Lidé se na sebe začali víc usmívat, vzpomíná na Listopad Pavel Marek

  8:03aktualizováno  8:03
Když v listopadu před šestadvaceti lety začala v Praze revoluce, byli Chebané mezi prvními, kteří o událostech začali veřejně hovořit a reagovat na ně. Centrem dění se stalo tamní Západočeské divadlo a lidé kolem. Jednou z nejvýraznějších osobností byl v té době herec Pavel Marek.

Pavel Marek, herec ZDCH, loni moderoval vzpomínkový večer na Listopad 89 v chebském divadle, za ním běží projekce videa z roku 1989 na níž je on o 25 let mladší. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tak jako v jiných městech se i v Chebu daly věci do pohybu s několikadenním zpožděním. O brutálním zásahu proti studentům se začalo veřejně diskutovat v pondělí dvacátého.

„Byla to zvláštní doba. Hektické dny byly plné osobní odvahy, vášnivých diskuzí a velkého očekávání. Hned zpočátku jsme se scházeli ve zkušebně divadelního klubu a mluvili o situaci v metropoli. Otevřenými okny diskuzi slyšeli i lidé, kteří se sem už nevešli,“ říká Pavel Marek.

To tam tehdy nebyli žádní provokatéři?
Jasně že byli. Když odcházeli, křičeli: Jsou to kontrarevolucionáři, chtějí kapitalismus. Zavřete je! A davy před divadlem zase hřímaly: Nechte je mluvit, chceme vědět pravdu.

Kdo obstarával čerstvé informace z Prahy?
Styčnou jednotkou byl náš dramaturg Martin Urban, který v Praze bydlel a do Chebu pravidelně dojížděl. Osobně se zúčastnil schůzky studentů se zástupci pražských divadel, která se uskutečnila v Realistickém divadle, a do Chebu dokonce přivezl i dva přímé účastníky zmasakrované demonstrace. Kromě něj to byla řada studentů a dalších nadšenců. Nebylo to jednoduché. Vzpomínám na Jirku Ovečku, kterého s kufrem plným materiálů honili po chebském nádraží čtyři agenti státní bezpečnosti. Nakonec se mu podařilo naskočit do rychlíku a ujet.

Jak se o událostech v Praze dovídali lidé, kteří museli být v práci?
Obcházeli jsme všechny chebské podniky, Prefu, nádraží, Esku... Všude jsme se snažili lidem předat ty nejčerstvější informace. Diskutovalo se v ulicích, vylepovaly se plakáty.

Jak se k situaci postavily tehdejší špičky KSČ?
To bylo zajímavé. Já jsem je všechny jednou večer obešel a zval je na setkání v divadle. Ale ani jeden z nich pozvání nepřijal. Tehdejší vedoucí tajemník dokonce pozvánku přede mnou roztrhal. Vyslechl jsem si i výhrůžky, co bude, až tohle všechno skončí. Kdyby tehdy člověk domýšlel, jak by to mohlo skončit, možná by do toho ani nešel. Ale my všichni jsme věděli, že by nebylo správné jen tak sedět a nic nedělat. Věděli jsme, že nechceme, aby pokračovalo to, co tu bylo dosud.

Pak začaly první mítinky v divadle...
V pátek 24. se mělo uskutečnit avizované setkání herců s občany. Říkali jsme si, jestli vůbec někdo dorazí, ale budova toho dne doslova praskala ve švech. Lidem, kteří se dovnitř nevešli, zprostředkovaly dění v sále reproduktory. Tady poprvé zazněla zpráva, která zvedla lidi ze židlí. Odstoupilo celé předsednictvo ÚV KSČ včetně Miloše Jakeše. Večer tehdy skončil zpěvem národní hymny.

Jak jste prožíval generální stávku na chebském náměstí Krále Jiřího?
Jako jeden z řečníků na římse kašny u Špalíčku. Přišlo asi dva tisíce lidí. V rukou třímali transparenty nebo české vlajky. Ta atmosféra, to se nedá popsat.

Do revoluce se zapojila i vaše žena. Měli jste tehdy malé dítě. Jak jste to zvládli?
To, co jsme dělali, jsme mohli dělat díky mojí mamince. Ta nám velmi pomohla. Přijela, podpořila nás, pohlídala. Jsem jí za to moc vděčný.

Když se podíváte nazpět, jaký máte z těch dnů pocit, jaký dojem ve vás zanechaly?
Byla to jedinečná příležitost něco změnit. A to se podařilo. A jako nejkrásnější vnímám fakt, že se lidé tehdy na sebe začali víc usmívat. To byl ten základní vjem, který mi utkvěl natrvalo v paměti.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Zadlužené Prameny jsou v patové situaci, zrušily prodej pozemků věřiteli

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Plán na oddlužení obce Prameny na Chebsku dostává trhliny. Smlouvy na prodej pozemků s vrty, které obec uzavřela v...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Jsem nervózní a celá se třesu. Effangovou čeká debut v reprezentaci

Pamela-Therese Effangová z Hradce Králové

Pamela-Therese Effangová zůstává bezprostřední i jako novopečená seniorská reprezentantka. Na svém prvním srazu...

Další z rubriky

Sokolům se v Sokolově daří, na komíně chemičky vyvedli tři mladé

Pár sokolů stěhovavých vyvedl na komíně sokolovské chemičky tři mladé.

Západočeské město má sokola ve znaku, teď bude lidem v Sokolově vzácný dravec létat i nad hlavou. Komín v místní...

V Jáchymově se sešli bývalí „muklové“. Těší je zájem žáků o minulost

30. ročník pietní akce Jáchymovské peklo: Připomínka utrpení lidí, kteří v...

Osudy muklů, politických vězňů, kteří byli v 50. letech často na základě smyšlených či malicherných příčin odvlečeni od...

Památným stromem se v Sokolově stal dub letní, který roste u chemičky

Novým památným stromem se stal dub letní rostoucí u sokolovské chemičky.

Už dlouhé desítky let tvoří zajímavý kontrast mezi přírodou a průmyslem. Dub letní, který se letos stal dalším památným...

Najdete na iDNES.cz