Vědci na Karlovarsku zkoumají unikátní řez sopkou, jednou může být atrakcí

  15:39aktualizováno  15:39
Žhavé magma z ní proudilo před 17 miliony lety. Dnes je sopka Krásný vrch u Hroznětína cenným zdrojem informací. Vulkanologové totiž mohou snadno nahlédnout do jejího nitra. Objevili ji přitom teprve před dvěma lety.

Struktura uloženin v Krásném vrchu u Hroznětína je pro vědce jasným důkazem, že zde byla aktivní sopka. | foto: Vladislav Rapprich, ČGS

„Sopka na Krásném vrchu je unikátní nejen tím, kolik se z jejího kužele zachovalo, ale také proto, že je díky nedávné těžbě bentonitu krásně otevřená,“ popsal jedinečnost sopky u Hroznětína pracovník České geologické služby Vladislav Rapprich.

Když jej na místo před dvěma lety přivedl kamarád, zoolog karlovarského muzea Jan Matějů, byl nadšený. „Je to jako z učebnice geologie,“ popsal unikátní jev.

Podobné nadšení podle něj projevili i kolegové z americké univerzity v Novém Mexiku. Projekt, do kterého se společně pustili, má za úkol zmapovat procesy uvnitř sopky.

Sopka byla aktivní v době, kdy v podkrušnohorské pánvi skončila tvorba hlavních uhelných slojí a Doupovské vrchy už byly vyhaslé. Bylo to v době, kdy pod Krušnými horami byla bažina či mělké jezero. Základna sopky měla tehdy průměr kolem osmi set metrů a výšku maximálně sto metrů.

Fotogalerie

„Naším záměrem je zjistit, zda jsou procesy při sopečné erupci přímočaré, nebo jestli při nich dochází k nepředvídatelným událostem,“ konstatoval Rapprich.

Při průzkumu kráteru Krásného vrchu například vědci objevili jakási bochníkovitá tělesa z magmatu, kterým jakoby se nechtělo z kráteru ven.

„To je proces, který dosud není dost dobře popsaný a svým způsobem je i opomíjený. Díky poznatkům z Krásného vrchu mu začínáme rozumět,“ naznačil vulkanolog. „K podobnému procesu došlo při výbuchu sopky Cerro Negro v Nikaragui v roce 1999. V té době o něm nikdo nic nevěděl,“ řekl.

Vrch patří těžařům

Lokalita kolem Krásného vrchu u Hroznětína je zatím veřejnosti nepřístupná. Je stále v majetku společnosti, která zde těžila bentonit. Vladislav Rapprich ovšem předpokládá, že by se do budoucna mohla stát turistickou atrakcí.

„Připravujeme jednání s těžební společností o budoucím zpřístupnění lokality veřejnosti,“ upřesnil Rapprich.

Karlovarský kraj je na pozůstatky sopečné činnosti relativně bohatý. Sopka Krásný vrch je ovšem unikátní právě tím, kolik se z ní dochovalo do dnešních dní. Lidé z Hroznětína ovšem mohou zůstat v klidu. Podle vulkanologů nehrozí sebemenší nebezpečí toho, že by se někdy probudila k činnosti.

Jinde v regionu ovšem odborníci takovou jistotu nemají. Například na Chebsku v lokalitě Komorní a Železné hůrky se hypoteticky může vulkanická činnost obnovit.

„Čistě teoreticky by se při změně geologického napětí v Evropě mohly otevřít trhliny v zemské kůře, kterými by mohla na povrch vytéct malá porce magmatu. Ale je to jen v teoretické rovině. A určitě se to netýká naší generace ani těch nejbližších. Nemůžeme ale vyloučit, že se to nestane,“ dodal Rapprich.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Mezinárodní rada doporučila krušnohorské hornické památky do UNESCO

Prostorná těžební jáma dolu Mauritius, kterou končí štola Kryštof.

Padla poslední, ale velmi podstatná překážka bránící krušnohorským hornickým památkám v zápisu do UNESCO. Ministerstvo...

Do soutěže Strom roku se probojoval 150 let starý buk z Chebského hradu

Buk červenolistý na Chebském hradě soutěží o titul Strom roku. Z mnoha...

V soutěži Strom roku má svoje želízko také město Cheb. Mezi dvanáct finalistů se probojoval buk červenolistý, který...

Vyběhli z trabantu k hranici, ale neuspěli. První nyní dosáhl rehabilitace

Peter Pietruschinski, Joachim Ernst a Jürgen Seifert u chebského okresního...

Před chebským soudem zazněl další příběh Němců, kteří se přes bývalé Československo snažili utéct na Západ. Cesta tří...

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz