Exnáměstkyni hrozí 8 let kvůli penězům od stánkařů z burzy na AC Start

  9:50aktualizováno  9:50
Obvinění exnáměstkyně karlovarského primátora Moniky Makkiehové z podvodu souvisí s pravidelnou nedělní burzou na stadionu AC Start. Výkonný výbor atletického klubu v čele s Makkiehovou podle kriminalistů vybral od stánkařů na burze 203 tisíc korun. Smlouvu na výběr nájemného přitom měla jiná společnost.

Bývalá náměstkyně karlovarského primátora Monika Makkiehová | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V kauze, v níž dvě skupiny bojují o ovládnutí a zbytek majetku atletického klubu AC Start Karlovy Vary, kriminalisté obvinili celý tříčlenný výbor klubu: tedy exnáměstkyni karlovarského primátora Moniku Makkiehovou, Tomáše Matějčka a podnikatele Lukmana Lukmanova. Monika Makkiehová sedí ve vazbě, aby neovlivňovala svědky (více o důvodech vazby čtěte zde).

Policie obvinila trojici z poškozování cizích práv a podvodu a dál k případu mlčí. Podle informací MF DNES hrozí Makkiehové a spol. dva roky až osm let vězení za to, že jejich výbor vznikl samozvaně na valné hromadě klubu, která byla svolána díky zfalšovanému podpisu a nekonala se.

Podvod vidí kriminalisté v tom, že tento výbor vybral od stánkařů na pravidelné nedělní burze celkem 203 tisíc korun (zhruba po 40 tisících měsíčně). A že tím poškodil firmu Vibo, která měla na výběr nájemného s AC Start smlouvu.

Lukmanov je jediný z obviněné trojice, kdo je ochoten veřejně mluvit. Poukazuje na to, že za klub a současně za Vibo vystupovali stejní lidé - někdejší karlovarský radní Vít Hořejš a Bořek Misík. Pod jejich vedením se AC Start dostal do finančních problémů, nyní je v konkurzu a jeho majetek se začne brzy nuceně rozprodávat.

Hořejš coby bývalý šéf klubu čelí obžalobě ze zpronevěry, poškození věřitele a porušení povinností při správě cizího majetku. Kvůli mnohamilionovým podvodům už rok sedí ve vazbě a Vězeňská služba ho vodí na jednání k soudu v poutech (více o jeho případu čtěte zde).

Lukmanov tvrdí, že obvinění je nesmyslné. Výbor byl prý ustanoven právoplatně na řádně svolané valné hromadě. Z peněz vybraných na burze se platil chod klubu, aby ho neodpojili od elektřiny a vody.

"To Hořejšova firma Vibo okradla sportovce. Od března 2010 do listopadu 2011 vybrala na burze 3 miliony korun, ale klubu podle smlouvy platila jen 80 tisíc ročně. Firma měla na účtě nulu, okradla stát na daních o 250 tisíc. Policii jsme o tom informovali, ale ona neudělala nic a teď jde proti nám," diví se Lukman Lukmanov.

Policie se odmítá vyjádřit. "V souvislosti s AC Start stíháme tři osoby. Další informace nebudeme poskytovat," uvedl policejní mluvčí Pavel Valenta. Podle informací MF DNES kriminalisté zatkli Makkiehovou po delším sledování v nákupním centru Varyáda.

Druhou skupinou, která si dělá na AC Start nárok, je výbor Radka Handlíře a Alana Tremla. Jsou známí jako přátelé bratrů Zádamských. Všichni byli vyšetřováni kvůli vydírání a zločinnému spolčení, soud celou skupinu osvobodil.

Vít Hořejš. Jméno, které provází kauzu spojenou s klubem

Soud s bývalým jednatelem klubu Vítem Hořejšem spěje k závěru. Právě on je klíčovou postavou spojenou s kauzou AC Start. Podle obžaloby nejdříve zatížil klub půjčkou 10 milionů korun od společnosti Tubex. Peníze měly sloužit k nákupu pozemků v areálu stadionu v karlovarské čtvrti Tuhnice od ministerstva obrany.

Půjčku ale klub nezvládl splácet. Hořejš proto zařídil další úvěr - tentokrát od firmy Quatro LTD. Tato půjčka však zřejmě byla fiktivní a i s úroky a pokutami narostla na 37 milionů.

Na Moniku Makkiehovou se Hořejš obrátil v srpnu 2011 jako na kamarádku, ocitl se ve svízelné situaci. Hledal někoho, kdo má 11 milionů korun a kdo by mohl za tuto sumu pohledávku od firmy Quatro koupit. Tvrdil, že ho jednatel Quatro LTD Jiří Moravec (v této kauze je také obžalovaný) vydírá a může mu i ublížit.

Makkiehová Hořejšovi pomohla, přihrála mu svého známého - podnikatele a majitele sokolovské polikliniky Lukmana Lukmanova. Ten pohledávku koupil. Smlouvu, kterou připravil Moravec, prý nečetl. Nakonec dluh koupil ne za 11, ale jen za 1 milion korun. Věřil, že neprohloupí. Měl informaci, že AC Start vlastní pozemky v hodnotě 50 milionů korun.

Jenže netušil, že pozemky už jsou kvůli zatajeným dluhům zablokované. Kromě Hořejše v kauze figuruje i jméno dalšího bývalého zastupitele Vladimíra Hůrky. I on seděl ve vedení vytunelovaného atletického klubu. Loni v listopadu se pokusil o sebevraždu. A pak je tu ještě jedno bizarní spojení AC Start s politikou. Jednatel klubu Hořejš nechal v roce 2009 za 714 tisíc korun vyrobit pět tisíc čepic, které věnoval straně TOP 09 na volební kampaň.

TOP 09 v kraji zakládal jeho známý lobbista Josef Malý. Někteří lidé z AC Start tvrdí, že Malý pomáhal klubu získat asi pětimilionovou státní dotaci na stavbu nových šaten. A že velkorysým sponzorským darem se pak Hořejš před parlamentními volbami odměnil straně, jejímž krajským předsedou se Malý stal.

Soud nabyl přesvědčení, že ani jedna ze soupeřících skupin neprokázala oprávnění jednat za dlužníka. Insolvenčním správcem je pražský právník Daniel Kaplan. "Trestní spis mne zajímá, protože to je jedna z možností, jak dohledat majetek," věří Kaplan.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Budoucnost parku miniatur ještě není jasná, rozhodne se do konce roku

Modeláři dokončují model zámku Hluboká v mariánskolázeňském miniaturparku...

Do konce roku chtějí mít v Mariánských Lázních jasno, co bude dál s parkem Boheminium. Jedna z nejnavštěvovanějších...

V Bublavě na Sokolovsku unikal plyn, byl cítit i v dětském táboře

Únik plynu v Bublavě na Sokolovsku.

V Bublavě u Kraslic na Sokolovsku zasahovali hasiči u úniku plynu, který začal unikat z poškozeného vedení při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz