Čím víc budou cestující jezdit, tím víc ušetří. Postačí jim jedna karta

  16:12aktualizováno  16:12
Karta jediného dopravce postačí od 1. října cestujícím v Karlovarském kraji. Startuje totiž systém takzvané integrované dopravy. Pro cestující, kteří budou jezdit veřejnou dopravou pravidelně, znamená novinka výraznou úsporu. Ta závisí na četnosti použití.

Čtečka karet připojená k tabletu s obslužnou aplikací pro kontrolu jízdenek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Systém bude využívat stávajících InKaret Českých drah, Karlovarské karty a Plzeňské karty. S nimi je kompatibilní naprostá většina odbavovacích systému železničních i autobusových dopravců v kraji.

Zavedením systému Integrované dopravy Karlovarského kraje (IDOK) se hejtmanství zabývá dlouhodobě. Prvotní plán vytvořit vlastní systém z let 2007 až 2008 však vzal brzy za své. Zejména kvůli finančním nárokům.

„Původně měl systém stát až 85 milionů korun, jeho roční provoz by pak přišel na dalších deset milionů,“ uvedl náměstek hejtmanky Martin Hurajčík. 

Kraj se proto obrátil na koordinátora integrovaného dopravního systému. Společně projednali ve spolupráci s Českými drahami, společností Autobusy Karlovy Vary a dalšími regionálními dopravci možnost zajistit takové řešení, aby řidiči mohli bez problémů načíst údaje IDOK i z ostatních karet. 

„Díky součinnosti všech aktérů se nám podařilo náklady na vybudování systému razantně snížit na 2,2 milionu korun. Roční provoz se pak bude pohybovat v částce kolem 200 tisíc,“ vysvětlil náměstek hejtmanky.

Dopravci zapojení do systému IDOK

České dráhy, GW Train Regio, veřejná příměstská osobní autobusová doprava provozovaná na území IDOK dopravci Autobusy Karlovy Vary, Bus Ligneta, Cvinger Bus, Dopravní podnik Karlovy Vary, Pechočiaková – Zepra, VV autobusy a všechny linky MHD na území měst Aš, Cheb, Mariánské Lázně, a Sokolov. 

Později se připojí i linky dopravce AD Ligneta regionalbus a systém MHD v Karlových Varech a Ostrově. 

Úprava stávajících odbavovacích systémů a zařízení se totiž odehrála na softwarové úrovni. „Tyto úpravy jsme zajistili v pokladnách Českých drah, v přepravní kanceláři Dopravního podniku v Karlových Varech a v odbavovacích zařízeních umístěných v linkových autobusech a používaných průvodčími ve vlacích,“ popsal rozsah úprav Zdeněk Kusý, ředitel koordinátora IDOK. 

Pouze u menších dopravců, kdy se softwarové řešení ukázalo méně efektivní, byla odbavovací zařízení doplněna o tablety s aplikací.

„Ty uvedené karty rovněž plnohodnotně odbaví a komfort odbavení pro cestující zůstává zachovaný,“ upřesnil Kusý s tím, že k podobnému kroku musel kraj přistoupit pouze u třiadvaceti autobusů.

Region bude rozdělený na 22 tarifních zón

IDOK rozděluje kraj na 22 tarifních zón. Na webu IDOK, případně na internetových stránkách jednotlivých dopravců najdou zájemci informace o jednotlivých linkách a tratích, na kterých je možné uplatnit jízdenky systému IDOK.

Ty je možné na uvedené čipové karty nahrát u všech pokladen Českých drah, u průvodčích ve vlacích a v přepravní kanceláři Dopravního podniku Karlovy Vary v Zeyerově ulici. Tarif je možné zakoupit na sedm či 30 dní s tím, že počet jízd po dobu jeho platnosti není omezený.

„Systém bude výhledově nabízet víc funkcí. Počítáme například s možností nabíjet kartu prostřednictví internetu. Nejdřív musíme IDOK otestovat v ostrém provozu,“ naznačil Martin Hurajčík. 

Díky využíti Karlovarské, Plzeňské a InKarty jsou v Karlovarském kraji desítky tisíc cestujících, kteří mohou systém využít. Jenom dopravní podnik Karlovy Vary vydal na 35 tisíc Karlovarských karet, České dráhy v rámci celé republiky evidují přibližně 700 tisíc aktivních InKaret a tou Plzeňskou disponuje přes 200 tisíc lidí.

  • Nejčtenější

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Místo turniketů hlídají vstupy do školy živí lidé, služba se osvědčila

Zavedení systému takzvané dohledové služby na základních školách v Sokolově se radnici osvědčilo. V praxi to znamená,...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Okolo Nejdku vede nová naučná stezka. Zavede i k hornickým stopám v krajině

Novou naučnou stezku v sobotu slavnostně otevřeli u Nejdku. Vyrazilo na ni zhruba padesát zájemců. Okruh vede přes...

Alžbětiny lázně jsou v krizi, nemají na výplaty. Město jim pošle peníze

Do ekonomické krize se dostala akciová společnost Alžbětiny lázně, které jsou posledním lázeňským městským zařízením v...

Najdete na iDNES.cz