Karlovarský kraj je druhý hned za Prahou v počtu HIV pozitivních

  17:43aktualizováno  17:43
Na 89 se od října 1985, od kdy hygienici sledují vývoj případů HIV pozitivních lidí, vyšplhal v Karlovarském kraji počet těch, kteří se nakazili. Podle Michaely Zajíčkové z krajské hygienické stanice číslo rok od roku stoupá. Jenom za loňský a letošní rok zaznamenali hygienici deset nových případů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„I když celkový počet HIV pozitivních nemusí vypadat jako alarmující, když jej přepočteme na počet obyvatel, zjistíme, že je region na druhém místě hned za Prahou. A to už alarmující je,“ konstatovala Zajíčková.

Na tomto nelichotivém umístění Karlovarského kraje se podle ní podílí geografická poloha regionu a s ním spojená sexuální turistika. „Největší nárůst počtu případů HIV pozitivních je přitom v populaci mužů majících sex s muži,“ doplnila pracovnice krajské hygienické stanice.

Čísla, která mají hygienici k dispozici, nemusejí být navíc úplně vypovídající. „Jsou podhodnocená,“ domnívá se Michaela Zajíčková. „Řada lidí totiž neví, že jsou pozitivní,“ vysvětlila. Tento fakt by měl pomoct změnit takzvaný Evropský testovací týden, který vyvrcholí tento pátek. „V jeho rámci si mohou lidé anonymně a zdarma nechat udělat testy na HIV,“ upozornila Zajíčková.

Testovat se může nechat každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV. Ať už prostřednictvím nechráněného pohlavního styku, nebo při kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog, ale i ten, kdo si není jistý svým partnerem či partnerkou nebo ani sám sebou.

„Snahou je oslovit co nejširší veřejnost, protože pouze včasné odhalení nemoci umožní podstoupit léčbu, která dokáže zajistit kvalitní život,“ uvedla Zajíčková. Kampaň se podle ní týká nejen infekce HIV, ale také žloutenky typu B a C.

Sama hygienická stanice nemá ze zákona oprávnění poskytovat poradenství a testovat zájemce. „Ty informujeme o možnostech, kde se nechat testovat,“ řekla Michaela Zajíčková. Jenom společnost SangLab má v Karlovarském kraji třináct odběrných míst, další pak najdou zájemci například v karlovarské nemocnici na transfuzním a interním oddělení.

Na Sokolovsku se mohou lidé nechat testovat v nemocnici na transfuzním oddělení, v očkovacím centru Zdravotního ústavu v Sokolově, v Léčebně preventivním zařízení na sokolovské poliklinice, v laboratoři Dia-Gon MP v Sokolově a Chodově a v obecně prospěšné společnosti Kotec. Ta funguje i v Chebu stejně jako Dia-Gon MP. Je možné zajít i na transfuzní oddělení chebské nemocnice.

Hygienici ovšem mají preventivní programy zaměřené zejména na mladé. V současné době jsou tři – Hravě o pohlavních chorobách, Reprodukční zdraví a Hrou proti AIDS.

„Posledně jmenovaný program připravujeme už osmým rokem. Je zaměřený na studenty prvních a druhých ročníků středních škol. Formou hry se seznamují s riziky infekce virem HIV a vyjasňující si díky němu své postoje jak k sexuálnímu životu jako takovému, tak k HIV pozitivním,“ doplnila pracovnice protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Zadlužené Prameny jsou v patové situaci, zrušily prodej pozemků věřiteli

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Plán na oddlužení obce Prameny na Chebsku dostává trhliny. Smlouvy na prodej pozemků s vrty, které obec uzavřela v...

Z ostudy města a rejdiště bezdomovců se opět stává místo pro bydlení

Vybydlené bytovky ve Wolkerově ulici v Chebu se mění před očima. Brzy zde najde...

Kdysi vyloučená lokalita ve Wolkerově ulici v Chebu se mění. Dříve zchátralé domy nabídnou co nevidět bydlení takřka...

Jsem nervózní a celá se třesu. Effangovou čeká debut v reprezentaci

Pamela-Therese Effangová z Hradce Králové

Pamela-Therese Effangová zůstává bezprostřední i jako novopečená seniorská reprezentantka. Na svém prvním srazu...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

VIDEO: Maskovaný muž hodil dlažební kostku do herny, natočila ho kamera

Kamera natočila vandala, jak hází dlažební kostku do herny

Chebští kriminalisté pátrají po vandalovi, který dlažební kostkou rozbil dveře herny v Mariánských Lázních. Maskovaného...

V Jáchymově se sešli bývalí „muklové“. Těší je zájem žáků o minulost

30. ročník pietní akce Jáchymovské peklo: Připomínka utrpení lidí, kteří v...

Osudy muklů, politických vězňů, kteří byli v 50. letech často na základě smyšlených či malicherných příčin odvlečeni od...

Model vzácného relikviáře svatého Maura soutěží mezi vězeňským uměním

Haptický model relikviáře svatého Maura.

Dotykový model slavného relikviáře sv. Maura, který je dílem vězňů z Horního Slavkova, nyní obdivují v polském Sztumu....

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz