Proti karlovarské škole pilotů se postavily i hotely a restaurace

  15:04aktualizováno  15:04
Další hlasy se ozvaly proti příchodu letecké školy F Air na mezinárodní letiště v Karlových Varech. Na stranu odpůrců se postavilo také karlovarské Sdružení léčebných lázní i krajská sekce Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali proti tomuto záměru před Krajským úřadem Karlovarského kraje, kde dnes zasedá jeho zastupitelstvo. To projedná jejich petici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na karlovarském letišti by měla škola působit přibližně od poloviny letošního roku. Cvičit chce piloty civilních letadel.

„Na minulém zasedání krajské asociace jsme jednomyslně rozhodli napsat usnesení proti letecké škole. Nejenže bude ovlivňovat životní prostředí, jde hlavně o hluk, protože deset tisíc vzletů a příletů je opravdu strašně moc,“ uvedl předseda krajské sekce asociace Jan Kronika.

Zástupci asociace se podle něj domnívají, že hluk může odlákat lázním klienty. „Tyto služby Karlovy Vary živí, na hoteliéry jsou navázané další služby,“ doplnil.

Letiště, které patří kraji, v současnosti připravuje smlouvu s leteckou školou. Ta by měla omezit dopady provozu F Air na okolní obce. Letecké trasy nemají vést přes obydlené území, výcvik by se měl konat v určitých hodinách. V odpůrcích záměru to ale důvěru nevyvolalo.

„Opravdu se strašně bojíme, aby ta smlouva nebyla nevypověditelná a do budoucna nám to tu nezlomilo vaz,“ řekl Jan Kronika.

Neústupní jsou i zástupci Spolku přátel Olšových Vrat. Ti stojí za peticí proti škole, kterou dosud podepsalo 2 346 lidí.

„Naše důvody stále trvají. Slibovaný provoz by přinesl neúměrné zatížení životního prostředí i památkové zóny,“ řekla dnes na zastupitelstvu členka spolku Hana Janoušková.

Fotogalerie

Zároveň zastupitelům poděkovala za podporu, neboť Karlovy Vary před časem rozhodly, že má vedení města vyjednávat o zrušení plánu.

„Jednání už bylo asi sedm. Jednáme i s F Air, ale je potřeba si uvědomit, že my jednáme o zrušení letecké školy. To je usnesení, které 18. prosince minulého roku přijalo zastupitelstvo,“ řekla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Smlouvu se společností F Air chtějí ještě před podpisem vidět zástupci Karlovarského kraje. Téma se stalo velmi diskutovaným na posledním krajském zastupitelstvu.

Z koaliční ODS kvůli svému nesouhlasu s příchodem školy vystoupil zastupitel Jiří Brdlík. „Budu fungovat v rámci ODS, ale jako nestraník,“ řekl (podrobněji v článku Kvůli letecké škole to začíná vřít v karlovarské i krajské koalici).

Protesty odpůrců pilotní školy před krajským zastupitelstvem

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Vlaky z Prahy na západ Čech zrychlí, přibudou nové přímé spoje

Od poloviny prosince přibude vlaků na tratích mezi Prahou a západem Čech. Podle Českých drah se spoje také zrychlí,...

VIDEO: Opilý řidič jel po dálnici D6 v protisměru, pak ujížděl hlídce

Riskantní jízdou ohrožoval řidiče na dálnici D6 opilý šofér, který jel několik kilometrů v protisměru. Naštěstí se mu...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Počet nesvéprávných prudce roste, radnice v kraji potřebují další úředníky

Neustále se zvyšující počet lidí omezených na svéprávnosti nutí radnice některých měst v Karlovarském kraji posilovat...

Z kostela v bývalém vojenském újezdu bude připomínka zaniklých obcí

V bývalém vojenském újezdu Hradiště začala obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jde o jednu ze dvou posledních...

Turisté se budou moci vydat na božídarský Špičák bez obav z pokuty

Lidé, kteří se chtějí legálně podívat do národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, se brzy dočkají nově...

Obyvatelé Ostrova si přejí zrušit ubytovnu a přidat kamery i pouliční lampy

Ostrov na Karlovarsku poslal studenty z města do ulic, aby se ptali obyvatel, jaká opatření by pomohla zvýšit jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz