V Karlovarském kraji přibývá kamer, budou i v autobusech MHD

  14:17aktualizováno  14:17
Cestovat městskými autobusy pod dohledem bezpečnostních kamer bude už brzy standardem v Karlových Varech. Od loňského podzimu dopravní podnik začíná své vozy těmito zařízeními vybavovat, v současné době jich jezdí už na tři desítky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan MarkovičiDNES.cz

Po avizovaném jarním omlazení vozového parku budou kamerami vybavené všechny autobusy. A další přibudou i v ulicích největších měst regionu.

„Byl to požadavek v rámci výběrového řízení na dodavatele nových autobusů,“ uvedl Lukáš Siřínek, ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary. Kamery ve vozech slouží a sloužit budou pro potřeby dopravního podniku. „V souvislosti s drobnou kriminalitou zvyšují bezpečnost cestujících. Záznamy ovšem můžeme použít i při řešení případných sporů mezi cestujícími a řidiči,“ naznačil Siřínek.

Kamer ovšem v letošním roce přibude i v samotných Karlových Varech. Monitorovací systém města doposud čítá 31 kamerových bodů, letos by se měl rozrůst o další tři. „Máme podanou žádost o dotaci na ministerstvo vnitra na vytvoření dvou nových bodů – ve Staré Roli a v Tuhnicích,“ uvedl Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie. V Tuhnicích přitom na základě podnětů občanů přibyly na sklonku loňského roku dvě nové kamery.

Magistrát města rovněž pokračuje v nastaveném směru, kdy každou novou velkou investici ohlídá samostatná kamera. „Letos by to měl být bod snímající prostor pod horním nádražím,“ upřesnil Marcel Vlasák.

I když jsou tyto kamerové body výsledkem investice radnice, ve správě je má městská policie. Ta se o data ze všech kamer už dlouhá léta dělí s kolegy z Policie ČR. Po sloučení operačních středisek strážníků a hasičů má obraz k dispozici i hasičský záchranný sbor.

Software místo hlídače

Krajským rekordmanem v počtu kamer zřejmě bude Sokolov. Na městské policii se totiž sbíhají signály z celkem 167 zařízení. Díky nim mají strážníci přehled i o tom, co se děje například ve společných prostorech panelových domů v majetku města.

„Do kamerového systému dalo město hodně peněz. Teď už to není jen o kamerách samotných, ale o programech, které tvoří nadstandard. Díky tomuto vybavení sofistikovaný systém hlídá místo operátora prostranství a reaguje na navolenou předvolbu,“ pochlubil se se sokolovským systémem Petr Kubis, městský zastupitel pověřený vedením městské policie.

Ta vedle Sokolova pomocí kamer monitoruje i situaci v nedalekých obcích Březová a Dolní Rychnov, s nimiž má městská policie podepsanou smlouvu. „Zbývá nám dodělat kamery u dvou sokolovských škol. A pak bude stav poměrně vyhovující,“ doplnil Petr Procházka, velitel sokolovských strážníků.

Pod kamerami jsou v Sokolově i všechna parkoviště. „Signál z nich jsme zpřístupnili i veřejnosti. Každý si tak může ohlídat své auto sám,“ s trochou nadsázky uvedl Petr Kubis. Veřejné jsou ovšem i záběry z kamer, které snímají objekty sokolovských škol.

Naopak nejméně míst, odkud na veřejné prostory koukají bezpečnostní kamery, mají v Chebu. Na pokrytí města zatím stačí osmnáct kamerových bodů. Ale rozšíření jejich počtu není vyloučené. „Chtěli bychom je rozšířit o místa v rizikových lokalitách, jako jsou například tržiště,“ uvedla Simona Liptáková, mluvčí chebské radnice.

Limitujícím faktorem pro rozšíření systému je ovšem možnost umístit nová zařízení a zajistit přenos signálu. To bude podle Simony Liptákové jedním z úkolů připravované obnovy chebského kamerového systému. „Jednáme o tom, že by městský kamerový systém byl propojený s Policií České republiky tak, aby poznatky mohly využívat obě složky,“ dodala mluvčí chebské radnice.

Nejčtenější

Eratova bezohlednost. Lídrovi Komety hrozí stopka až na 10 zápasů

Martin Erat diskutuje s rozhodčím

Nebyl to hezký pohled. Brněnský hokejista Martin Erat si vyhlédl oběť a pak ji bezohledným způsobem sestřelil. Ošklivý...

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Soud znovu a detailně zkoumá zákrok ozbrojeného policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Okresní soud Plzeň-město dnes začal znovu projednávat zákrok zástupce velitele krajské policejní zásahové jednotky...

Mladík se málem utopil ve vaně, policisté vyrazili dveře a oživili ho

Mladíka, který se málem utopil ve vaně, zachránila policejní hlídka z obvodního...

Pořádnou dávku štěstí měl třiadvacetiletý mladík, který se v jednom z karlovarských bytů nešťastnou náhodou málem...

Hledá se muž s klíčenkou. Hrál si s mobilem a nechal v bankomatu peníze

Policie hledá muže, který se při výběru z bankomatu věnoval mobilu a zapomněl...

Neobvyklou pátrací výzvu zveřejnila sokolovská policie. Nehledá pachatele ani svědky, ale neopatrného muže, který...

Další z rubriky

Karlovarský kraj chystá nové výběrové řízení na opravu Císařských lázní

Na malbách v Zanderově sále v Císařských lázních jsou vyobrazeny postavy...

Finanční krytí obnovy Císařských lázní za více než půl miliardy korun dal dohromady Karlovarský kraj. Právě jemu...

Mistr četby zvládl skoro devět set výpůjček během 52 návštěv knihovny

Čtenář roku chebské knihovny Viktor Böhm.

Když chebská knihovna hledala nejpilnějšího čtenáře loňského roku, odnesl si v kategorii mužů nad 18 let titul Mistr...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Najdete na iDNES.cz