V dané kategorii se o národní titul ucházejí například kostel Všech svatých na Pražském hradě, Pražská brána ve Vysokém Mýtě, bývalá synagoga v Uherském Hradišti nebo neogotická hrobka rodiny Brass v Dolním Podluží poblíž Varnsdorfu.
„V případě chebského hradu jde o projekt, který začal v roce 2018 a skončil vloni na podzim. Při něm došlo postupně k opravám vnější cihelné plenty hradeb a ke kompletnímu zastřešení prostoru jihozápadních i jihovýchodních kasemat,“ prozradil kastelán hradu Tomáš Dostál. V jihovýchodní části hradu chrání nová střecha nejen kasematy, což je prostor nad pokladnou, ale také bastion.
„To je rohová stavba, kterou lidé uvidí jako první, když k hradu přicházejí. Tedy kromě věže, samozřejmě. Bastion jsme upravili rovněž uvnitř do podoby reprezentativní výstavní síně. V současné době zde chystáme novou expozici. Veřejnosti ji představíme v dubnu, kdy začíná nová hradní sezona,“ doplnil kastelán.
Ocenění Památka roku je povzbuzením
Dějiny hradu jsou spojeny i s mocným rodem Štaufů, z něhož vzešla řada římsko-německých králů a císařů. Jeden z nich, Friedrich Barbarossa, nechal původní objekt v závěru 12. století přestavět na císařskou falc, jediný objekt tohoto typu hradní architektury u nás. Do dneška se dochovalo torzo kdysi honosného paláce, mocná obranná Černá věž a unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly.
Nová podoba hradu a navrch titul krajské památky roku je oceněním i pro lidi, kteří se o hrad celoročně starají. „Je to určitě povzbuzení, takový impuls pro naši další práci,“ potvrdil Emil Václav, který má hrad i řadu dalších chebských památek na starosti.
Soutěž Památka roku pořádá od roku 2013 Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Slavnostní vyhodnocení a vyhlášení výsledků celostátního kola soutěže se uskuteční v úterý 21. března v Praze na Žofíně.