Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Opozici vadí přesun infocentra na poštu. Neprojde tam tolik lidí, říká

  9:08aktualizováno  9:08
Velké stěhování pravděpodobně čeká hlavní karlovarské infocentrum. Turisté by ho nově měli najít v prostorách hlavní pošty na třídě T. G. M, kam se přesune z Lázeňské ulice. Někteří zastupitelé jsou ale proti tomuto kroku.

Hlavní karlovarské infocentrum sídlí v jedné z dřevěných staveb na předělu Lázeňské ulice a Tržiště v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zástupci radnice se nyní na přesunu infocentra domlouvají s Českou poštou. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (za ANO) je pošta velice vstřícná. 

„Ještě není podepsaná nájemní smlouva, nicméně pošta nám nabídla prostory současné balíkárny, které jsou dostatečně velké. Infocentrum by v nich mohlo fungovat od pondělí do neděle v hodinách, které potřebujeme a nemuselo by se omezovat pouze na pracovní dobu pošty,“ uvedla primátorka. 

Zástupci města se nyní chtějí do balíkárny podívat a změřit si ji. Poté uvidí, zda budou potřebovat ještě další prostory, případně zda bude nutné vybavit infocentrum dalším nábytkem. „Pak už je to jen o tom, abychom si ujasnili a odsouhlasili finanční podmínky pronájmu,“ popsala primátorka.

Infocentrum by mohlo v nových prostorách své služby nabízet od 1. května. Stěhování přitom podle Andrey Pfeffer Ferklové souvisí i s tím, že ve stejné části Karlových Varů před časem ukončila provoz pobočka infocentra. „Obyvatelé na ni byli zvyklí, chodili si tam kupovat různé vstupenky. Myslím, že pošta je vhodné řešení, aby to neměli tak daleko,“ doplnila.

Infocentrum sídlí od roku 2013 ve zrekonstruovaném domě UVA v Lázeňské ulici. Město za opravu v minulosti zaplatilo zhruba 10 milionů korun, další peníze posílalo na odstraňování vlhkosti kvůli divokým vývěrům pramenů.

„Musíme se podívat na aktuální technický stav. Jsou to městské prostory a rádi bychom je pronajali,“ řekla primátorka.

S plány města ale nesouhlasí zástupci opoziční Karlovarské občanské alternativy exprimátora Petra Kulhánka. Podle něj bylo zrušení pobočky na T. G. M. neuváženým rozhodnutím a UVA, která sídlí vedle Mlýnské kolonády, má strategickou polohu. 

„Tímto místem projde de facto sto procent návštěvníků, a infocentrum tak nemohou minout. To rozhodně nelze říci o budově hlavní pošty, byť centrálně umístěné, ale na pomezí obchodně-správní a lázeňské části města,“ uvedl Petr Kulhánek. 

Doplnil rovněž, že frekvence průchozích je tam rozhodně nižší. Budovu domu UVA vidí jako exkluzivní městský prostor. „Naplňuje poslání infocentra. Dát ho do pronájmu místo této funkce je z mého pohledu neodpustitelné,“ konstatoval.

Vypadá to jako politické rozhodnutí z rozmaru, míní opozice

Předseda zastupitelského klubu opozičních Pirátů Jindřich Čermák zase uvedl, že by měl o umístění poboček infocentra rozhodovat ředitel, a to po zevrubné předložené analýze. „Ta by nám řekla, kolik a přibližně kde bychom fyzickou pobočku potřebovali. Takto to vypadá jako politické rozhodnutí z rozmaru,“ uvedl.

Na druhou stranu je podle něj nutné uznat, že umístění jediného infocentra v prostorách hlavní pošty má svoji logiku. „Mohlo by být dobře přístupné pro turisty i obyvatele města,“ doplnil. 

Podle ředitele infocentra Josefa Dlohoše přineslo uzavření pobočky na T. G. M. úsporu zhruba 2,5 milionu korun. Ty mají jít do marketingu, online kampaní a posílení týmu o jednoho nového zaměstnance. „Mým záměrem je mít jednu pobočku sloužící naší hlavní činnosti v horizontu deseti až dvaceti let. Výhledově můžeme zřídit infopointy na letišti, Vřídelní kolonádě, dolním i horním nádraží a podobně,“ popsal Josef Dlohoš.

Karlovy Vary jsou součástí nominace jedenácti evropských lázní do UNESCO. O jejich zápisu rozhodne Výbor pro světové dědictví na přelomu června a července v Číně. Lze očekávat, že turistický ruch v těchto městech posupně vzroste.

Hlavní karlovarské infocentrum dnes sídlí v Lázeňské ulici (červená značka). Přestěhovat se má do budovy hlavní pošty na třídě T. G. M. (modrá značka).

Hlavní karlovarské infocentrum dnes sídlí v Lázeňské ulici (červená značka). Přestěhovat se má do budovy hlavní pošty na třídě T. G. M. (modrá značka).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Neznámý řidič sjížděl na Klínovci černou sjezdovku. Boural, auto tam nechal

Těžko pochopitelnou zábavu si kdosi vymyslel v krušnohorském skiareálu na Klínovci, jehož sjezdovky stále halí poctivá...

Sasko a Bavorsko podpoří pendlery, poskytnou jim ubytování a další pomoc

Regionální představitelé spolkových zemí Bavorsko a Sasko pomohou pendlerům najít si v Německu ubytování a případně...

Českému lázeňství hrozí zánik, varuje svaz. Lázně prosí VZP a vládu o pomoc

Českým lázním hrozí kvůli opatřením proti šíření koronaviru zánik, tvrdí Svaz léčebných lázní. Obrátil se proto na VZP...

Divadlo ve Varech září. Opona od Klimta patří k nejkrásnějším v Evropě

Historická budova Karlovarského městského divadla je architektonickým a uměleckým klenotem lázeňského města, který od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někteří pendleři hledají ubytování, jiní šli na neschopenku

Ještě přísnější podmínky musejí na základě rozhodnutí vlády dodržet lidé dojíždějící za prací do Německa. V sousední...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Lidé chtějí vědět o nákaze v obci, někteří starostové informace zveřejňují

Lidé v Karlovarském kraji chtějí po starostech měst a obcí, aby je informovali o tom, zda je v jejich okolí někdo...

Majitelé, kterým důlní voda ničí domy, čekají už jen na dělníky

Marii Hájkové z kynšperské části Dolní Pochlovice na Sokolovsku se po letech vrátil úsměv na tvář. Bude jedním z...

Bavič si teď vydělává nabídkou práce kolem domu, přijde i v kostýmu

Co si počít s náhlým nadbytkem volného času a nedostatkem peněz? Tuto otázku řeší také řada herců a jiných umělců...

Zastávky ve Varech dezinfikují, chemická ochrana vydrží až tři týdny

Chemii zapojil karlovarský dopravní podnik do boje proti koronaviru. Ve spolupráci s plzeňskou firmou začala dezinfekce...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...