčivějších vítězů letošních komunálních voleb byl lídr chebské VPM Antonín Jalovec. Někdejší starosta, za něhož se na chebském náměstí po odvolání z funkce postavily stovky lidí, v podzimních komunálních volbách uspěl. Volba pro město Cheb získala 45,22 procenta hlasů všech voličů a Antonín Jalovec mohl hlásit triumfální návrat do čela chebské radnice. V zastupitelstvu má „jeho“ uskupení 17 mandátů.

Poražení

KOA a Petr Kulhánek
Stejné komunální volby, které zajistily Antonínu Jalovcovi návrat na výsluní, znamenaly konec jedné éry na karlovarském magistrátu. Po dvou volebních obdobích skončilo ve vedení města uskupení Karlovarská občanská alternativa, v jehož čele stojí Petr Kulhánek. Ten byl také v posledních osmi letech primátorem Karlových Varů. Jen malou náplastí mu mohl být fakt, že se KOA ve volbách dostala „na bednu“. Skončila třetí za vítězným hnutím ANO a druhými Karlovaráky. Karlovarská občanská alternativa tak skončila v opozici.

Česká strana sociálně demokratická
Sociální demokraty čekalo po komunálních volbách tvrdé vystřízlivění. Jejich zástupci budou poprvé od devadesátých let chybět nejen v zastupitelstvu Chebu, ale také v Karlových Varech, kde po část posledního volebního období dokonce zasedali ve vedení města. Ve vládě zůstali pouze v Sokolově, ani tam se jim ale nepodařilo obhájit post starosty, který do té doby měli. Část členské základny po volebním debaklu volá po změnách v krajské struktuře strany a po její modernizaci.

Fotogalerie

Nastávající maminky
V červu 2018 se po dlouhých letech uzavřely dveře porodnice ostrovské nemocnice. I když maminky v petici, kterou požadovaly zachování tohoto oddělení, sebraly na dva tisíce podpisů, ekonomická situace donutila vedení nemocnice nepopulární krok uskutečnit. Důvodem byl neustále se snižující počet porodů i nedostatek personálu. Ten, který v Ostrově zbyl, posílil kolegy v Sokolově.

Motoristé v Karlových Varech
Most přes Ohři v karlovarské části Doubí bude ještě dlouho zlým snem karlovarských motoristů. Kvůli jeho havarijnímu technickému stavu totiž správce mostu, Ředitelství silnic a dálnic, rozhodl o jeho demolici. A to po čtyřech měsících, kdy byl most uzavřený s tím, že se bude opravovat. Rozhodnutí o demolici přišlo v srpnu. Pokud půjde vše podle nejlepšího možného scénáře, začne demolice v prvním čtvrtletí roku 2019.

Moritz Zdekauer
Kdysi slavné jméno na trhu s porcelánem je zřejmě už definitivně minulostí. Porcelánka v Karlových Varech Staré Roli skončila. Vaz jí s největší pravděpodobností zlomila jednostranná orientace na ruský trh. Porcelánovému průmyslu nenahrává ani růst minimální mzdy.

Doubský most ve Varech se bude bourat

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Krušné hory se loučí se sezonou, přesto stále lákají na sjezdovky i běžky

Na Plešivci zůstává díky dobrým podmínkám v provozu sjezdovka Milena, Aida i...

Skiareály v Krušných horách mají před sebou poslední dny až týdny provozu, přestože některé stále lákají na skvělé...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

Vary se rozhodují mezi dvěma návrhy, jak naložit s bývalou vodárnou

Projekt revitalizace areálu staré vodárny v Karlových Varech Tuhnicích.

S rozhodnutím, jak naložit se starou vodárnou v Tuhnicích, má radnici v Karlových Varech pomoci pracovní skupina....

Najdete na iDNES.cz