Bublavě chce starostovat muž, který stojí za nedokončeným akvaparkem

  11:23aktualizováno  11:23
Na nečekaný volební souboj se připravuje Bublava na Sokolovsku. Starostou se tam chce po říjnovém hlasování stát i Jan Štrunc, který byl v horské vísce před patnácti lety spoluautorem megalomanského plánu na stavbu akvaparku.

Podnikatel Jan Štrunc u nedokončeného akvaparku v Bublavě. Před patnácti lety stál u zrodu plánů na stavbu vodního ráje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podnikatel Jan Štrunc kandiduje jako lídr uskupení, které sám nazval Bublava 21. století.

Na atrakci za sto milionů korun kdysi obec získala od státu na dotacích 57 milionů korun, ale stavbu vodního ráje v roce 2002 přerušila a nikdy nedokončila.

Radnice dodnes splácí státu pokutu 33 milionů za špatně použité dotace a čelí žalobě dodavatelské firmy Skanska, která se dožaduje doplatku 38 milionů.

Do volebního programu si Jan Štrunc jako jeden z bodů opatrně napsal, že by jako starosta přezkoumal možnosti, jak akvapark dostavět. Pro MF DNES myšlenku rozvedl.

„Máme v plánu ho přeprojektovat a pokusit se na dokončení získat dotace, tentokrát evropské. Chtělo by to ale širší podporu měst a obcí na Kraslicku.“

Bublava s 320 obyvateli přitom nemá vodovod, kanalizaci a kvůli zadlužení si nemůže od úřadu práce půjčit ani nezaměstnané na úklid.

Bylo to společné organizační selhání, říká podnikatel

Zarostlé, zchátralé a rozkradené torzo vodního ráje prý Jana Štrunce trápí, považuje ho za „společné organizační selhání“. Náklady na dokončení odhadl na 40 milionů. Pak by podle něho mohla akvapark provozovat sama obec, jako třeba Kdyně na Plzeňsku.

„Dnes už se dá taková věc finančně utáhnout. A platí dohoda s podnikateli, že by se podíleli na počátečních finančních ztrátách,“ říká Štrunc.

Je s podivem, že se po mnoha letech strávených podnikáním v cizině chce oficiálně veřejně angažovat. Nic neztratil ze svého sebevědomí a sebejistoty. Mnozí místní ho považují za jednoho ze strůjců zla, kvůli nimž vesnice trpí. „Vím, že mě nemají rádi. Ale teď je potkávám a bývají překvapeni, když s nimi mluvím.“

Jiní ho prý přemluvili, aby se postavil do čela kandidátky a už jen nepostrkoval přátele a známé zezadu. Tak to dělával do roku 2002, kdy podporoval tehdejšího starostu Bohumila Havla a dotace zajišťoval s pomocí poslance Vlastimila Tlustého.

Dokončení akvaparku měla v programu i Štruncova dcera

Před čtyřmi lety na Bublavě s programem na dokončení akvaparku úspěšně kandidovala za ODS Štruncova dcera, ale skončila v opozici a v půlce volebního období odstoupila.

Naopak tři volební období v křesle starosty má za sebou Igor Jirsík. A rád by pokračoval. I jeho plán je jasný. Nejdříve vyhrát soudy s firmou Skanska. Táhnou se už ale jedenáct let a konec v nedohlednu. „Až budeme mít peníze, můžeme se bavit o dalších plánech.“

K vítězství má však Jirsík nakročeno. Naposledy letos v březnu sokolovský okresní soud překvapivě rozhodl, že veškeré smlouvy mezi firmou Skanska a obcí jsou neplatné. Skanska má Bublavě vrátit prostavěných 57 milionů plus 33,3 milionu na úrocích. Celkem tedy 90,3 milionu s tím, že torzo akvaparku patří stavební firmě.

Verdikt je ale nepravomocný a Skanska se proti němu odvolala. Štrunc tvrdí, že by se s firmou mimosoudně dohodl a spory tak ukončil.

Podnikatelův protivník má jiné priority než vodní ráj

Jeho protivník - starosta Jirsík - má jiné priority pro případ, že Bublava vyhraje soudy a zbaví se dluhů.

„V první řadě bychom dokončili kanalizaci a zahájili stavbu vodovodu. Hodně nám chybí. A měli bychom opravit cesty. Akvapark je až na čtvrtém místě,“ řekl starosta.

Zdůraznil také, že podle nepravomocného rozsudku patří betonové monstrum uprostřed vsi firmě Skanska. Obec vlastní pouze pozemky pod ním.

„Jak dostavět akvapark, který patří Skansce? Možná to někdo ví, já tedy ne. Možná má někdo k té firmě blíž než já,“ ukázal Jirsík ironicky na Štrunce. A vytáhl obvinění stejně jako při volbách před čtyřmi lety. Totiž že jeho soupeř (tehdy to byla slečna Štruncová) přihlašuje nové obyvatele - své voliče - k trvalému pobytu na Bublavě.

„Pan Štrunc si je asi jistý v kramflecích. Normální cestou vyhrát nemůže. Už se tu k trvalému pobytu hlásí osm nových občanů. Nevím, kolik takových lidí má připravených za branami obce. Opakuje se totéž, co před čtyřmi lety,“ tvrdí Igor Jirsík.

Štrunc oponuje, že s čerstvými přistěhovalci nemá nic společného a že jde o dílo jiného volebního uskupení. „Pan Jirsík měl minule víc černých duší než my. My jich minule přihlásili 29, on 48. Divili jsme se, jak některé rodiny nabobtnaly.“

Starosta Jirsík se obává, že když jeho souboj s Janem Štruncem dopadne těsně 4:3 na počty mandátů, poražení po volbách rezignují a budou se muset konat nové volby. To ale podnikatel odmítá.

„Odstupování není můj styl. Budu klidně v opozici. Já panu Jirsíkovi sebe v opozici nepřeju. Za dvanáct let tu postavil jednu zastávku, chodí do práce v deset hodin s pejskem a bere 28 tisíc.“

Autor:

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Artové kino v Chebu láká filmové fajnšmekry, píší si i o rezervace

Ladislav Tkaczyszyn obnovil provoz kina ART v Chebu.

Nedostatek kvalitní artové produkce, ale také absence hodnotných filmů českých i světových tvůrců. To byl hlavní důvod,...

Řidička vrazila s autem do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon

Řidička vjela s fabií do vchodu domu v Karlových Varech.

Do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon, nabourala řidička v Karlových Varech. Žena nejprve vjela s fabií na...

Násilník zaútočil na muže nožem, bodal jej do hrudníku a pořezal na hlavě

Ilustrační snímek

Kriminalisté vyšetřují pokus o vraždu v Dolním Žandově na Chebsku. Jeden muž tam po hádce zaútočil nožem na druhého a...

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na iDNES.cz