Karlovarský režisér v novém filmu představuje nejlepší evropské jezdce

  12:10aktualizováno  12:10
Takový dokument z prostředí okolo nejlepších evropských jezdců na horských kolech, jaký natočil karlovarský režisér Martin Vrbický a jeho přátelé, v Evropě ještě nevznikl. Jmenuje se Signatures. Tým filmařů s ním od dubna jezdí po světě. Snímek uvidí lidé v mnoha městech světa. V Karlových Varech to málem nevyšlo.

Propagační snímky k novému filmu Signatures karlovarského režiséra Martina Vrbického. | foto: fullfaceproductions

Viděli jej diváci ve Vancouveru, premiéra se chystá i v Izraeli, Ukrajině nebo italském Bolzanu. Když ho chtěl Martin Vrbický ukázat doma, poněkud narazil. Karlovy Vary, město mezinárodního filmového festivalu, totiž nemá vhodné klubové prostory.

Fotogalerie

"Je to velmi paradoxní. Organizujeme spousty premiér po světě, ale jednodušší je to ve Vancouveru než v Karlových Varech," podotýká.

Po usilovném hledání mu nakonec vyšli vstříc provozovatelé Slash baru v Bohaticích, kde se v sobotu koná afterparty spojená s promítáním filmu. Obojí bude součástí historicky prvního extrémního sjezdu horských kol městem. Jenže na plátno ve Slash baru uvidí jen asi sedmdesát lidí.

"Potřebovali bychom klub pro dvě stovky návštěvníků, který v Karlových Varech bohužel chybí. Oslovili jsme zdejší kina, jenomže v nich bychom museli v jedenáct večer skončit. Vhodný není ani Lidový dům, jehož kapacita je větší, a pokud přijdou dvě stovky diváků, vypadá prázdně, což nepůsobí zrovna dobře," vysvětluje.

Premiéra snímku Signatures se přitom konala v pražském Roxy, kam dorazilo 1300 lidí, což filmaře velmi potěšilo. "Byl zcela vyprodaný, což se nestává ani některým kapelám, které v něm hrají," usmívá se Martin Vrbický.

Snímek Signatures, tedy podpisy, vznikal i s přípravami dva a půl roku, natáčecích dní bylo devadesát. Autoři jej poskládali z osmi kapitol, které se věnují různým jezdeckým stylům, třeba downhillu nebo freestylu.

"Hodně dbá na obrazovou stránku. Ukazuje, jak a kde jezdí slavná jména převážně ze střední Evropy. Celkem ve snímku vystupuje patnáct jezdců, například ze Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska nebo Německa," říká.

Rozpočet filmu byl 800 tisíc korun

Jedním z nich je třeba slovenský urban-downhiller Filip Polc, s nímž vyráželi filmaři několik dní do centra Prahy. "Natáčeli jsme jej v historickém centru od čtyř do osmi do rána, než město zaplavili turisté," vypráví Martin Vrbický. Tento moment snímku měl prý velký ohlas v zámoří, kde se s podobnými kulisami diváci moc často nepotkávají.

Kromě hlavního města se tvůrci vydali i do Krušných hor, a to jak na jejich českou, tak německou stranu, kde společně jezdili rideři obou národností. "Točili jsme na podzim, kdy do Krušných hor tradičně přicházejí inverze. Když to Kanaďané viděli, ptali se nás, jestli se to odehrávalo na Kamčatce," směje se.

Snímek Signatures, jehož kmotrou je snowboardistka Eva Samková a kajakář Vavřinec Hradílek, měl rozpočet kolem 800 tisíc korun, a nebýt dvou silných sponzorů, tvůrcům by se jej vůbec nepodařilo natočit.

V budoucnu by však už cestu k penězům mohli mít snazší, neboť díky filmu mohou ukázat, že točit podobné formáty opravdu umějí. Jejich dílo uvidí i diváci kanálu ČT4 sport, a to 23. května.

Za filmem stojí kromě Martina Vrbického také další karlovarský tvůrce Štěpán Romanov a sportovní fotograf z Prahy Jan Kasl. Kromě hlavního města a Krušných hor zavede diváky také do Indonésie, kde se filmaři šplhali ve čtyřicetistupňovém vedru na sopky, do Barcelony, Livigna nebo do Britské Kolumbie.

Nejčtenější

Projím tolik peněz jako čtyřčlenná rodina, které chutná, říká kulturista

Šestadvacetiletý kulturista z Karlových Varů Marek Kovářík

Když dnes šestadvacetiletý Marek Kovářík před jedenácti lety poprvé přišel do posilovny, bylo o jeho další sportovní...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Nepovedená privatizace poničila Národní dům víc než obě světové války

Porevoluční léta přinesla Národnímu domu nepovedenou privatizaci.

V srdci Karlových Varů stojí luxusní secesní Grandhotel Ambassador. Nechybělo však mnoho a cenná historická budova by...

Filmový festival bude bez klubu Aeroport. To už nebudou Vary, zní od fandů

Návštěvníci karlovarského festivalu

Fanoušci festivalového klubu Aeroport musejí letos jeho fungování oželet. Organizátoři jim na Facebooku oznámili, že ho...

Další z rubriky

S leteckou školou F Air Vary nic nezmůžou, chtějí ji aspoň kontrolovat

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Nový postoj vůči škole pro piloty civilních letadel F Air, která v červnu zahájila první fázi výcviku, zaujalo...

VIDEO: Švihák lázeňský provede návštěvníky nejslavnější érou Kyselky

Autorka výstavy Švihák lázeňský Veronika Kudláčková Psotková při instalaci v...

Už třetí tematická výstava v Mattoni Muzeu v Kyselce mapuje počátky slavné firmy a jejího zakladatele Heinricha...

Oprava krematoria v Karlových Varech skončila, pohřby žehem budou levnější

V karlovarském krematoriu začala rekonstrukce odstavené kremační pece. Budova...

Za nižší cenu a hlavně přímo v regionu nyní mohou zajistit žeh nebožtíků pozůstalí z Karlovarského kraje. Od poloviny...

Najdete na iDNES.cz