„Průměrný dluh lidí v Karlovarském kraji je 55 477 korun,“ uvedla Veronika Bačová, mluvčí projektu Mapa exekucí, na němž se podílela Otevřená společnost spolu s Ekumenickou akademií.
„Data, která jsme zpracovávali, nám poskytla Exekutorská komora České republiky,“ doplnila mluvčí.
Exekuce v kraji
Zdroj: mapaexekuci.cz |
Jedním z cílů projektu Mapa exekucí je změnit zažitý názor, že lidé, kteří se ocitli v exekučním řízení, si za něj mohou sami.
„Pochopitelně se najdou tací, kteří si půjčují třeba na dovolenou či na vánoční dárky. Ale lidé, které jsme oslovili v rámci sociologického průzkumu, do jednoho své závazky plnili. Pak se ovšem jejich život z nejrůznějších důvodů radikálně změnil. Třeba kvůli nemoci, ztrátě práce či úmrtí v rodině. A pak už nebyli schopní své dluhy hradit,“ konstatovala Bačová.
Že se v Mapě exekucí na jednom z předních míst v regionu ocitlo Ašsko, starostu města Dalibora Blažka překvapilo. Podle projektu je zde více než 20 procent lidí starších patnácti let v exekučním řízení.
„Je to možná dané i obecně nízkými mzdami v regionu. Lidé pak řeší nedostatek bankovními i nebankovními půjčkami,“ naznačil Blažek jeden z možných důvodů, proč je region předlužený.
To, že exekuční past není doménou pouze finančně negramotných lidí, potvrdil Petr Beránek z organizace Pomoc v nouzi. „Mezi našimi klienty jsou i vysokoškoláci,“ řekl.
Nejdůležitější je přesvědčit dlužníka uznat, že vůbec nějaký dluh má. „Lidé na něj totiž často přijdou třeba až v okamžiku, kdy nastoupí do práce a zaměstnavateli přijde nařízení o srážkách ze mzdy,“ řekl Beránek.
Příprava jednoho klienta na exekuční řízení trvá poradcům z Pomoci v nouzi přibližně pět až šest dní.
„Pokud bychom to převedli jenom na mzdu poradců, bylo by to zhruba 12 tisíc korun,“ vypočítává Petr Beránek, na kolik přijde bezplatná pomoc lidem s dluhy.
Projekt Mapa exekucí má letos premiéru. Jeho tvůrci ovšem počítají s tím, že budou tuto problematiku sledovat i nadále.