Karlovarský kraj je druhý hned za Prahou v počtu HIV pozitivních

  17:43aktualizováno  17:43
Na 89 se od října 1985, od kdy hygienici sledují vývoj případů HIV pozitivních lidí, vyšplhal v Karlovarském kraji počet těch, kteří se nakazili. Podle Michaely Zajíčkové z krajské hygienické stanice číslo rok od roku stoupá. Jenom za loňský a letošní rok zaznamenali hygienici deset nových případů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„I když celkový počet HIV pozitivních nemusí vypadat jako alarmující, když jej přepočteme na počet obyvatel, zjistíme, že je region na druhém místě hned za Prahou. A to už alarmující je,“ konstatovala Zajíčková.

Na tomto nelichotivém umístění Karlovarského kraje se podle ní podílí geografická poloha regionu a s ním spojená sexuální turistika. „Největší nárůst počtu případů HIV pozitivních je přitom v populaci mužů majících sex s muži,“ doplnila pracovnice krajské hygienické stanice.

Čísla, která mají hygienici k dispozici, nemusejí být navíc úplně vypovídající. „Jsou podhodnocená,“ domnívá se Michaela Zajíčková. „Řada lidí totiž neví, že jsou pozitivní,“ vysvětlila. Tento fakt by měl pomoct změnit takzvaný Evropský testovací týden, který vyvrcholí tento pátek. „V jeho rámci si mohou lidé anonymně a zdarma nechat udělat testy na HIV,“ upozornila Zajíčková.

Testovat se může nechat každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV. Ať už prostřednictvím nechráněného pohlavního styku, nebo při kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog, ale i ten, kdo si není jistý svým partnerem či partnerkou nebo ani sám sebou.

„Snahou je oslovit co nejširší veřejnost, protože pouze včasné odhalení nemoci umožní podstoupit léčbu, která dokáže zajistit kvalitní život,“ uvedla Zajíčková. Kampaň se podle ní týká nejen infekce HIV, ale také žloutenky typu B a C.

Sama hygienická stanice nemá ze zákona oprávnění poskytovat poradenství a testovat zájemce. „Ty informujeme o možnostech, kde se nechat testovat,“ řekla Michaela Zajíčková. Jenom společnost SangLab má v Karlovarském kraji třináct odběrných míst, další pak najdou zájemci například v karlovarské nemocnici na transfuzním a interním oddělení.

Na Sokolovsku se mohou lidé nechat testovat v nemocnici na transfuzním oddělení, v očkovacím centru Zdravotního ústavu v Sokolově, v Léčebně preventivním zařízení na sokolovské poliklinice, v laboratoři Dia-Gon MP v Sokolově a Chodově a v obecně prospěšné společnosti Kotec. Ta funguje i v Chebu stejně jako Dia-Gon MP. Je možné zajít i na transfuzní oddělení chebské nemocnice.

Hygienici ovšem mají preventivní programy zaměřené zejména na mladé. V současné době jsou tři – Hravě o pohlavních chorobách, Reprodukční zdraví a Hrou proti AIDS.

„Posledně jmenovaný program připravujeme už osmým rokem. Je zaměřený na studenty prvních a druhých ročníků středních škol. Formou hry se seznamují s riziky infekce virem HIV a vyjasňující si díky němu své postoje jak k sexuálnímu životu jako takovému, tak k HIV pozitivním,“ doplnila pracovnice protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Na řadě běžkařských tras v Krušných horách stále leží spadlé stromy

Magistrála u Bublavy. (17. 1. 2019)

S kontrolou běžkařských tras po víkendovém sněžení a větru začali rolbaři, revírníci a zástupci společnosti První...

Student přinesl do školy krabici marihuany, prozradil se videem na síti

Ilustrační snímek

Na velké problémy si zadělal devatenáctiletý mladík z Nejdku na Karlovarsku. Nejprve své kamarádce dal dávku pervitinu,...

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

Najdete na iDNES.cz