Největší český výrobce porcelánu, společnost Thun 1794, má pro zaměstnance v Lesově, Nové Roli a Klášterci nad Ohří zakázky do konce května. Podpis dalších kontraktů s odběrateli pro třetí kvartál se připravuje.
"Přibíráme kvůli zakázkám desítky lidí. Už druhý rok oficiálně dodáváme pro známý obchodní řetězec IKEA," řekl generální ředitel Thunu 1794 Vlastimil Argman.
Loni utržily porcelánky téměř půl miliardy korun. Stejnou sumu očekávají i letos. Vedení porcelánky to považuje v těžké době za nadstandardní úspěch. Radost kazí jen obavy z nepředvídatelného vývoje v Rusku. "Tyto obavy mají v kraji všichni," konstatoval Argman.
V lepší situaci je oproti loňsku výrobce lehkého stavebního materiálu Lias Vintířov. "První čtvrtletí letošního roku se na našich výsledcích projevilo pozitivně. Vstup do sezony byl příjemnější. Jsme v lepší situaci, než jsme byli loni," uvedl ředitel Liasu Rudolf Borýsek.
Jedna věc je podle něj příznivé počasí, které přálo rychlejšímu zahájení stavebních prací. Lepší hospodářské výsledky ale ovlivnily i podnikové aktivity, to jsou nové výrobky i trhy, například v Polsku a Německu.
Firma Lias spoléhá na chystané spuštění Regionálního operačního programu a tím i zahájení nových staveb.
Karlovarský podnikatel Karel Holoubek hlásí čtyřicetiprocentní nárůst obchodů, které uzavřely firmy, sdružené v akciové společnosti Karel Holoubek -Trade Group. "Týká se to především celorepublikových firem. O to více můžeme v Karlovarském kraji utrácet," usmíval se Holoubek.
Na obrat k lepšímu stále čekají stavbaři
Stavbaři letos zatím v regionu nezaregistrovali, že by se jim dařilo lépe. Jak říká předseda Regionálního stavebního sdružení Vladimír Kádě, statistické údaje jsou sice o trochu lepší, ale jinak nic moc.
V letech 2005 až 2009 bylo stavebnictví na vzestupu, ale teď kleslo na úroveň roku 2005. Stále jde dolů třeba bytová výstavba.
Zlom, ve který všichni doufali, zatím nenastal. Přesto je Vladimír Kádě mírný optimista kvůli financování staveb z Regionálního operačního programu.
"Opět začaly práce na rychlostní silnici R6 v úseku Lubenec - Bošov. Peníze z operačního programu dostala Krajská správa a údržba silnic, takže začala s většími opravami. Práci přinesou i velké stavby jako je obchvat Chebu a Hroznětína. Vím také o investicích do nemocnic v Karlových Varech a Sokolově. Radnice v Sokolově má peníze na opravu hřiště a mostu," uvedl Kádě.
Společnost Witte Nejdek jako výrobce zamykacích systému pro světové automobilky je s více než 1 800 pracovníky druhý největší zaměstnavatel v regionu. Loni v červnu, kdy mnohé firmy hromadně propouštěly, přitom zaměstnávala "jen" 1 600 lidí. Roste tak nejrychleji v regionu. A míří i mimo něj.
"Chceme se podílet na růstu automobilového trhu v Asii, Brazílii nebo východní Evropě, zejména v segmentu hodnotových výrobků, komponentů s elektronikou," uvedla mluvčí nejdecké společnosti Martina Poštová.
Mezi firmy s největším obratem patří v Karlovarském kraji společnost Velta Plus EU, která vyrábí jakostní cigaretové tabáky a kuřácké potřeby.
"Velmi dobře jsme se vyrovnali s celosvětovou hospodářskou krizí. Obraty společnosti překročily již poněkolikáté hranici sedmi miliard korun," sdělil pracovník firmy Václav Šobr.