Jubilant má rád zeleninu a holduje turistice. Pochutná si ale i na bůčku

  10:06aktualizováno  10:06
Zaručený recept na dlouhověkost? Pro devadesátiletého Františka Kováče z Karlových Varů je to zdravá strava a pohyb. Mám rád zeleninu, ale pochutná si i na prorostlém bůčku a domácích klobásách.

František Kováč z Karlových Varů oslavil 90. narozeniny. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Aby přes zimu nezlenivěl, chodí pilně do fitka, kde rád poradí i o čtvrt století mladším kolegům z karlovarského Klubu českých turistů, jak mají správně zvedat ruční činky.

Při návštěvách manželčina tatínka v jihočeské Volyni neopomenul vždy zajít do rodinného skleníku. „K obědu se jako příloha totiž podávaly maximálně čtyři salátové listy. To pro mne bylo sousto tak za jeden zub. Takže jsem vlezl do skleníku pro přídavek a hned bylo po úrodě salátu. Zeleninu rád baštím stále,“ vzpomíná jubilant.

Před nedávnem oslavil devadesátku. Přiznal, že ještě před lety vykouřil až 15 cigaret denně. Nepohrdl ani skleničkou tvrdého alkoholu nebo vína. Jak dnes říká, přestat kouřit chtěl v životě mnohokrát, předsevzetí mu ale nikdy dlouho nevydrželo. Až v důchodu si řekl - dost! A s cigaretami ze dne na den skončil.

Na služební cesty jezdil na kole

Nadbytek pohybu měl František Kováč při nesčetných služebních cestách. Dnes to vypadá neuvěřitelně.

„Manžel pracoval jako referent pro brannou výchovu a sport na krajském výboru Československého svazu mládeže. Při jednom mládežnickém sjezdu v roce 1954 bylo v tombole jízdní kolo značky Favorit, které nikdo nevyhrál. Takže si ho František koupil na splátky a pak na něm jezdil na služební cesty třeba z Varů do Aše a zpátky. Za den někdy ujel i 130 kilometrů,“ uvedla jubilantova manželka Ludmila Kováčová.

Na svého životního partnera prozradila, že má celý život zálibu ve sportu, hlavně v gymnastice. Od roku 1954, kdy se Kováčovi přestěhovali do Karlových Varů, chodil cvičit ve všední dny. Cvičil i v neděli dopoledne v tělocvičně Základní školy Dukelských hrdinů. Aktivně se v roce 1955 zúčastnil I. celostátní spartakiády, na další o dvacet let později vedl oddíl starších chlapců.

Léčba tubery trvala rok a půl

Do České republiky přišel vyučený truhlář František Kováč jako reemigrant z Rumunska v roce 1950. V Hranicích u Aše se věnoval svému řemeslu, po návratu z vojny se v organizovaném náboru přihlásil do Jáchymovských dolů.

Z havířiny dostal tuberkulózu. Léčil se z ní rok a půl. Během léčby začal dálkově studovat stavební průmyslovku, na které později úspěšně maturoval. Posledních 18 let před důchodem pracoval na stavebním odboru okresního národního výboru.

Lékaři konstatují, že turistika není jen příjemným zážitkem z pohybu na čerstvém vzduchu a potulováním v přírodě. Může mít významný přínos pro zdraví, protože kromě vytrvalosti a síly rozvíjí i rovnováhu a reakční schopnosti. I to mohlo přispět k dožití se vysokého věku.

Poznatky lékařů si jubilant potvrdil v praxi. Manželé Kováčovi se s karlovarským Klubem Českých turistů zúčastnili mnoha zahraničních zájezdů. Namátkou byli v Ligurii, Bretani, Toskánsku, Švýcarsku a na Ukrajině. Říkají, že nejkrásněji je však u nás doma.

Téměř ze všech cest vznikly nejprve fotografie, pak černobílé záběry kamerou osmičkou na péro a nakonec digitální videokamerou. Ta je velkým koníčkem Františka Kováče.

Na výletech vznikají přátelství

Turistice se přičítá i blahodárný vliv na rozvoj psychosociálních vlastností člověka. „Něco na tom určitě je. Bez nějakých zábran si na akcích klubu turistů popovídám o osobních věcech, se kterými bych se nesvěřil ani kolegům v práci,“ vysvětlil František Kováč.

Dodává, že je mu na výletech dobře mezi těmi všemi amatérskými kuchařkami, zahrádkáři, pletařkami, paličkářkami i abonenty divadel i koncertů vážné hudby. Poslední dobou přibyly i telefonistky, které pronikají do tajů chytrých telefonů.

Dojatému jubilantovi osobně přáli k devadesátinám zástupci karlovarského Klubu českých turistů při TJ Slovan Karlovy Vary a Seniorů České republiky (SČR) z náměstí Dr. Marie Horákové 4. Manželé Kováčovi jsou členy obou spolků. Zástupci turistů navštívili Františka Kováče doma a přinesli mu dárkový poukaz. Ženy z SČR upekly oslavenci patrový dort velký jako kolo od vozu a připravili pro něj ve své klubovně občerstvení.

„Máme z aktivního pana Kováče radost. Jezdí s námi na zájezdy, výlety a další akce. Přišel i na ples do Alžbětiných lázní,“ pochvalovala si předsedkyně SČR Marie Wrbíková. Už teď se těší na oslavy Františkových pětadevadesátin.

Autor:
  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Žlutičtí lesníci bodovali v Evropě, stříbro jim uniklo jen o půl bodu

Úspěšný byl tým Střední lesnické školy Žlutice, který reprezentoval Českou republiku v evropském finále soutěže YPEF...

Karlovarská parkoviště dostanou závory, dopravní podnik čeká větší tržby

Karlovarský dopravní podnik chystá projekt, který radikálně změní systém parkování v centru města. Už na konci října si...

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Téměř jako před sto lety. Hornický dům v Sokolově získává původní podobu

Městský dům kultury v Sokolově, někdejší Hornický dům, se vrací k původní podobě, kterou měl v době svého dokončení v...

Najdete na iDNES.cz