Šestiboký železný altánek vznikl v roce 1833 na mohutném kamenném monolitu podle tehdy oblíbeného typu čínských pavilonů.
„Dnes je toto dílo, které bylo původně rozhlednou, skryté pod korunami stromů. My jsme ale v rámci arboristických úprav vytvořili v zeleni průhledy, které původní funkci altánu zčásti obnovily,“ uvedl kastelán Ondřej Cink.
Při opravě posloužily původní vzory
Konstrukce vyrobená z litiny stojí na obrovském balvanu, do něhož jsou vysekány schůdky. Ty lemuje litinové zábradlíčko.
„Rovněž celý altán je vyrobený z litiny. Ta ale časem zkorodovala. Podle barevnosti, která se dochovala v záhybech, vytvořili restaurátoři několik vzorků nátěru, z nichž památkáři nakonec vybrali nazelenalý odstín,“ říká kastelán.
Altán jednoduché litinové konstrukce se vyznačuje velice jemnou prací, zdobí jej šestatřicet prvků ve čtyřech druzích. Ty se z velké části nezachovaly a musely se z litiny odlít nové. „Naštěstí jsme měli k dispozici původní vzory, takže odborníci věděli celkem přesně, jak by měly zdobné části vypadat,“ poznamenal Cink.
K odpočinku slouží kamenné sedátko
Podle kastelána se po sestavení konstrukce a osazení dřevěné stříšky, kvůli čemuž zamířil na místo i menší jeřáb, dočká altánek ještě závěrečného nátěru. Hned poté se obnovené výletní místo zámeckého parku otevře návštěvníkům.
„Na víkend otevřených zahrad, který se koná 10. a 11. června, už bude altánek vítat příchozí v plné kráse,“ dodal kastelán Cink.
Subtilní altánek původně nabízel pohled na městečko Lázně Kynžvart, které bylo odsud vidět doslova jako na dlani. V opačném směru bylo možné dohlédnout až na bájnou horu Dyleň. U paty balvanu je možné si odpočinout na kamenném sedátku.