Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Čedičové varhany u Hlinek na Karlovarsku zdobí vyhaslou sopku

  10:32
Nedaleko Hlinek se nachází zajímavé skalisko poskládané ze šestibokých sloupců čediče vysokých až 20 metrů. Podobné kamenné varhany si zahrály i ve známé pohádce Pyšná princezna.

Čedičové varhany u Hlinek na Karlovarsku | foto: Jiří Linhart, spolupracovník redakce

Při současné oblibě filmových a televizních pohádek by byl asi zázrak najít člověka, který nezná Panskou skálu u Kamenického Šenova. Rozlehlé skalisko poskládané ze svisle uspořádaných šestibokých sloupců čediče, vypínající se do výšky až 15 metrů nad půvabným jezírkem poblíž silnice z České Kamenice do Nového Boru u osady Prácheň, si totiž zahrálo jako kulisa v jedné z nejslavnějších českých filmových pohádek.

Ano, to je ta skála, u které se natáčely legendární scény s králem Miroslavem a princeznou Krasomilou na útěku z Půlnočního království, skála, které se kvůli jejímu charakteristickému tvaru říká „Kamenné varhany“.

Podobných útvarů, jako je Panská skála, je po světě vícero, a najdeme je i na Karlovarsku asi půl druhého kilometru od obce Hlinky při cestě do Přílez v opuštěném kamenolomu asi dvě stě metrů vlevo od silnice. Místy až 20 metrů vysoká a zhruba 60 metrů dlouhá lomová stěna se sloupcovitou odlučností krystalů čediče skutečně připomíná poskládané píšťaly obrovských varhan, které tady pro potěšení lidí vytvořila všemocná Matka Příroda.

Zrod tohoto pozoruhodného díla se datuje do období intenzivní vulkanické činnosti, kdy dominanta zdejšího kraje, dnes jen 817 nadmořských metrů vysoká Hůrka byla ještě aktivní sopkou. Láva, kterou dokázala zaplavit široširé okolí, se při pomalém chladnutí smršťovala a rozpukávala do pěti či šestihranných sloupců, které pak zhruba 22 milionů let zůstaly ukryté pod zemí. 

Vysvobození se dočkaly až koncem 19. století, kdy lidé začali pod Hůrkou dobývat kámen, a můžeme mluvit o štěstí, že těžba tady byla zastavená dříve, než byl odtěžený celý kopec, a jeho vnitřní struktura nám tak zůstala odhalená. Na sklonku tisíciletí pak tato péče dostala i přesný právní rámec, když bylo celé území bývalého kamenolomu prohlášeno přírodní památkou. 

Pověstmi opředené stromořadí

A není to jediná přírodní památka, která se dá na svazích Hůrky objevit. Na jihozápadním úbočí kopce, v hluboce zaříznutém údolí se vlevo od silnice do Vodné nad soutokem tří potoků nachází poněkud kuriózní Stromořadí princezny Marie. Devětašedesát lip velkolistých (Tilia platyphyllos) je zde vysázeno na ploše zhruba 60 krát 30 metrů ve tvaru písmene M a na protilehlém svahu za silnicí je vysázeno dalších 44 lip do tvaru asi 80 metrů vysokého latinského kříže.

O tom, kde se tady tato stromořadí vzala, vzniklo v dobách, kdy ještě lidé jitřili svou fantazii vytvářením pověstí, několik legend. Jedna z nich vyprávěla, že stromy nechal koncem 19. století vysázet majitel bečovského panství vévoda Bedřich Beaufort-Spontin, jehož dcera Marie měla v těchto místech tragicky zahynout při zimním lovu či v jiné verzi pod převrženými sáněmi, případně ji tu vypravěči nechali zabloudit a zmrznout.

 Podle jiných pověstí bylo stromořadí vysázeno na památku jakési „šlechtičny ze zámku“, které se tu převrhl kočár, a vyprávěla se i legenda, že stromy byly vysázeny na počest Marie Terezie během její návštěvy Bečovska.

Památka na princeznu

Ve skutečnosti nechal stromořadí vysadit Bedřich Beaufort-Spontin na počest své sestřenice, princezny Marie Spada-Veralli-Potenziani. Sestřenka, se kterou si byli velmi blízcí, v únoru roku 1899 ve věku 46 let zemřela a žalem zlomený vévoda nechal vysadit obě stromořadí na její památku v roce 1902. 

U Stromořadí princezny Marie nechal mezi rameny písmene M na přírodní kámen zasadit žulovou pamětní desku s latinským nápisem IN MEMORIAM MARIA SPADA POTENZIANI MCMII vyvedeným v bronzu a „samozřejmě“ už dávno rozkradeným. 

Ještě před dvěma-třemi desítkami let, kdy byla zdejší krajina obdělávaná a odlesněná, musel být pohled na tato stromořadí z protějších svahů úchvatný, dnes jsou ale prakticky neviditelná. 

Zejména Stromořadí princezny Marie je už přerostlé okolním novým lesem tak, že ve vegetačním období je může rozeznat jen někdo s mimořádně bystrým zrakem a schopností orientovat se v nekonečné škále odstínů zeleně. A musí dobře vědět, kam se dívat… O něco lepší je to při pohledu zblízka v zimě, když listí opadá, a člověk může sledovat linie kmenů, jak skládají na jedné straně písmeno M a na druhé kříž.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Karlovy Vary.

Výsledky pro: Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Mariánské Lázně, , Jáchymov, Kynšperk nad Ohří, Loket, Kraslice, Horní Slavkovostatní

  • Nejčtenější

Matka dávala školačku na sex sousedovi s HIV, dohodla si pět let vězení

Na pětiletém trestu vězení se dohodla se státním zástupcem osmatřicetiletá žena z Karlovarska, která tolerovala své...

Zraněný vlk nalezený u silnice podstoupí u specialisty v Praze operaci kyčle

O vlčího pacienta, kterého o víkendu našli houbaři v příkopu u silnice mezi Horní Blatnou a Potůčky na Karlovarsku, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Houbaři našli na Karlovarsku zraněného vlka, nehýbe zadní polovinou těla

Zraněného vlka našli dopoledne houbaři v příkopu u silnice na Karlovarsku. Podle šéfa záchranné stanice živočichů v...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Začala demolice bývalé porcelánky na Karlovarsku, jejíž část se zřítila

V Jakubově na Karlovarsku začala demolice budovy v areálu bývalé porcelánky. Zdevastovaný objekt, který je v soukromém...

Radary krotí řidiče v Karlovarském kraji, na pokutách zaplatili miliony

Řádově miliony korun přispívají v Karlovarském kraji motoristé do rozpočtu měst, která spravují úseky silnic osazené...

Vlk nalezený na Karlovarsku má rozsáhlejší zranění, zůstává na klinice v Praze

Krušnohorský vlk, kterého našli houbaři zraněného v sobotu na Karlovarsku, má rozsáhlejší zranění, než se...

Horník senátorský post neobhájí, lituje střetu s kolegou ze STAN

Pouhých pět hlasů voličů dělilo v konečném součtu prvního kola senátních voleb hejtmana kraje Petra Kulhánka (KOA) a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuch u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...