O festival Goethův podzim v Mariánských Lázních budou bojovat právníci

  8:08aktualizováno  8:08
Kolem mariánskolázeňského festivalu Goethův podzim se rozhořela bitva právníků. Bývalí organizátoři se přou o autorství, název i logo. Rozhodovat bude zřejmě soud.

Busta Johanna Wolfganga Goethe. O jeho festival v Mariánských Lázních se rozhořel spor. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Situace kolem příprav druhého ročníku literárního festivalu Goethův podzim začíná houstnout. Poté, co loňský úspěšný ročník přilákal do Mariánských Lázní autory a herce zvučných jmen, například Jana Kačera, Nelu Boudovou či Terezu Kostkovou, letošní přípravy začínají dostávat hořkou příchuť. Doprovázejí je tahanice o vlastnictví festivalu.

Za své dítko jej svorně prohlašují Robert Neubert i ředitel městského muzea Jaromír Bartoš. Festival má i dvě facebookové stránky. Obě se přitom označují jako oficiální.

Neubert: Vše jsem vytvářel z Prahy

„Projekt literárního festivalu jsem vytvořil a v roce 2013 představil na ministerstvu kultury. O tom existují písemné záznamy. V červnu téhož roku jsem zaregistroval doménu www.goethuvpodzim.cz. Teprve v srpnu jsem vstoupil do jednání s Mariánskými Lázněmi. Tehdejší starosta Zdeněk Král byl nadšený. Nabídl mi pomoc. Do procesu příprav se v říjnu zapojilo městské muzeum,“ vzpomíná Robert Neubert na dobu, kdy se podle něj projekt festivalu začal rodit.

„Celou koncepci i organizaci festivalu jsem vytvářel z Prahy. Mám písemné pokyny, které jsem zadával členům týmu,“ vysvětluje s tím, že pro festival také zajistil dotaci z kraje a ministerstva kultury.

„Festival, jehož první ročník zahájil 3. října 2014, byl úspěšný. Proto jsem jako autor po dohodě s ředitelem muzea Bartošem zaregistroval na Úřadu průmyslového vlastnictví ochrannou známku Goethův podzim a zároveň vytvořil pracovní koncept programu festivalu pro rok 2015. Ten jsem předložil řediteli muzea. Pak se několik měsíců nic nedělo. V únoru mi ředitel písemně oznámil, že muzeum už mi s festivalem pomáhat nebude. Krátce nato však sám požádal město Mariánské Lázně o podporu festivalu,“ stěžuje si Neubert.

S tím však ředitel Městského muzea Mariánské Lázně nesouhlasí.

„Příspěvek festivalu zastupitelé schválili až v dubnu. Vzhledem k prohlášení Roberta Neuberta, že pokud nebude zajištěno financování do konce března, nebude se na pořádání festivalu podílet, jsem byl nucen jako ředitel festivalu a statutární zástupce pořadatele zajistit programovou náplň vlastními silami. K pravomocem ředitele patří i přerušení spolupráce s uměleckým či programovým ředitelem, pokud se rozhodne jednat svévolně ve věcech, které mu nepřísluší a které poškozují pořadatele,“ konstatuje ve vyjádření na facebookovém profilu festivalu ředitel Bartoš.

Bartoš: Zveřejním doklady

Ten se vedle svého vyjádření, kde situaci podrobně popisuje, rozhodl zveřejnit i veškeré faktury a doklady, které se k festivalu vztahují.

„Název Goethův podzim jsem navrhl a vyslovil já. Bylo to u mne v kanceláři, pan Neubert ho akceptoval,“ vysvětluje. „Registrace ochranné známky dosud nenabyla právní moci. Pokud někdo tvrdí opak, neuvádí pravdu. To znamená, že název Goethův podzim smíme používat. Na základě mých pokynů vznikalo i logo. Panu Neubertovi, který dostal za úkol jeho zpracování, jsme poskytli grafické podklady s vlastnoručním podpisem básníka.“

Muzeum prý hradilo také tvorbu obsahu, grafickou podobu i strukturu internetových stránek, na které prý Neubert muzeu posléze zablokoval přístup. Proto musely vzniknout stránky nové.

Kauzu řeší i město Mariánské Lázně, které je zřizovatelem muzea.

„Festival Goethův týden nebo později Goethovy dny začalo muzeum pořádat už před přibližně deseti lety. Vloni to byl festival Goethův podzim. Podle mých informací zatím registrace ochranné známky nebyla dokončena, takže můžeme název festivalu používat. Pokud se ale ukáže, že má pan Neubert pravdu, budeme se chtít samozřejmě dohodnout. V krajním případě se bude muset název festivalu změnit,“ uvedl místostarosta Martin Hurajčík.

Rozpočet je podstatně nižší, a to se odrazí na programu.

Celý spor se dotýká nejen obou rivalů a města, ale i festivalu. Ten má oproti loňsku nižší rozpočet, a tak nabídne o poznání skromnější program.

„Jde o princip. Na festivalu nelpím, ale proti využívání Goethova podzimu bez mého vědomí se musím ohradit. Budu se bránit a je pravděpodobné, že skončíme u soudu,“ doplňuje Robert Neubert.Jak celá kauza nakonec dopadne, je ve hvězdách. O tom, na čí straně je právo, zřejmě nakonec budou rozhodovat právníci.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Zámek Kynžvart jako jediný z Česka usiluje o titul Evropské dědictví

Zámek Kynžvart se představil netradičně za svitu svíček.

Zámek Kynžvart na Chebsku chce získat titul Evropské dědictví. Nakročeno má dobře. Historická perla byla do Bruselu...

Najdete na iDNES.cz