Na místě bývalé patologie vyroste v karlovarské nemocnici druhý heliport

  10:18aktualizováno  10:18
Druhý heliport by mohl v budoucnu vzniknout v areálu karlovarské nemocnice. Jeden jí sice už slouží, jenomže armádní záchranáři na něm mohou přistávat pouze ve dne. Proto kraj, kterému nemocnice patří, přemýšlejí o další ploše.

Přistání vrtulníku Letecké záchranné služby AČR Plzeň - Líně na heliportu karlovarské nemocnice | foto: Petr Toman, MF DNES

Kraj nyní zadává studii, která má odpovědět například na to, kolik by měla novinka stát. Samotná demolice budovy bývalé patologie by měla podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové vyjít maximálně do šesti milionů korun. „Poptaných je přibližně šest firem,“ informovala.

Na hlavním heliportu, který se nachází na střeše nemocnice, mohou přistávat i těžké vrtulníky. Úřadem pro civilní letectví je ale certifikovaný pouze pro denní provoz. „Tento úřad má poměrně tvrdá kritéria a stálo by nás to strašně peněz,“ přiblížil hejtmančin náměstek pro oblast bezpečnosti Petr Kubis.

Stávající heliport by kvůli nočnímu provozu potřeboval naváděcí systémy, což by odhadem vyšlo na 15 až 18 milionů korun. Krajský náměstek pro zdravotnictví Jan Bureš to označil za nepředstavitelné peníze. Zároveň ale uvedl, že by kraj heliport s nočním fungováním chtěl a už o tom mluvil s odborníky z generálního štábu, neboť kraj v tomto ohledu letecky obsluhuje armáda.

„Říkali nám, že v noci mohou ve své podstatě přistát podle jejich regulí kdekoli, jenom nesmí přistát na heliportu certifikovaném Úřadem pro civilní letectví jako denní,“ vysvětlil Jan Bureš.

To podle něj znamená, že přes den na něm mohou přistávat jak je třeba, v noci pak kdekoli jinde mimo nemocniční heliport, tedy například na vhodné zelené ploše, na silnici a tak dále. „Tím pádem jsem si z toho logicky odvodil, že bude nejjednodušší, když poté, co zbouráme patologii, tam uděláme zpevněnou plochu. Tu doplníme podle požadavků vojáků,“ popsal Jan Bureš. Civilní vrtulník tedy na novém heliportu nepřistane, armádní ano.

V současné době během noci záchranářské vrtulníky přistávají buďto přímo u nehod, anebo v případě potřeby na zelené ploše u krajských institucí ve Dvorech (více čtěte v článku Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech). Konkrétně jde o pozemek mezi úřadem práce a budovou záchranky. „Už jsme tam zálet vrtulníku i zkoušeli, je to celkem vyhovující, ale od nemocnice je to docela daleko,“ zhodnotil Jan Bureš. V případě nového heliportu by to podle něj bylo rychlejší a pohodlnější.

Armádní vrtulník Sokol začal přistávat na střeše karlovarské nemocnice až loni, přestože vznikl již dříve (podrobněji v článku VIDEO: Na heliportu karlovarské nemocnice prvně přistál armádní vrtulník). Původní projekt totiž počítal s tím, že leteckou záchranku už nebude zajišťovat armáda, ale civilní firma, která disponuje vrtulníky o přibližně tunu lehčími než Sokol. Služba ale nakonec zůstala v rukou armády.

Fotogalerie

Předchozí vedení nemocnice mělo v roce 2012 zato, že by úpravy heliportu pro těžší Sokoly stály miliony korun. Nové propočty ale ukázaly, že jsou náklady mnohonásobně nižší. Projektová příprava vyšla kraj na zhruba 90 tisíc bez DPH, úpravy heliportu stály 50 tisíc korun.

Pro pacienty v kritickém stavu byla změna zásadní, heliport totiž výtahem přímo navazuje na operační sály. Pokud se dříve stav pacienta zhoršil a byl nutný jeho transport do jiné nemocnice, musel se naložit do sanitky a převézt na karlovarské letiště. Nyní stačí jen vyjet o patro výš. „Tyto převozy odpadnou. Ušetří se tím cenné minuty,“ zmínil po prvním přistání armádního vrtulníku na střeše mluvčí nemocnice Vladislav Podracký.

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Architekti chtějí u Tržnice náměstí. Už je pozdě, vzkazují Vary

Do plánované rekonstrukce terminálu Tržnice v Karlových Varech promluvila Kancelář architektury města. Zástupci radnice...

Téměř jako před sto lety. Hornický dům v Sokolově získává původní podobu

Městský dům kultury v Sokolově, někdejší Hornický dům, se vrací k původní podobě, kterou měl v době svého dokončení v...

Centrem karlovarských vánočních trhů bude nově Mlýnská kolonáda

Zcela novou podobu vánočních trhů připravuje vedení karlovarské radnice. Tentokrát se budou rozprostírat od hotelu...

Z kostela v bývalém vojenském újezdu bude připomínka zaniklých obcí

V bývalém vojenském újezdu Hradiště začala obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jde o jednu ze dvou posledních...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz