Nemocnice špatně účtuje léčbu a má příliš personálu, řekli auditoři

  18:15aktualizováno  18:15
Řadu možných úspor našli auditoři z firmy Nexia AP, když na objednávku vedení kraje po dva měsíce zkoumali hospodaření ztrátové Karlovarské krajské nemocnice. Zjistili, kde špitál v Karlových Varech a v Chebu přichází o peníze. Rezervy pak vyčíslili na 85 milionů korun ročně.

Karlovarská krajská nemocnice by mohla lépe hospodařit. S tímto závěrem zakončili kontrolu hospodaření auditoři z firmy Nexia AP. Spočítali, že možná rezerva se může pohybovat kolem 85 milionů korun ročně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Závěry auditorů v Karlovarské krajské nemocnici, zejména pak vyčíslenou rezervu 85 milionů korun, vedení nemocnice považuje za nereálné. „Je to určitě výzva, ale v akutní péči nelze tak vysoké úspory dosáhnout. Možná z jedné třetiny,“ reagoval ekonomický ředitel KKN David Bracháček. Některé rady si vzal k srdci a už na nich pracuje. Za audit kraj zaplatil 235 tisíc korun.

Podle kontrolorů by nemocnice vůbec nemusela letos skončit v plánované ztrátě 64 milionů korun, ale naopak v zisku. „Karlovarská krajská nemocnice by provedením námi navrhovaných opatření dosáhla kladného hospodářského výsledku 21,6 milionu korun, který by byl použit na úhradu závazků a obnovu přístrojové techniky,“ napsal do závěru zprávy člen představenstva Nexia AP Jakub Kovář.

Firma označila finanční zdraví nemocnice za velmi slabé. Z možných 100 bodů udělila jen 10. Přitom podobně velké špitály v zemi dosahují hodnot i přes 60 bodů. „Dosažené hodnocení může v blízké budoucnosti prakticky vést ke zhoršené kvalitě péče o pacienta,“ obává se Kovář.

Podle auditu je sester moc, podle ředitele málo

Poukázal na finanční výpadky, když porovnával fungování podobných zdravotnických zařízení v zemi. Právě to je ale podle Bracháčka často zavádějící a nesouměřitelné. Pozoruhodné je zjištění auditorů, že špitál zaměstnává příliš mnoho sester. Vzhledem k počtu ambulancí by jich prý mohl mít asi o dvacet méně, což by ročně ušetřilo 7,7 milionu korun. „Máme jich naopak málo. Je nemyslitelné, abychom propouštěli,“ odmítl návrh Bracháček.

Také v administrativě prý pracuje až třikrát více lidí, než je nutné. A sedmkrát více těch, co se starají o přístrojovou techniku. Údržbu nemocnic má na starosti zhruba 40 lidí, ale stačit by jich mělo i 25. Technický ředitel Lukáš Holý namítl, že auditoři smíchali různé obslužné profese dohromady, a proto jim vyšlo, že špitál má těchto zaměstnanců příliš.

Audit naznačuje, že nemocnice dělá chyby v účtování léčby pacientů vůči pojišťovnám. Nalezl řadu odchylek od čísel, která vykazují jiné nemocnice. Například odchylka 52 procent u diagnózy cévní mozková příhoda s infarktem je podle Kováře už natolik významná, že se s největší pravděpodobností jedná o chyby ve vykazování.

„Uvedená situace dle našeho názoru jednoznačně koreluje s faktem, že kodéři nejsou žádným způsobem odměňováni za činnost kódování,“ myslí si auditorská firma. Kodéři jsou zaměstnanci nemocnice, kteří mají vykazování péče na starosti.

Bracháček zareagoval tak, že rozšíří oddělení, které na vykazování péče dohlíží. Rezervy připouští. „Doufáme, že se nám podaří získat více peněz a že všechny výkony od pojišťoven dostaneme zaplaceny.“

Víc peněz za péči o dlouhodobě nemocné i za prodej krve

Za neekonomické Nexia označila, že karlovarská nemocnice nemá zcela vytížené oddělení pro dlouhodobě nemocné. Mohla by na nich vydělat o 2,5 milionu ročně víc. Výnosy by se podle ní daly zvýšit i při prodeji krve. Ročně špitál ve Varech prý přichází o 11 milionů také tím, že soukromé firmě pronajal dialyzační středisko.

Rezervy mají i dvě nemocniční lékárny, za první pololetí přijaly 15 tisíc receptů. Podle přepočtů by jich ale mělo být kolem 30 tisíc. Ve srovnání s jinými lékárnami zamíří do té karlovarské a chebské jen velmi málo pacientů s receptem vydaným přímo v nemocnici. Záchyt vlastních receptů v lékárně v Chebu je pouze 28 procent.

Špitál se chystá posílit reklamu svých lékáren a apelovat na lékaře a sestry, aby do nich nemocné posílali. Významné úniky finančních příjmů firma objevila také v provozu ambulancí. V Karlovarské krajské nemocnici lékaři píší žádanku na další vyšetření při každé 7. návštěvě, přitom český průměr je žádanka při každé 2. návštěvě.

„Z toho vyplývá, že v krajské nemocnici může docházet k velkému množství jen tzv. kontrol a ne diagnostických a léčebných vyšetření,“ upozornil audit. Nápravou by nemocnice zlevnila náklady na vyšetření při hospitalizaci pacientů a naopak by začala dosahovat vyšších výnosů v ambulantní části.

Podle Ivany Kubátové z oddělení zdravotních pojišťoven v KKN se ale nemocnice musí chovat ekonomicky a neodesílat pacienty na zbytečná vyšetření. „Uměle nadhodnocené vykazování péče by nevedlo k dlouhodobější stabilitě nemocnice,“ řekla. Naznačila, že jiné nemocnice si touto cestou možná pomáhají.

Zkoumáním prošla třeba i podatelna. Náklady na poštovné jsou přibližně sedmkrát vyšší než v jiné srovnatelné nemocnici.

Krajský úřad vydal k auditu firmy Nexia tiskovou zprávu. Téměř se v ní ale nezmiňuje o negativech, na která auditoři poukázali. Naopak vinu svaluje převážně na vyhlášku bývalého ministra zdravotnictví, která omezila příjmy nemocnic od pojišťoven. Krajská nemocnice se loni propadla do ztráty 131 milionů.

I přes to, že výsledky auditu prokázaly nepříznivé finanční zdraví nemocnice, postupnými kroky se situace obrací k lepšímu. Ke konci letošního roku vedení špitálu předpokládá vyrovnaný hospodářský výsledek.

„Příznivou zprávou je pro nás především zjištění, že nemocnice realizuje nákupy materiálu a služeb za srovnatelných cenových podmínek jako ostatní stejně velká zdravotnická zařízení, tedy že zde nebyly realizovány nestandardní a předražené nákupy. Pozitivně hodnotím i to, že audit shledal mzdové ohodnocení lékařů jako srovnatelné s podobně velkými zdravotnickými zařízeními,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák.

Rada kraje ho pověřila, aby ve spolupráci s auditory a s vedením nemocnice nechal detailněji rozpracovat závěry a doporučení auditu. Nemocnice by je následně měla uvést do praxe, aby zvýšila své příjmy a snížila náklady.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

Nadměrnému nákladu musel ustoupit kruhový objezd, lampy i zeleň

Stavební úpravou prochází kruhový objezd na křižovatce ulic Husova a Hlavní v...

Chodov na Sokolovsku se připravuje na komplikace, které způsobí nadměrný náklad. Městem projede v dubnu. Kolona těžkých...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Najdete na iDNES.cz