Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

V mariánskolázeňském městském muzeu pro budoucnost sbírají současnost

  9:30
Už téměř dvě desetiletí působí Jaromír Bartoš ve funkci ředitele Městského muzea Mariánské Lázně. Dobře ví, jaké poklady z nejrůznějších oborů lidské činnosti muzeum schraňuje. Jsou to i PET lahve našich minerálek, protože vzhledem k recyklaci může být za pár let obtížné vůbec nějaké najít.

Už téměř dvě desetiletí působí Jaromír Bartoš ve funkci ředitele Městského muzea Mariánské Lázně. | foto: MAFRA

Teď pro své sbírky muzeum připravuje nový depozitář, který umožní, aby byly cenné předměty uloženy ve správném režimu teploty a vlhkosti. Z toho důvodu se letos brány muzea otevřou návštěvníkům až v červenci.

Jak vzpomínáte na dobu, kdy jste se stal ředitelem mariánskolázeňského muzea?
V muzeu jsem od roku 2004. Předtím jsem pracoval u ochrany přírody, příroda a historie má k sobě blízko. Když bylo vypsáno výběrové řízení, přihlásil jsem se na místo ředitele muzea v Mariánských Lázních a měl jsem to štěstí, že jsem byl vybrán a dostal jsem možnost tady tolik let působit. Každý kluk má své sny a já jsem od základní školy sbíral minerály, zkameněliny, vytvářel jsem si herbář a později se věnoval numismatice.

V muzeu máme sbírky hodně širokého spektra – historickou knihovnu, lázeňství, obrazy, grafiky, staré fotografie i mineralogické a staré herbáře. Moje cesta je tedy přirozený vývoj od klukovského sběratelství k profesionálnímu. Vystudoval jsem v Brně na Stavební fakultě geodézii a kartografii a na Filosofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity odbor muzeologie, který se věnuje přímo problematice vedení muzea, tvorbě sbírek, jejich ochraně i prezentaci pro veřejnost.

Jaký si dáváte jako ředitel cíl?
Za jednu z důležitých funkcí muzea považuji uchování dokladů o nás a našem okolí i pro ty, co přijdou po nás. Základ naší muzejní sbírky tvoří předměty, které nám zanechali naši předci a my na ně navazujeme. Julie Hufnagel-Schildbachová, majitelka domu, ve kterém sídlíme, ochraňovala památky po návštěvě J. W. Goetha. Velkou část etnografických sbírek máme po hoteliérovi Kašparu Ottovi z Café Egerländer a minerály třeba po prvním mariánskolázeňském lékárníkovi Karlu Bremovi. My zase tvoříme sbírky do budoucna, proto sbíráme nejen věci staré, ale i současné.

Jsme městské muzeum, proto se věnujeme oblastem, které jsou typické pro naše město. Určitě je to lázeňství, minerální vody, ale i známé mariánskolázeňské oplatky. Už nyní sbíráme PET lahve našich minerálních vod, protože vzhledem k recyklaci může být za pár let obtížné vůbec nějaké najít. Když bude chtít někdo za třicet let připravit výstavu o zdejších minerálkách, u nás láhve budou. To stejné platí i o lázeňských oplatkách nebo pítkách. Obojí máme jak z 19. století, tak i z roku minulého. Pak je můžeme dávat do souvislostí s vývojem společnosti a tvořit kvalitní expozice pro návštěvníky.

Když jsme spolu před několika lety mluvili, pochlubil jste se úžasným nálezem – starou lahví s minerální vodou. Našli jste od té doby nějaké jiné zajímavé exponáty pro muzeum?
Ano, pořád nacházíme zajímavé věci, které jsou spojeny s tematikou našeho města. V poslední době jsme objevili staré porcelánové umyvadlo z lázeňského penzionu Waldschlössel architekta Fridricha Zicklera, nádherné talíře z hotelu Panorama nebo talíře z kavárny Rainmühle, která byla mezi lázeňskými hosty velmi oblíbená. Takové věci nám přinášejí podporovatelé muzea jako dar, rovněž hledáme v starožitných obchodech nebo přes internet. Nyní budujeme nový depozitář, který musí být hotov v červnu letošního roku. Jsem rád, že díky tomu budou naše sbírky uloženy v režimu správné teploty a vlhkosti.

A jak si představujete muzeum za padesát let?
Mariánské Lázně patří k těm městům, které si uvědomují, že je důležité, aby jeho historie zůstala zachovaná. Důležitost našich sbírek stoupá i se zápisem na seznam světového dědictví UNESCO, neboť tím získaly na významu. Nyní již nejsou záležitostí pouze regionální historie, ale staly se součástí celosvětového dědictví. Jak bude muzeum vypadat za padesát let, to mohu jen těžko odhadovat. Málokdo předvídal před pár lety možnosti vizualizace a rozvoj virtuální reality.

Možná budou návštěvníci procházet expozicemi vytvořenými ve virtuální realitě. Pokud ale tyto virtuální expozice mají mít reálný základ a vyprávět historii objektivně, pak si myslím, že stejně zůstane důležitá role autentických předmětů. Obraz Mony Lisy si můžeme prohlédnout v mnoha publikacích, najdeme ho na internetu, můžeme si koupit domů reprodukci, ale každý stejně chce vidět originál. Věřím tedy, že i v té době se najdou lidé, které budou těšit originály a ty najdou právě u nás.

Fungujete současně i jako galerie. Jaké obrazy jsou zde uloženy?
Máme velmi zajímavou kolekci obrazů z předválečného období od malířů, kteří tady tvořili. Ve své době nebyli plně doceněni, ale nyní se jejich jména stávají velmi populárními. Je tu například reprezentativní kolekce obrazů malíře Norberta Hochsiedera, výtvarníka minimálně evropského formátu. Jeho dílo máme ve sbírkách zastoupeno průřezově od jeho školního období, tedy od roku 1896, až do konce 50. let.

Studoval nejdříve v Teplicích a dále v Drážďanech, Berlíně, Paříži, nějaký čas se učil u profesora Augusta Brömseho. Patřil mezi spoluzakladatele skupiny výtvarných umělců Die Pilger. Maloval interiéry hotelů, a proto se mohl věnovat vlastní tvorbě na téma biblických motivů. Chtěli bychom mu připravit výstavu na rok 2028, kdy připadá výročí 70 let jeho úmrtí.

Jaký obraz byste označil za nejcennější?
Ten v Mariánských Lázních nenajdete. Od roku 2012 jej můžete vidět v dlouhodobé zápůjčce ve Šternebrském paláci Národní galerie v Praze, kde je návštěvnickým tahákem. Jde o obraz ze 17. století od Josefa Heintze mladšího s názvem Dís jedoucí z Tartaru. Heintz obdivoval dílo Hieronyma Bosche a Dísovo podsvětí se hemží fantastickými příšerami a monstry podle Boschova vzoru.

Na jakou výstavu jste za dvacet let práce v muzeu nejvíce hrdý?
Mám vždycky radost z poslední výstavy, ale mou oblíbenou je výstava o kultuře historického Chebska, kterou jsme otevřeli v roce 2018. Návštěvníkům jako jedni z mála představujeme originální kroje a šperky z 19. století. Většina vystavených věcí pochází z hotelu Café Egerländer, kde bývalý majitel Kašpar Ott inscenoval pro své hosty chebskou světnici. Jeho potomci předměty darovali v roce 1944 městskému muzeu, kde byly dlouhé roky uložené. V době covidu jsme využili i venkovní plakátovací plochy, kde jsme vylepili historické plakáty a pro mnohé to bylo překvapení, když najednou četli plakáty z padesátých let.

Kolik pořádáte výstav za rok?
V galerii pořádáme výstavy každý měsíc a představujeme zajímavé osobnosti regionu a známé české umělce, je to tedy minimálně deset výstav ročně. Další stálé výstavy se průběžně doplňují o nová témata, ale nepočítal bych je jako výstavy nové. Stále zápasíme s prostorem, kde bychom mohli vystavovat.

Muzeum bude otevřeno v červenci. Jaké novinky na návštěvníky čekají?
Po výstavbě nového depozitáře budeme sbírky stěhovat a uvolněný prostor později využijeme pro nové stálé výstavy. Momentálně připravujeme nový scénář výstavy o historii Mariánských Lázní včetně příběhů o minerálních pramenech. Chceme ukázat i socialistickou dobu rekreantů ROH. Ti byli důležití, protože díky nim město žilo. Chodili tančit, do restaurací, na výlety, sportovali.

Možná, že zřídíme retro hotelový pokoj pro rekreanty z té doby. Nechte se překvapit. V červenci bychom chtěli otevřít letošní muzejní sezonu výstavou mladého nadějného fotografa z Prahy Petra Machana. Na svých působivých černobílých snímcích zachytil neotřelým způsobem život v Mariánských Lázních a věřím, že se výstava bude líbit. Už teď se na naše návštěvníky těšíme.

Autor:
  • Nejčtenější

Ašský fotograf zjistil, že zrzavé modelky si rády pospí, než se vydají posnídat

Už roky zachycuje amatérský fotograf Pavel Černý z Aše volně žijící zvířata v jejich přirozeném domově. Jakmile za...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ryby z nádrže Skalka nejsou k jídlu, obsahují příliš mnoho jedovaté rtuti

Ryby v nádrži Skalka na Chebsku obsahují velké množství jedovaté rtuti. Vyplývá to ze zprávy státního podniku Povodí...

Za ubodání babičky skončí školák v ústavu, poslal ho tam soud pro mládež

Třináctiletý školák, který loni v únoru ubodal na Chebsku svou babičku, skončí ve výchovném ústavu. Rozhodl tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Porodnost v Karlovarském kraji poprvé více ovlivnily matky z Ukrajiny

Ve třech nemocnicích v Karlovarském kraji přišlo loni na svět 2136 dětí. Nejvíce v Karlových Varech, a to 1054...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Karlovarský kraj láká budoucí lékaře na stipendium, přihlásilo se jich deset

Deset budoucích praktických lékařů a zubařů se zatím v Karlovarském kraji přihlásilo do krajského stipendijního...

Nadšenci chystají obnovu řetízkárny, šatna připomíná éru pracovních lágrů

Kdysi se v ní převlékali muklové nasazení v pracovním táboře Rovnost. Dnes je řetízková šatna, tedy řetízkárna jednou z...

Loketská knihovna pootevřela dveře depozitáře, ukáže díla mistrů knihařů

Expozice umělecké knižní vazby v Lokti (EUKV) pootevřela dveře depozitáře, ve kterém jsou ukrytá díla uměleckých...

Čolci se usadili v chemičce, sokolům se zase líbí v elektrárně i teplárně

Zvláštní péči se u vedení sokolovské chemičky Synthomer těší údržba odkalovacích nádrží. Důvodem je fakt, že se v nich...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ MANAŽER – AUTOMATIZACE (60-85.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 60 000 - 85 000 Kč

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...