Malé průmyslové zóně v Karlových Varech překážejí rozpadlé garáže

  14:20aktualizováno  14:20
Jen pomalu se daří naplňovat dlouholetý záměr Karlových Varů vybudovat v areálu garáží v Jabloňové ulici jakousi miniaturní průmyslovou zónu. Na třech a půl hektarech plochy by mohlo podle návrhu z počátku tohoto desetiletí vzniknout rozvojové území výroby a služeb. Záměru ale překážejí garáže.

Komplex zrušených a polorozbořených garáží v Jabloňové ulici čeká demolice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Město garáže už řadu let přijímá i s pozemky pod nimi jako dar od vlastníků. Vykupovat je nechce. „Město po dořešení majetkoprávních vztahů provedlo demolici horní části lokality, kde původně stálo přibližně 390 garáží,“ uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Zbylo pouze torzo jedné z nich. „Stavba, na kterou je exekuce, stojí na našem pozemku,“ doplnil mluvčí. Navíc je v horní části ještě šest pozemků v soukromém vlastnictví, ovšem už bez staveb. „Ty byly po demolici vymazány z katastru nemovitostí. A naše pozemky jsme sloučili,“ upřesnil Kopál.

Scelení všech pozemků, které je nutné pro další využití areálu, však nebude rychlé. Komplikovaná je situace zejména ve spodní části areálu. Tam sice stálo „pouze“ 175 garáží, 73 pozemků však stále ještě patří soukromým vlastníkům.

„Celkem je tedy v celém bloku garáží 79 soukromých pozemků. V současné době řešíme pět nabídek na darování staveb, případně právě pozemků,“ podotkl Kopál.

Demolovat staré garáže může město až v okamžiku, kdy se stane vlastníkem ucelených bloků staveb. „Tyto objekty spolu totiž stavebně souvisejí, mají společné zdi, a mohli bychom tak způsobit škodu na cizí věci. Ačkoliv ta je ve skutečnosti bezcenná,“ vysvětlil Kopál.

Fotogalerie

Majitelé garáží areál houfně opouštějí už od začátku tisíciletí. Jedním z důvodů je fakt, že se tato oblast stala rejdištěm bezdomovců. Ti se stěhovali do opuštěných objektů. V tomto ohledu se podle Jana Trojáčka, zástupce velitele městské policie, situace nezlepšuje.

„S bezdomovci je v této lokalitě problém stále. A bude, dokud tam budou ještě nějaké garáže, které mohou obývat,“ popsal situaci v Jabloňové ulici Trojáček.

Strážníci mají areál garáží v Jabloňové ulici jako jeden z úkolů při pochůzkové činnosti. „To ale nestačí. Situaci zde by pomohla vyřešit snad jen nepřetržitá hlídková činnost,“ posteskl si nedávno velitel městské policie Marcel Vlasák.

Navíc se odlehlý areál stal pro mnohé vhodným místem k založení černé skládky. Loni pracovníci veřejně prospěšných prací vyklidili stovku tun odpadků, mezi kterými byla i stavební suť.

Po očistě nechal magistrát do lokality nainstalovat několik fotopastí. Původce nepořádku se ale s jejich pomocí určit nepodařilo. Zčásti mají nepořádek na svědomí právě bezdomovci.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Další z rubriky

Lidé v Chebu a Sokolově budou moci sami rozhodnout, kam půjdou peníze

Ilustrační snímek

Města Sokolov a Cheb chtějí vtáhnout obyvatele do rozhodování o investicích. A setkávají se se zájmem. Ještě ani nemají...

Filmový festival bude bez klubu Aeroport. To už nebudou Vary, zní od fandů

Návštěvníci karlovarského festivalu

Fanoušci festivalového klubu Aeroport musejí letos jeho fungování oželet. Organizátoři jim na Facebooku oznámili, že ho...

VIDEO: V karlovarském Doubí roste nový most, řidiče uvítá do Vánoc

Stavba mostu I/20 v Doubí na místě původního mostu, který byl kvůli špatnému...

Nejpozději v polovině prosince se řidiči v Karlových Varech opět projedou po mostě v Doubí. Do té doby ho musí...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz