Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

  14:00aktualizováno  14:00
Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních letadel. Plán nezastavily ani protesty některých obyvatel okolních obcí, politiků či profesních asociací.

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali proti tomuto záměru před Krajským úřadem Karlovarského kraje, kde dnes zasedá jeho zastupitelstvo. To projedná jejich petici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Smlouva je uzavřena od 6. května. Škola F Air už na webu a sociálních sítích nabízí kurzy budoucím pilotům privátních letounů. Začít s nimi chce v červnu. Informace vyvolala nelibost odpůrců výcviku.

Podle jednatele letiště, které patří kraji, Jiřího Pose smlouva poměrně významně reguluje provoz školy.

„Kromě prostorového a časového omezení, kdy se nelétá o svátcích a v neděli, v sobotu od 9 do 19 hodin a nelétá se v noční době po 22. hodině a před 6. hodinou ranní, jsou závazně určeny i typy provozovaných letadel s nízkou hlučností a typy výcviku bez akrobacie,“ uvedl.

Smlouva podle něj stanovila také trajektorie pro severní a jižní okruh, které vedou mimo osídlené území, s minimální výškou letu 300 metrů nad terénem. „Ostatní výcvikové prostory jsou vzdáleny od města minimálně deset kilometrů,“ doplnil.

Letiště, které na tom nebylo v předchozích letech nejlépe, nyní očekává, že objem výnosů díky škole dosáhne minimálně 2,5 milionu korun ročně. „Přímý ekonomický efekt, který bude mít provoz školy pro region v tržbách, je ve výši přes 90 milionů korun za období pěti let,” uvedl Jiří Pos.

Podle šéfa výcviku školy F Air Michala Markoviče je nynější nabídka kurzů, které potrvají tři měsíce, jakýmsi testovacím provozem. „Nyní budeme mít asi deset či jedenáct studentů. Větší skupina přijde na přelomu srpna a září,“ řekl Markovič.

Fotogalerie

Proti výuce na karlovarském letišti ale dál hodlá bojovat Spolek přátel Olšových Vrat, který se obává zejména hluku, vlivu na životní prostředí a zpochybňuje ekonomický přínos vzhledem k možným rizikům. Se smlouvou se členové spolku seznamují.

„Zajímá nás, zda jsou všechna povolení v pořádku. Budeme hlídat každý krok,“ řekl zástupce spolku Vladimír Melichar.

Spokojené nejsou podle primátorky Andrey Pfeffer Feklové (za ANO) ani Karlovy Vary, jejichž zastupitelé v prosinci vedení radnice vyzvali, aby město vyjednávalo o zrušení záměru (podrobněji v článku Karlovarští zastupitelé se postavili proti škole civilních pilotů F Air).

„Nevyjednali jsme podmínky, jaké jsme chtěli, ale vzhledem k tomu, že město není majitelem letiště, tak jsme do toho více vstupovat nemohli,“ uvedla primátorka.

Zároveň připomněla nabídku, aby Karlovy Vary do krajské společnosti finančně vstoupily. Podle primátorky by se tím město zavázalo k miliardovým investicím, na které nemá. Stížnosti kvůli leteckému provozu na radnici zatím nedorazily.

Škola chce být dobrým sousedem, nikoli buldozerem

Opoziční zastupitel a exprimátor Petr Kulhánek (KOA) připomněl, že proti zřízení letecké školy se nepostavily jen Karlovy Vary, ale také Asociace hotelů a restaurací či Sdružení léčebných lázní, a to kvůli zásadnímu ohrožení klidu a kvality životního prostředí v největších českých lázních.

„Je správné, že rozvoj letiště je jednou z priorit kraje. Tato snaha by však měla být v souladu s původním účelem letiště, tedy přivážet do lázní hosty. Současné kroky však bohužel vedou přímo proti podstatě fungování mezinárodního letiště a zejména proti zájmům Karlových Varů, v blízké budoucnosti prémiové lázeňské destinaci zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO,“ varoval Kulhánek.

Opoziční zastupitel Pavel Sušanin (Piráti), očekával společně s kolegy větší snahu o to, vyjednat co nejlepší podmínky smlouvy. Například bezletové soboty. „Spolupráci považujeme za lepší variantu, než provoz úplně bez vlivu kraje nebo města. Protože jak již bylo dříve řečeno, Karlovarský kraj je vlastníkem letiště, ale provoz je zcela mimo jeho kompetence,“ řekl.

Michal Markovič ujistil, že F Air chce být dobrým sousedem, nikoli buldozerem. „Připomínky okolních obcí a občanů vnímáme a děláme maximum, abychom jim vyhověli. Podmínky smlouvy jsou pro nás limitující, ale chápeme je a přihlásili jsem se k nim,“ uvedl.

Protesty odpůrců letecké školy před krajským zastupitelstvem

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Další z rubriky

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vary nemají páku na hlučné kluby v centru, nadějí je pražská vyhláška

Třída T. G. Masaryka v Karlových Varech.

Omezovat provozní dobu nočních podniků v Karlových Varech není za současného stavu legislativy možné. Tak zní ve...

Vyběhli z trabantu k hranici, ale neuspěli. První nyní dosáhl rehabilitace

Peter Pietruschinski, Joachim Ernst a Jürgen Seifert u chebského okresního...

Před chebským soudem zazněl další příběh Němců, kteří se přes bývalé Československo snažili utéct na Západ. Cesta tří...

Najdete na iDNES.cz