O festival Goethův podzim v Mariánských Lázních budou bojovat právníci

  8:08aktualizováno  8:08
Kolem mariánskolázeňského festivalu Goethův podzim se rozhořela bitva právníků. Bývalí organizátoři se přou o autorství, název i logo. Rozhodovat bude zřejmě soud.

Busta Johanna Wolfganga Goethe. O jeho festival v Mariánských Lázních se rozhořel spor. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Situace kolem příprav druhého ročníku literárního festivalu Goethův podzim začíná houstnout. Poté, co loňský úspěšný ročník přilákal do Mariánských Lázní autory a herce zvučných jmen, například Jana Kačera, Nelu Boudovou či Terezu Kostkovou, letošní přípravy začínají dostávat hořkou příchuť. Doprovázejí je tahanice o vlastnictví festivalu.

Za své dítko jej svorně prohlašují Robert Neubert i ředitel městského muzea Jaromír Bartoš. Festival má i dvě facebookové stránky. Obě se přitom označují jako oficiální.

Neubert: Vše jsem vytvářel z Prahy

„Projekt literárního festivalu jsem vytvořil a v roce 2013 představil na ministerstvu kultury. O tom existují písemné záznamy. V červnu téhož roku jsem zaregistroval doménu www.goethuvpodzim.cz. Teprve v srpnu jsem vstoupil do jednání s Mariánskými Lázněmi. Tehdejší starosta Zdeněk Král byl nadšený. Nabídl mi pomoc. Do procesu příprav se v říjnu zapojilo městské muzeum,“ vzpomíná Robert Neubert na dobu, kdy se podle něj projekt festivalu začal rodit.

„Celou koncepci i organizaci festivalu jsem vytvářel z Prahy. Mám písemné pokyny, které jsem zadával členům týmu,“ vysvětluje s tím, že pro festival také zajistil dotaci z kraje a ministerstva kultury.

„Festival, jehož první ročník zahájil 3. října 2014, byl úspěšný. Proto jsem jako autor po dohodě s ředitelem muzea Bartošem zaregistroval na Úřadu průmyslového vlastnictví ochrannou známku Goethův podzim a zároveň vytvořil pracovní koncept programu festivalu pro rok 2015. Ten jsem předložil řediteli muzea. Pak se několik měsíců nic nedělo. V únoru mi ředitel písemně oznámil, že muzeum už mi s festivalem pomáhat nebude. Krátce nato však sám požádal město Mariánské Lázně o podporu festivalu,“ stěžuje si Neubert.

S tím však ředitel Městského muzea Mariánské Lázně nesouhlasí.

„Příspěvek festivalu zastupitelé schválili až v dubnu. Vzhledem k prohlášení Roberta Neuberta, že pokud nebude zajištěno financování do konce března, nebude se na pořádání festivalu podílet, jsem byl nucen jako ředitel festivalu a statutární zástupce pořadatele zajistit programovou náplň vlastními silami. K pravomocem ředitele patří i přerušení spolupráce s uměleckým či programovým ředitelem, pokud se rozhodne jednat svévolně ve věcech, které mu nepřísluší a které poškozují pořadatele,“ konstatuje ve vyjádření na facebookovém profilu festivalu ředitel Bartoš.

Bartoš: Zveřejním doklady

Ten se vedle svého vyjádření, kde situaci podrobně popisuje, rozhodl zveřejnit i veškeré faktury a doklady, které se k festivalu vztahují.

„Název Goethův podzim jsem navrhl a vyslovil já. Bylo to u mne v kanceláři, pan Neubert ho akceptoval,“ vysvětluje. „Registrace ochranné známky dosud nenabyla právní moci. Pokud někdo tvrdí opak, neuvádí pravdu. To znamená, že název Goethův podzim smíme používat. Na základě mých pokynů vznikalo i logo. Panu Neubertovi, který dostal za úkol jeho zpracování, jsme poskytli grafické podklady s vlastnoručním podpisem básníka.“

Muzeum prý hradilo také tvorbu obsahu, grafickou podobu i strukturu internetových stránek, na které prý Neubert muzeu posléze zablokoval přístup. Proto musely vzniknout stránky nové.

Kauzu řeší i město Mariánské Lázně, které je zřizovatelem muzea.

„Festival Goethův týden nebo později Goethovy dny začalo muzeum pořádat už před přibližně deseti lety. Vloni to byl festival Goethův podzim. Podle mých informací zatím registrace ochranné známky nebyla dokončena, takže můžeme název festivalu používat. Pokud se ale ukáže, že má pan Neubert pravdu, budeme se chtít samozřejmě dohodnout. V krajním případě se bude muset název festivalu změnit,“ uvedl místostarosta Martin Hurajčík.

Rozpočet je podstatně nižší, a to se odrazí na programu.

Celý spor se dotýká nejen obou rivalů a města, ale i festivalu. Ten má oproti loňsku nižší rozpočet, a tak nabídne o poznání skromnější program.

„Jde o princip. Na festivalu nelpím, ale proti využívání Goethova podzimu bez mého vědomí se musím ohradit. Budu se bránit a je pravděpodobné, že skončíme u soudu,“ doplňuje Robert Neubert.Jak celá kauza nakonec dopadne, je ve hvězdách. O tom, na čí straně je právo, zřejmě nakonec budou rozhodovat právníci.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Malé průmyslové zóně v Karlových Varech překážejí rozpadlé garáže

Komplex zrušených a polorozbořených garáží v Jabloňové ulici čeká demolice.

Jen pomalu se daří naplňovat dlouholetý záměr Karlových Varů vybudovat v areálu garáží v Jabloňové ulici jakousi...

Další z rubriky

V Jáchymově se sešli bývalí „muklové“. Těší je zájem žáků o minulost

30. ročník pietní akce Jáchymovské peklo: Připomínka utrpení lidí, kteří v...

Osudy muklů, politických vězňů, kteří byli v 50. letech často na základě smyšlených či malicherných příčin odvlečeni od...

Sokolům se v Sokolově daří, na komíně chemičky vyvedli tři mladé

Pár sokolů stěhovavých vyvedl na komíně sokolovské chemičky tři mladé.

Západočeské město má sokola ve znaku, teď bude lidem v Sokolově vzácný dravec létat i nad hlavou. Komín v místní...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz