V Karlovarském kraji přibývá kamer, budou i v autobusech MHD

  14:17aktualizováno  14:17
Cestovat městskými autobusy pod dohledem bezpečnostních kamer bude už brzy standardem v Karlových Varech. Od loňského podzimu dopravní podnik začíná své vozy těmito zařízeními vybavovat, v současné době jich jezdí už na tři desítky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan MarkovičiDNES.cz

Po avizovaném jarním omlazení vozového parku budou kamerami vybavené všechny autobusy. A další přibudou i v ulicích největších měst regionu.

„Byl to požadavek v rámci výběrového řízení na dodavatele nových autobusů,“ uvedl Lukáš Siřínek, ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary. Kamery ve vozech slouží a sloužit budou pro potřeby dopravního podniku. „V souvislosti s drobnou kriminalitou zvyšují bezpečnost cestujících. Záznamy ovšem můžeme použít i při řešení případných sporů mezi cestujícími a řidiči,“ naznačil Siřínek.

Kamer ovšem v letošním roce přibude i v samotných Karlových Varech. Monitorovací systém města doposud čítá 31 kamerových bodů, letos by se měl rozrůst o další tři. „Máme podanou žádost o dotaci na ministerstvo vnitra na vytvoření dvou nových bodů – ve Staré Roli a v Tuhnicích,“ uvedl Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie. V Tuhnicích přitom na základě podnětů občanů přibyly na sklonku loňského roku dvě nové kamery.

Magistrát města rovněž pokračuje v nastaveném směru, kdy každou novou velkou investici ohlídá samostatná kamera. „Letos by to měl být bod snímající prostor pod horním nádražím,“ upřesnil Marcel Vlasák.

I když jsou tyto kamerové body výsledkem investice radnice, ve správě je má městská policie. Ta se o data ze všech kamer už dlouhá léta dělí s kolegy z Policie ČR. Po sloučení operačních středisek strážníků a hasičů má obraz k dispozici i hasičský záchranný sbor.

Software místo hlídače

Krajským rekordmanem v počtu kamer zřejmě bude Sokolov. Na městské policii se totiž sbíhají signály z celkem 167 zařízení. Díky nim mají strážníci přehled i o tom, co se děje například ve společných prostorech panelových domů v majetku města.

„Do kamerového systému dalo město hodně peněz. Teď už to není jen o kamerách samotných, ale o programech, které tvoří nadstandard. Díky tomuto vybavení sofistikovaný systém hlídá místo operátora prostranství a reaguje na navolenou předvolbu,“ pochlubil se se sokolovským systémem Petr Kubis, městský zastupitel pověřený vedením městské policie.

Ta vedle Sokolova pomocí kamer monitoruje i situaci v nedalekých obcích Březová a Dolní Rychnov, s nimiž má městská policie podepsanou smlouvu. „Zbývá nám dodělat kamery u dvou sokolovských škol. A pak bude stav poměrně vyhovující,“ doplnil Petr Procházka, velitel sokolovských strážníků.

Pod kamerami jsou v Sokolově i všechna parkoviště. „Signál z nich jsme zpřístupnili i veřejnosti. Každý si tak může ohlídat své auto sám,“ s trochou nadsázky uvedl Petr Kubis. Veřejné jsou ovšem i záběry z kamer, které snímají objekty sokolovských škol.

Naopak nejméně míst, odkud na veřejné prostory koukají bezpečnostní kamery, mají v Chebu. Na pokrytí města zatím stačí osmnáct kamerových bodů. Ale rozšíření jejich počtu není vyloučené. „Chtěli bychom je rozšířit o místa v rizikových lokalitách, jako jsou například tržiště,“ uvedla Simona Liptáková, mluvčí chebské radnice.

Limitujícím faktorem pro rozšíření systému je ovšem možnost umístit nová zařízení a zajistit přenos signálu. To bude podle Simony Liptákové jedním z úkolů připravované obnovy chebského kamerového systému. „Jednáme o tom, že by městský kamerový systém byl propojený s Policií České republiky tak, aby poznatky mohly využívat obě složky,“ dodala mluvčí chebské radnice.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Tajemné křeče ho ničily. Byla to bezmoc, vzpomíná Mensator

Trenér sokolovských brankářů Lukáš Mensator.

Bylo to pro něj tehdy zlaté play off od začátku do konce. Jen pár vteřin po zahajovacím vhazování prvního čtvrtfinále...

Další z rubriky

Nevidomí si nakrájí cibuli i přišijí knoflík. Projdou slepeckou maturitou

Emil Miklóš předvádí, že i nevidomí si mohou zahrát Člověče, nezlob se nebo...

Lidé s poruchami zraku zábavnou formou porovnají svoje dovednosti a zdokonalí se v nejrůznějších činnostech. Zdraví...

Malý Nicolas začal konečně chodit, lékaři ho teď musí na nohou udržet

Nicolas Úbl se od narození pere s těžkým postižením.

Ještě ani nechodí do školy a už má za sebou pět náročných operačních zákroků. A další ho ještě čeká. Poté, co pětiletý...

Kilometry oplocení podél D6 přinesly výsledky, ubylo srážek se zvěří

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Oplocení, které od loňského roku chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu, přináší výsledky. Díky plotu ubylo...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz