Ministryně přivezla kosovskému hrdinovi rozhodnutí o navýšení důchodu

  13:28aktualizováno  13:28
Kosovský hrdina Gjon Perdedaj, který žije v Karlových Varech, dostane od státu víc peněz. Po několika zamítavých žádostech o tom rozhodlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozhodnutí mu osobně přivezla ministryně Michaela Marksová Tominová.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová předala v Karlových Varech rozhodnutí o navýšení invalidního důchodu pro Gjona Perdedaje, který se zastal ženy ohrožované lupičem a ochrnul. Deset let o navýšení invalidního důchodu pro Perdedaje marně žádal jeho advokát. | foto: ČTK

Muži, který v roce 2000 zachránil staré paní život a skončil v kómatu, navýšilo ministerstvo invalidní důchod na 9 351, což je čtyřnásobek životního minima. Stalo se tak na základě několikáté žádosti advokáta Ronalda Němce, který Gjonovi Perdedajovi pomáhá.

„Řekla jsem, že nepodepíšu negativní dopis, kde uvádíme, že něco nejde, a musíme najít cestu, jakým způsobem panu Perdedajovi pomoci. Díky některým externím kolegům a kolegyním jsme ji našli,“ vysvětlila ministryně.

Advokát žádal od roku 2012 ministerstvo, aby vrátilo invalidnímu muži dávky v hmotné nouzi. Úředníci mu je odebrali poté, co mu na základě četných žádostí solidárních lidí založil transparentní účet.

Když mu na něj začali posílat finanční dary, stal se Gjon Perdedaj pro úředníky příliš bohatým člověkem a o dávky přišel. Podle ministryně ale zákon hovoří v tomto případě jasně.

„Zákon je neumožňuje vyplatit, pokud má člověk určitý majetek, a tady jsou v uvozovkách bohužel prostředky na transparentním účtu,“ vysvětlila. Ministerstvo tedy nepřiznalo hrdinovi dávky, nýbrž navýšilo invalidní důchod. Peníze dostane zpětně, a to do 24. 10. 2012, kdy advokát první žádost na ministerstvo poslal.

Odebrání dávek je morální hanebnost, říká advokát

Ronald Němec je rád, že ministerstvo jeho žádosti konečně vyhovělo. Odebrání dávek v tomto případě považuje za morální hanebnost České republiky.

„Jako advokát mohu udělat jednoduchou věc - ty dary, které získal, jednoduše převést na zvláštní účet. Pan Perdedaj by tak oficiálně nic neměl, vykazoval by jako někteří jiní spoluobčané hmotnou nouzi a na základě toho by mu byly dávky opět přiznány. To ale není morální,“ podotkl.

Ronald Němec má nyní před sebou další cíl. Chce se pokusit o to, aby získal pro Gjona Perdedaje české občanství, aby mu ušetřil běhání po úřadech kvůli prodlužování pobytu. Michaelu Marksovou Tominovou proto v pondělí poprosil, zda by mu pomohla zprostředkovat schůzku s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

„Udělení státního občanství má ale takové podmínky, které pan Perdedaj nikdy nesplní, neboť nemůže mluvit. Navíc musí doložit doklady, které u něj zřejmě nikdy neuvidím, jako je například rodný list rodičů,“ řekl.

Zachránil ženu, sám ale zůstal ochrnutý

Gjon Perdedaj je plně invalidním mužem od roku 2000, kdy pracoval coby kuchař v jedné z pražských pizzerií. Když šel vynést odpadky, uviděl starou paní, kterou se snažil okrást zloděj. Zastal se jí a útočník mu podřízl hrdlo.

Kosovan skončil na několik měsíců v nemocnici a kvůli útoku má vážně poškozený mozek, je ochrnutý a téměř nemluví. Jeho slovní zásoba čítá zhruba stovku slov. Poté, co jej propustili z nemocnice, odešel z Prahy do Karlových Varů a žil léta téměř bez peněz. Pak si jej všiml Ronald Němec a od konce roku 2011 se mu snaží zdarma pomoci.

Dvakrát se pokusil o to, aby Gjon Perdedaj získal státní vyznamenání, to ale nevyšlo. Jediné pocty, které se mu zatím dostalo, byla stříbrná pamětní medaile Senátu. Na ocenění Kosovana se nyní chystají zástupci Karlových Varů. Primátor Petr Kulhánek jej chce nominovat na udělení ceny města. Zda ji získá, bude jasné do 15. ledna, kdy nominaci posoudí městští zastupitelé.

Nejčtenější

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Na úpravně vody u Božího Daru se pod těžkým sněhem propadla střecha

V úpravně vody v Myslivnách u Božího Daru se pod tíhou sněhu propadla střecha....

Pod vrstvou těžkého sněhu se propadla střecha vodárny v Myslivnách u Božího Daru na Karlovarsku. Kvůli zajištění...

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Pro Čechy je stále důležitá cena, míní zakladatel Kávové akademie

Jan Malík otevřel kávovou akademii v Hroznětínské ulici v Ostrově.

Lidé už dobrou kávu ocenit umí, kultovní turek však jen tak nevymizí, tvrdí Jan Malík, pro kterého je příprava kávy...

Násilníci na ulici přepadávali lidi a chtěli peníze, jednoho muže zbili

Ilustrační snímek

Policisté chytili dvojici lupičů, kteří na Karlovarsku přepadávali lidi na ulici a chtěli po nich peníze. K dopadení...

Další z rubriky

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Záchranáři mají nového pomocníka, robotický pacient dýchá i sténá bolestí

Nové robotizované simulátory pacientů má ve výbavě krajská záchranka v...

Záchranáři v Karlovarském kraji mají k dispozici nové lidské robotické pacienty, díky kterým bude jejich trénink daleko...

V letním kině zdravili fanoušky Gere i Travolta. Letos bude zavřené

Při filmovém festivalu si lidé do zrekonstruovaného letního kina cestu našli.

Hvězda letošní mezinárodní filmové přehlídky své fanoušky v karlovarském letním kině nepozdraví. Město s využitím...

Najdete na iDNES.cz