V Karlovarském kraji přibývá kamer, budou i v autobusech MHD

  14:17aktualizováno  14:17
Cestovat městskými autobusy pod dohledem bezpečnostních kamer bude už brzy standardem v Karlových Varech. Od loňského podzimu dopravní podnik začíná své vozy těmito zařízeními vybavovat, v současné době jich jezdí už na tři desítky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan MarkovičiDNES.cz

Po avizovaném jarním omlazení vozového parku budou kamerami vybavené všechny autobusy. A další přibudou i v ulicích největších měst regionu.

„Byl to požadavek v rámci výběrového řízení na dodavatele nových autobusů,“ uvedl Lukáš Siřínek, ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary. Kamery ve vozech slouží a sloužit budou pro potřeby dopravního podniku. „V souvislosti s drobnou kriminalitou zvyšují bezpečnost cestujících. Záznamy ovšem můžeme použít i při řešení případných sporů mezi cestujícími a řidiči,“ naznačil Siřínek.

Kamer ovšem v letošním roce přibude i v samotných Karlových Varech. Monitorovací systém města doposud čítá 31 kamerových bodů, letos by se měl rozrůst o další tři. „Máme podanou žádost o dotaci na ministerstvo vnitra na vytvoření dvou nových bodů – ve Staré Roli a v Tuhnicích,“ uvedl Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie. V Tuhnicích přitom na základě podnětů občanů přibyly na sklonku loňského roku dvě nové kamery.

Magistrát města rovněž pokračuje v nastaveném směru, kdy každou novou velkou investici ohlídá samostatná kamera. „Letos by to měl být bod snímající prostor pod horním nádražím,“ upřesnil Marcel Vlasák.

I když jsou tyto kamerové body výsledkem investice radnice, ve správě je má městská policie. Ta se o data ze všech kamer už dlouhá léta dělí s kolegy z Policie ČR. Po sloučení operačních středisek strážníků a hasičů má obraz k dispozici i hasičský záchranný sbor.

Software místo hlídače

Krajským rekordmanem v počtu kamer zřejmě bude Sokolov. Na městské policii se totiž sbíhají signály z celkem 167 zařízení. Díky nim mají strážníci přehled i o tom, co se děje například ve společných prostorech panelových domů v majetku města.

„Do kamerového systému dalo město hodně peněz. Teď už to není jen o kamerách samotných, ale o programech, které tvoří nadstandard. Díky tomuto vybavení sofistikovaný systém hlídá místo operátora prostranství a reaguje na navolenou předvolbu,“ pochlubil se se sokolovským systémem Petr Kubis, městský zastupitel pověřený vedením městské policie.

Ta vedle Sokolova pomocí kamer monitoruje i situaci v nedalekých obcích Březová a Dolní Rychnov, s nimiž má městská policie podepsanou smlouvu. „Zbývá nám dodělat kamery u dvou sokolovských škol. A pak bude stav poměrně vyhovující,“ doplnil Petr Procházka, velitel sokolovských strážníků.

Pod kamerami jsou v Sokolově i všechna parkoviště. „Signál z nich jsme zpřístupnili i veřejnosti. Každý si tak může ohlídat své auto sám,“ s trochou nadsázky uvedl Petr Kubis. Veřejné jsou ovšem i záběry z kamer, které snímají objekty sokolovských škol.

Naopak nejméně míst, odkud na veřejné prostory koukají bezpečnostní kamery, mají v Chebu. Na pokrytí města zatím stačí osmnáct kamerových bodů. Ale rozšíření jejich počtu není vyloučené. „Chtěli bychom je rozšířit o místa v rizikových lokalitách, jako jsou například tržiště,“ uvedla Simona Liptáková, mluvčí chebské radnice.

Limitujícím faktorem pro rozšíření systému je ovšem možnost umístit nová zařízení a zajistit přenos signálu. To bude podle Simony Liptákové jedním z úkolů připravované obnovy chebského kamerového systému. „Jednáme o tom, že by městský kamerový systém byl propojený s Policií České republiky tak, aby poznatky mohly využívat obě složky,“ dodala mluvčí chebské radnice.

Nejčtenější

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Mladík se málem utopil ve vaně, policisté vyrazili dveře a oživili ho

Mladíka, který se málem utopil ve vaně, zachránila policejní hlídka z obvodního...

Pořádnou dávku štěstí měl třiadvacetiletý mladík, který se v jednom z karlovarských bytů nešťastnou náhodou málem...

Na úpravně vody u Božího Daru se pod těžkým sněhem propadla střecha

V úpravně vody v Myslivnách u Božího Daru se pod tíhou sněhu propadla střecha....

Pod vrstvou těžkého sněhu se propadla střecha vodárny v Myslivnách u Božího Daru na Karlovarsku. Kvůli zajištění...

Násilníci na ulici přepadávali lidi a chtěli peníze, jednoho muže zbili

Ilustrační snímek

Policisté chytili dvojici lupičů, kteří na Karlovarsku přepadávali lidi na ulici a chtěli po nich peníze. K dopadení...

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Další z rubriky

Masa tajícího sněhu strhla lešení ze střechy kostela v Božím Daru

Sníh ze střechy kostela svaté Anny na Božím Daru strhl lešení.

S dalšími komplikacemi se kvůli počasí potýkají na Božím Daru. Masa sněhu, která se uvolnila při oteplení, strhla o...

Dětem v kraji začínají prázdniny, hory slibují hodně sněhu a sluníčka

Lyžaři na lanovce LD Modesgrund v novém lyžařském středisku na krušnohorském

Týden volna mají před sebou školáci v Karlovarském kraji, kterým od pondělí začínají jarní prázdniny. Počasí slibuje...

Požár autodílny na Sokolovsku zaměstnal hasiče, škoda jde do milionů

V Rudolci u Březové hořela autodílna (16. února 2019).

V sobotu v podvečer zasahovalo šest jednotek hasičů u rozsáhlého požáru autodílny na Sokolovsku. Příčinu požáru a ani...

Najdete na iDNES.cz